Polskie Radio
Section05
Andrzej Talaga

"To byłby cios dla amerykańskiej strategii na Pacyfiku"

Korea Północna zagroziła atakiem w okolicach zależnej od Stanów Zjednoczonych wyspy Guam, na której znajdują się amerykańskie strategiczne bazy wojskowe na Pacyfiku. Wcześniej prezydent Donald Trump ostrzegł Koreę Północną, że groźby pod adresem USA spotkają się z "ogniem i furią". W Świecie w Południe rozmowa z Andrzejem Talagą z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  USA Korea Północna Guam Donald Trump Daleki Wschód ONZ sankcje

USA przestrzegają przed atakiem chemicznym w Syrii

Służby wywiadowcze USA informują o zwiększonej aktywności w syryjskiej bazie lotniczej w Szajrat  - poinformował rzecznik Pentagonu Jeff Davis. Zdaniem strony amerykańskiej aktywność ta może być związana z przygotowaniem do użycia broni chemicznej. O możliwych konsekwencjach ewentualnego ataku mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria USA broń chemiczna Wojna w Syrii Rosja Bliski Wschód Światowa Szachownica - archiwalne

"USA nie zgodzą się na aneksję Krymu de iure"

Stany Zjednoczone wspierają NATO - zapewniał na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium nowy amerykański wiceprezydent Mike Pence. Zapewnił, że zaangażowanie w Sojuszu jest mocne i niezmienne. O spotkaniu przywódców krajów członkowskich mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga, komentator międzynarodowy.
Zobacz więcej na temat:  USA Mike Pence Stany Zjednoczone NATO Monachium Barack Obama Krym Światowa Szachownica - archiwalne

Komisja ONZ za całkowitym zakazem używania broni atomowej

Komisja Zgromadzenia Ogólnego ONZ opowiedziała się za podjęciem negocjacji w sprawie całkowitego zakazu broni jądrowej. Rezolucja w tej sprawie została przyjęta w czwartek w Nowym Jorku 123 głosami. 38 państw głosowało przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. O znaczeniu broni atomowej w dzisiejszym świecie mówili goście magazynu „Świat w powiększeniu”.
Zobacz więcej na temat:  broń atomowa ONZ Nowy Jork USA Francja Izrael Pakistan Wielka Brytania

Problemy Donalda Trumpa w kampanii

Amerykańscy dziennikarze wykryli, że Donald Trump prawdopodobnie nie płacił podatków przez 18 lat. Miał on wykazać tak dużą stratę swojej firmy, że w następstwie, zgodnie z prawem, mógł nie płacić podatków. O tym, czy jest to w stanie zaszkodzić kandydatowi na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, mówił w programie Świat w południe publicysta Andrzej Talaga.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Hillary Clinton podatki USA wybory prezydenckie wybory prezydenckie w USA

„Unia Europejska jest w fundamentalnym kryzysie”

Już podczas piątkowego szczytu w Bratysławie przywódcy Unii Europejskiej – bez udziału Wielkiej Brytanii – będą rozmawiać o przyszłości Wspólnoty po Brexicie. Tymczasem, w ostatnich dniach dużo mówi się nie o kształcie UE, a o konflikcie wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 o tym, dokąd zmierza wspólna Europa, mówili publicyści – Krzysztof Rak i Andrzej Talaga.
Zobacz więcej na temat:  Brexit kryzys w Unii Europejskiej Krzysztof Rak Parlament Europejski Unia Europejska