Polskie Radio
Section05

Europa

Kuźmiuk o projekcie rezolucji PE ws. strefy wolności LGBT: oparty jest na kłamstwie

- Bodźcem do uchwalenia projektu rezolucji były doniesienia, że w Polsce ustanawiane są strefy wolne od LGBT. Posługiwano się w tym przypadku kłamstwem polegającym na tym, że niektóre samorządy przyjmowały Kartę Ochrony Praw Rodziny, co jednak nie miało żadnego związku ze środowiskami LGBT - powiedział Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Tadeusz Płużański Zbigniew Kuźmiuk Unia Europejska LGBT Parlament Europejski

Rozejm w sporze celnym UE z USA. "To na dobry początek"

Bruksela i Waszyngton zawiesiły wszystkie taryfy nałożone w związku z kłótnią o subsydia. Takie ustalenia zapadły po rozmowie telefonicznej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Bruksela USA Ameryka Ameryka Północna Stany Zjednoczone Joe Biden Ursula von der Leyen samoloty GOSPODARKA gospodarka USA polityka polityka zagraniczna USA

Dr Rydliński: dla koncernów farmaceutycznych Komisja Europejska jest graczem tylko na papierze

- Okazało się, że duże koncerny farmaceutyczne mają sobie za nic głos UE. Komisja Europejska to dla nich tak naprawdę gracz kartonowy, na papierze. Poszczególne firmy raz po raz pozwalają sobie na coraz więcej - powiedział dr Bartosz Rydliński, współzałożyciel Centrum im. Ignacego Daszyńskiego i wykładowca UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT szczepionka Komisja Europejska koronawirus pandemia

"Szybciej piekło zamarznie". Stanowcza odpowiedź szefa MSZ Litwy na wniosek Białorusi ws. wydania Cichanouskiej

Litwa nie wyda Białorusi byłej kandydatki na prezydenta tego kraju Swiatłany Cichanouskiej. "Szybciej piekło zamarznie niż podejmiemy się rozpatrywania wniosku o ekstradycję Cichanouskiej" – oznajmił szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis. – Litwa była i pozostanie murem, za którym znajdą schronienie wszystkie siły demokratyczne prześladowane przez reżimy – zapewnił.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna Unia Europejska Białoruś Raport Białoruś Litwa

"Werdykt będziemy wydawać za kilka miesięcy". Publicystka o działaniach UE ws. szczepionek

- Wydaje mi się, że taką pełną ocenę tego, jak Komisja Europejska sobie poradziła i jak przebiegał ten proces szczepień, werdykt, będziemy mogli wydać dopiero za kilka miesięcy, a tak naprawdę być może za rok albo za kilka lat - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Cedro, publicystka "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Gromadzki pandemia COVID-19 szczepionka szczepienia ŚWIAT Unia Europejska Komisja Europejska

NASZ WYWIAD Dr Ewa Kowalska (IPN): wciąż trwa walka o prawdę o ofiarach Katynia i ich godny pochówek

- Nadal czekamy na pełne udostępnienie dokumentów znajdujących się w archiwach rosyjskich, dotyczących Zbrodni Katyńskiej. Dotąd nie znamy m.in. nazwisk wszystkich Ofiar mordu 1940 r., nie znamy zawartości teczek osobowych represjonowanych sporządzanych w obozach, nie odnaleziono imiennej listy osób rozstrzelanych na Białorusi – zauważa w wywiadzie dla portalu PolskieRadio24.pl dr Ewa Kowalska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, b. dyrektor Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Władimir Putin Katyń

"UE traci kontakt z rzeczywistością". Andruszkiewicz o rezolucji ws. "strefy wolności LGBT"

- Czasami mam wrażenie, kiedy słucham, czym zajmuje się Parlament Europejski, że niestety, ale UE zdecydowanie traci kontakt z rzeczywistością, dlatego że dzisiaj świat stoi w obliczu wielkiego powrotu wyścigu mocarstw. (...) natomiast Unia Europejska zajmuje się prawami gejów. Coś tu nie gra - ocenił Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w kancelarii Rady Ministrów.
Zobacz więcej na temat:  LGBT homoseksualizm ŚWIAT Parlament Europejski Adam Andruszkiewicz Unia Europejska

"Homoseksualizm nie jest w Polsce dyskryminowany". Kacper Płażyński o rezolucji PE ws. LGBT

- Zdarzają się w Polsce pobicia osób, które są homoseksualistami. Tak samo zdarzają się pobicia ludzi w Polsce za to, że ktoś ma czarny szalik, jest niski, gruby albo może za ładny, za wysoki, albo nie lubi kinematografii Scorsese. (...) Orientacja seksualna nie jest jakąś rzeczywistą przyczyną bycia dyskryminowaną w Polsce grupą społeczną - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Kacper Płażyński. Gościem programu "Dwie strony" była także poseł PO Elżbieta Gapińska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Kacper Płażyński POLSKA polityka LGBT Unia Europejska