Polskie Radio
Section05

Czechy

NASZ NEWS Niemcy wzywają UE do wsparcia Polski. Znamy szczegóły

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał Unię Europejską, by wsparła finansowo Niemcy, Polskę i Czechy - kraje, które przyjęły najwięcej uchodźców z Ukrainy. Niemiecki przywódca przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej w Brukseli mówił o potrzebie bardziej sprawiedliwego podziału ciężaru związanego z przyjmowaniem ukraińskich uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bruksela Niemcy Olaf Scholz Ukraina uchodźcy migracja Unia Europejska polityka

Jak biskup burmistrza na stosie palił. Sprawa Mikołaja Grunberga

O życiu Mikołaja Grunberga nie wiemy prawie nic. Nieznana jest data jego urodzenia i jego losy do lat 40. XV wieku. W źródłach jego nazwisko zaczęły pojawiać się w czasie, gdy jego środowiskiem zainteresował się poznański trybunał inkwizycyjny. Dokumenty te są dziś świadectwem jednej z najhaniebniejszych kart dziejów nietolerancji religijnej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Zbigniew Oleśnicki Władysław Jagiełło Kazimierz Jagiellończyk tolerancja katolicyzm protestantyzm religia średniowiecze Poznań Wielkopolska wielkopolskie duchowieństwo

Rok Muzyki Czeskiej w Polsce. Odbędzie się ponad 20 koncertów

Ponad dwadzieścia koncertów w siedmiu polskich miastach - tak zapowiada się Rok Muzyki Czeskiej w Polsce. W tym roku Czesi świętują 200. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii tego kraju - Bedřicha Smetany. Z tej okazji czeskie centra na całym świecie zaplanowały wiele wydarzeń kulturalnych. Koordynatorka programu w Czeskim Centrum Warszawa Edyta Bojanowska mówi, że na polskich melomanów czekają koncerty muzyki klasycznej, współczesnej, jazzowej i elektronicznej.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna muzyka fortepianowa

Czeska trauma 1938 roku w powieści "Prawomił albo niedawne przedawnienie"

- Czesi do dzisiaj mają potworną traumę roku 1938, i to jest w tej książce bardzo szczegółowo opisane. Młodzi chłopcy czekali, kiedy będą mogli stanąć do walki, ale politycy powiedzieli: "poddajemy się" - tak o książce Petra Stančíka "Prawomił albo niedawne przedawnienie" mówiła jej tłumaczka dr Elżbieta Zimna.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura książki Jakub Jamrozek II wojna światowa Monachium

"Jedno życie". Co jest prawdą, a co fikcją w filmie o Nicholasie Wintonie - "brytyjskim Schindlerze" [POSŁUCHAJ PODCASTU]

Brytyjski aktywista Nicholas Winton tuż przed II wojną światową zorganizował wywózkę żydowskich dzieci z Pragi. W ten sposób jemu i jego współpracownikom udało się uratować przed Holokaustem 669 żydowskich dzieci. 31 maja 2024 na ekrany polskich kin wchodzi film "Jedno życie" opowiadający o wyczynie Nicholasa Wintona. Film to solidna lekcja historii, co nie znaczy, że nie ma w nim kilku przeoczeń, niedopowiedzeń, a nawet celowych przeinaczeń faktów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA FILM Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa Holokaust Czechosłowacja Bartłomiej Makowski

Pavel Trojan: na festiwalu "Praska Wiosna" oddajemy hołd czeskim kompozytorom

- W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Bedřicha Smetany. Chcemy oddać hołd naszym dawnym kompozytorom, a więc także Dvořákowi, Sukowi, Janáčkowi i Martinů, ale także pokazać publiczności, że i dziś mamy wielu kompozytorów, z których naprawdę możemy być dumni - mówił w Dwójce Pavel Trojan, dyrektor festiwalu "Praska Wiosna".
Zobacz więcej na temat:  koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu kompozytor muzyka klasyczna Dwójka Bedrich Smetana Praga Karol Furtak