Polskie Radio
Section05

"Jesteśmy ważni". Wsparcie rodziców dzieci z niepełnosprawnością

Ich codzienność to zmęczenie, stres, nierzadko depresja. 12 lutego obchodziliśmy Dzień Opiekuna. Ma zwrócić uwagę na problemy i potrzeby opiekunów i być okazją do podziękowania im za ich wsparcie. Chociaż często to właśnie opiekunowie potrzebują wsparcia i pomocy, żeby radzić sobie z codziennością. Ale ich problemy od lat systemowo spychane są na margines. O dramatycznej sytuacji opiekunów, o niewydolności systemu, ale też o światełku nadziei opowiadają Dominika i Marek Hołówka z fundacji "Jesteśmy ważni", która wspiera rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. 
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność rodzice opieka

NASZ WYWIAD Cichy: na Everest weszli inżynierowie z kluczem francuskim

- Do ataku szczytowego ruszyliśmy o 7.15, jak już było widno. Wejście na szczyt łatwe nie było, ale było bardzo racjonalne. Ciągle powtarzam, że na szczyt wybrało się dwóch inżynierów, bo cały czas liczyliśmy: ile metrów na godzinę robimy w pionie, jak szybko zużywa się tlen i o której możemy być na szczycie - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Leszek Cichy, który w 1980 roku wraz z Krzysztofem Wielickim, zimą stanął na szczycie Mount Everestu.  
Zobacz więcej na temat:  Mount Everest góry SPORT Himalaje

Inżynierowie na szczycie i bilet do domu uciech. Polskie wspomnienie o Evereście

"Cichną himalajskie burze, gdy Cichy geodeta wspina się ku górze", "Witamy Cichego i Wielickiego – geodeci zawsze górą zgodnie z prawem i naturą" – takie transparenty na lotnisku Okęcie w Warszawie przywitały Leszka Cichego, Krzysztofa Wielickiego i Andrzeja Zawadę powracających do Polski po sukcesie na Evereście. 17 lutego 1980 roku Polacy stanęli na szczycie najwyższego ośmiotysięcznika.
Zobacz więcej na temat:  góry Himalaje Krzysztof Wielicki Mount Everest polecane przez redakcję

Jubileusz artystów

W roku Jubileuszowym 2025 od 16-18 lutego będziemy obchodzić Jubileusz Artystów. Z tej okazji przywołamy „List do artystów” św. Jana Pawła II. Korzystając także ze swoich osobistych doświadczeń artystycznych wskazywał on na szczególną misję i powołanie artystów, którzy jak pisał ‘mają uczestnictwo w twórczej władzy nad światem, a ich sztuka winna współgrać z doskonałą mocą stwórczą samego Boga”
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość Watykan

"Zemsta" Aleksandra Fredry. "Pan Fredro charaktery rozwinął bardzo trafnie"

Komedia opowiadająca o sąsiedzkiej zawiści stała się jedną z najpopularniejszych polskich sztuk, a jej ponadczasowy przekaz sprawił, że do dziś gości na teatralnych scenach. Jednak jej premiera nie tylko nie zwiastowała wielkiego sukcesu, ale wręcz przyczyniła się do załamania kariery autora. 17 lutego 1834 roku, we Lwowie odbyła się prapremiera "Zemsty" Aleksandra Fredry. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Aleksander Fredro Lwów TEATR komedia