Polskie Radio
Section05

HISTORIA

25 tys. osób oczekuje ukarania TVN. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała dane ws. "Franciszkańskiej 3"

Ponad 25 tys. osób wystosowało skargi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie ukarania TVN24 za emisję reportażu "Franciszkańska 3". Jak oceniono w materiale "za pomocą kłamstwa i manipulacji starano się zniszczyć autorytet św. Jana Pawła II i ks. kardynała Adama S. Sapiehy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II aktualności katolickie wiara media KRRiT TVN społeczeństwo dziennikarstwo

Czy Kleopatra była czarnoskóra? Netflix, kazirodztwo i turbolechici

Dziś na platformie Netflix premiera serialu "Królowa Kleopatra". Już od kilku tygodni serial wzbudza kontrowersje z uwagi na obsadzenie w tytułowej roli czarnoskórej aktorki. To, że Kleopatra miała ten kolor skóry jest mało prawdopodobne, ale niewykluczone. U źródeł całej historii są kontrowersyjne zwyczaje matrymonialne w rodzinie monarchini, propaganda Rzymu i… współczesny ruch głoszący pseudohistoryczną wizję dziejów.
Zobacz więcej na temat:  Kleopatra starożytność Egipt netflix

Sobolewski o wypowiedzi Scholza: to pokazuje niemiecką butę i bezczelność

- Ostatnie 9-10 lat to wspieranie przez Niemcy faszystowskiej Rosji, np. poprzez finansowanie gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2. Kanclerz Scholz znany jest ze swojego frywolnego języka - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Odnosił się do wypowiedzi Olafa Scholza o wyzwoleniu Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krzysztof Sobolewski Europarlament II wojna światowa Grzegorz Jankowski

Ambasador RP zwraca się do Niemców: mamy poczucie niesprawiedliwości i traktowania nas jako kraju drugiej kategorii

Ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłoś na zaproszenie przewodniczącej Landtagu Brandenburgii Ulrike Liedtke wygłosił w poniedziałek przemówienie w Poczdamie. W rocznicę zakończenia wojny mówił m.in. o miejscach pamięci w Brandenburgii, w których spoczywają polskie ofiary wojny. - Pamięć o nich to nasz moralny obowiązek - podkreślił ambasador.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy II wojna światowa dyplomacja

Rocznica końca II wojny światowej. Historyk: trudno zaliczyć Polskę do zwycięskich państw

Koniec II wojny światowej nie oznaczał dla Polski wolności i suwerenności - przypominają historycy Instytutu Pamięci Narodowej. 78 lat temu, 8 maja 1945 roku o godzinie 23.01 czasu środkowo-europejskiego zakończyła się II wojna w Europie - największa i najkrwawsza wojna w historii ludzkości. W sumie trwała 6 lat, uczestniczyły w niej 72 państwa. Ogólne straty w ludziach wyniosły ponad 50 milionów poległych, zamordowanych, zmarłych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa IPN społeczeństwo historia Polski

PR24 "Non possumus". Za tę deklarację polskich biskupów komuniści uwięzili prymasa Wyszyńskiego

"Non possumus" - memoriał biskupów Episkopatu Polski do komunistycznych władz PRL z 8 maja 1953 roku był wyrazem braku zgody na podporządkowanie się Kościoła katolickiego władzom świeckim. W odpowiedzi, we wrześniu 1953 r., komuniści uwięzili kardynała Stefana Wyszyńskiego. O tym punkcie zwrotnym, impasie w relacjach państwo-Kościół Tadeusz Płużański rozmawia z Grzegorzem Polakiem, wicedyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański PRL historia Polski Stefan Wyszyński

Tadeusz Płużański o o zbrodniach UB i MO w Siedlcach i Starej Wsi 12-13 kwietnia 1945

W nocy z 12 na 13 kwietnia 1945 roku po godz. 22.00 funkcjonariusze siedleckiego Urzędu Bezpieczeństwa dokonali potwornej zbrodni, rozstrzeliwując - bez sądu i wyroku - 16 młodych mieszkańców Siedlec. Ofiar byłoby więcej, jednak dwie osoby - z ranami postrzałowymi - zdołały zbiec i ukryć się przed funkcjonariuszami. O tej bezkarnej zbrodni komunistycznych oprawców mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, publicysta i historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Tadeusz Płużański historia Polski PRL służba bezpieczeństwa

Karol III. Kim jest nowy król Wielkiej Brytanii?

6 maja 2023 odbędzie się koronacja Karola III na króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Siedemdziesięcioczteroletni władca jest najstarszym monarchą, jaki wstąpił na brytyjski lub angielski tron. Ale biografia Karola pokazuje, że korona była dla niego raczej brzemieniem niż celem. 
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania król Karol III książę William książę Harry książę Filip Królowa Elżbieta II