Polskie Radio
Section05
Grodno

Posiadacze Karty Polaka na Białorusi są zmuszani do zrzeczenia się dokumentu

Posiadacze Karty Polaka na Białorusi są zmuszani do zrzeczenia się tego dokumentu, w przeciwnym razie grozi im utrata pracy; dotyczy to w szczególności osób, zajmujących stanowiska w urzędach i państwowych przedsiębiorstwach - poinformował we wtorek białoruski, niezależny od władz portal Nasza Niwa.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Polacy na Białorusi karta Ministerstwo Spraw Zagranicznych Grodno

"Straszliwa obcość tego najazdu". "Jak dzicz". Świadkowie o agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku

– To już będę zawsze pamiętał. Tę noc pochmurną, przerażającą dla nas wszystkich, to głuche dudnienie ciężkiego żelastwa. I wkraczające późno nocą do Wilna czołgi radzieckie – opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Bogdan Rudnicki, wilnianin. Takich przejmujących wspomnień o 17 września 1939 roku zachowało się w Polskim Radiu znacznie więcej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa 17 września 1939 ZSRR wspomnienie Lwów Grodno Wilno agresja sowiecka

Sowiecka agresja na Polskę. "Polskie władze nie dopuszczały do myśli takiej sytuacji"

17 września 1939 roku nad ranem Armia Czerwona wkroczyła na terytorium II RP, wypełniając sojusznicze zobowiązania wobec III Rzeszy. Polskie wojsko, które od ponad dwóch tygodni bohatersko broniło się przed niemiecką agresją było zupełnie nieprzygotowane na walkę na dwa fronty.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa II Rzeczpospolita II RP Armia Czerwona Franciszek Kleeberg Grodno Edward Rydz-Śmigły Kresy Wilno Lwów

Narodowe Czytanie też na Litwie, Białorusi, Ukrainie. "To wydarzenie wspólnotowe"

-  Narodowe Czytanie to jest przedsięwzięcie potężne, wielkie, globalne można powiedzieć. Ale przede wszystkim jest to wielkie wspólnotowe wydarzenie. To, co świadczy o sile i o znaczeniu Narodowego Czytania, to są akcje w mniejszych, większych miejscowościach w Polsce i na całym świecie - podkreślał w Dwójce minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie 2023 Eliza Orzeszkowa Powstanie Styczniowe Dwójka Paweł Siwek Narodowe Czytanie Grodno

Co naprawdę zdarzyło się nad Niemnem? Inspiracje i przeżycia Elizy Orzeszkowej

"Nad Niemnem", podobnie jak inne dzieła tego okresu, czerpie obficie z faktów historycznych, społecznych, geograficznych czy nawet botanicznych. Powieść Orzeszkowej, choć przedstawia fikcyjną fabułę, jest w szczegółach niemal fotograficznym odbiciem rzeczywistości, z którą autorka zetknęła się osobiście.
Zobacz więcej na temat:  Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 Narodowe Czytanie Niemen historia Polski HISTORIA Grodno Litwa Białoruś rzeka literatura literatura polska książki KSIĄŻKA proza Powstanie Styczniowe

Białoruś: w Grodnie wystawiono na aukcję budynek "Polskiej Macierzy Szkolnej"

Białoruskie władze chcą zlicytować budynek w centrum Grodna, w którym mieściła się Polska Macierz Szkolna. W budynku od 12 lat działało także liceum społeczne, w którym można było uczyć się języka polskiego oraz polskiej historii i kultury. Szkoła została zlikwidowana we wrześniu. Białoruski reżim oskarżył organizację o rzekome "nielegalne prowadzenie działalności oświatowej".
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Grodno Polacy na Białorusi