Polskie Radio
Section05

Gdańsk

Festiwal "Europejski Poeta Wolności". Gdańskie spotkanie z poezją kontynentu

10 spotkań z poetami i poetkami z 9 krajów, 7 gdańskich lokalizacji, 2 stoczniowe wieczory z poezją i muzyką, 2 serie interwencji artystycznych, performans dźwiękowy, warsztat czytania poezji i gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska – w czwartek o godz. 16.00 zostanie otwarty Festiwal "Europejski Poeta Wolności" w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Impreza będzie trwać trzy dni. W jej trakcie dwie poetki zostaną uhonorowane Nagrodą Literacką Miasta Gdańska "Europejski Poeta Wolności".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka SZTUKA poezja Ukraina Albania tłumacz języki obce język polski pomorskie

"Balladyna" z główną nagrodą 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych

Zakończyły się 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne z Konkursem na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W Roku Romantyzmu Polskiego nagrodę główną w konkursie przyznano "Balladynie" Juliusza Słowackiego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktor reżyser spektakl literatura Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Dziady Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Opole historia teatru historia Polski romantyzm Stanisław Ignacy Witkiewicz

Terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej będzie większy. Minister klimatu: Polska jest po bezpiecznej stronie

- W związku z rosnącym zainteresowaniem Czech i Słowacji planujemy rozszerzyć przepustowość terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej do co najmniej 12 mld m3 gazu - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Polska jest w stałym dialogu z Czechami i Słowacją, "by wypracować ostateczny model połączeń, ale też przygotować się do budowania połączeń z Ukrainą".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz LNG terminal PGNiG ministerstwo klimatu infrastruktura

"Bóg jest miłością" - piękne hasło VII pielgrzymki do kraju

23 lata temu rozpoczęła się VII pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Ta najdłuższa z wszystkich pielgrzymek do kraju trwała 13 dni i zakończyła się 17 czerwca. Równo o 11:30 w sobotę 5 czerwca 1999 roku samolot z papieżem wylądował w Gdańsku, gdzie został przywitany przez władze państwowe i kościelne.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież Watykan pielgrzymka Wadowice Kościół katolicki chrześcijaństwo religia

Internauci: sędzia Julia Kuciel protestowała z Pawłem Adamowiczem, teraz uniewinniła jego żonę

Internauci przypomnieli sędzi Julii Kuciel wideo z 2017 r. Widać na nim protestującą Kuciel, a wraz z nią Pawła Adamowicza, męża uniewinnionej teraz europoseł PO Magdaleny Adamowicz. Sprawę opisuje tvp.info, przytaczając słowa sędzi, która podkreśla, że jej praca to służba, więc wydając wyroki, nie kieruje się zapatrywaniami politycznymi obywateli. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Paweł Adamowicz KOD sąd prokuratura pomorskie

46. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Z romantyczną dominantą

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych odbywa się Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktor reżyser spektakl literatura Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Bolesław Prus lalka Dziady Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Opole historia teatru historia Polski romantyzm

"Historia szaleństwa" – Gdański Teatr Szekspirowski w TPK

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oraz na Uniwersytecie Gdańskim od 24 do 29 maja trwa cykl wydarzeń pod hasłem "Jerzy Limon – Inspiracje – Dialog – Polemika". W "Trójce pod Księżycem" spotkaliśmy się z naszymi gośćmi na kilka godzin przed rozpoczęciem dwudniowej konferencji poświęconej prof. Jerzemu Limonowi – pomysłodawcy i twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka William Szekspir TEATR Jerzy Limon Aleksandra Kaczkowska KULTURA

Eugeniusz Bodo: tragiczny koniec największego amanta polskiego kina

Był jednym z najpopularniejszych przedwojennych polskich aktorów: przystojny, dowcipny, utalentowany. Kobiety za nim szalały, a filmy z jego udziałem biły rekordy popularności. Jego świetną karierę przerwała wojna: uciekając przed totalitaryzmem niemieckim, stał się ofiarą totalitaryzmu sowieckiego. Temu poświęcony jest spektakl "Obywatel Junod", który miał premierę w Gdańsku, a w nowym sezonie ma być pokazany także w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA TEATR premiera Eugeniusz Bodo IPN Warszawa Marta Piasecka Trójka

Tylko ptaki śpiewają. Na granicy Polski z Rosją [POSŁUCHAJ]

850 metrów. Tyle dokładnie wynosi na Mierzei Wiślanej granica lądowa Polski, a jednocześnie Unii Europejskiej, z Federacją Rosyjską. To tylko 90 km od Gdańska. Miejsce piękne, urokliwe, z wyjątkowym mikroklimatem. Czy przyjeżdżający tu turyści myślą o niebezpieczeństwie, zagrożeniu? W końcu graniczymy z agresorem, który napadł na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  reportaż granica Rosja Krynica Morska Trójka Morze Bałtyckie