Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Kolejna edycja Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Rozpoczął się nabór konkursowych produkcji

Twórcy filmów dokumentalnych poświęconych nie tylko polskiej historii lat 1939-89 mogą zgłaszać swoje produkcje do konkursów 13. Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Festiwal odbędzie się we wrześniu w Gdyni, a jego ideą jest prezentowanie filmów i słuchowisk radiowych, które ukazują losy polskich bohaterów walczących o wolność naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci KULTURA kino PRL POLSKA

Tajemnicza historia św. Graala

Św. Graal powszechnie kojarzony jest z kielichem z Ostatniej Wieczerzy, który został następnie użyty przez Józefa z Arymatei do zebrania kropel krwi umierającego Chrystusa. Taka opowieść i taka konotacja po raz pierwszy pojawia się jednak dopiero pod koniec XII wieku w utworze jednego z francuskich poetów z kręgu autorów legend arturiańskich.
Zobacz więcej na temat:  wiara Jezus Chrystus Hiszpania Kościół katolicki legendy Wielka Brytania Katarzyna Kobylecka

Aztecki kodeks z Biblioteki Watykańskiej ujawnia swoje tajemnice dzięki polskim naukowcom

Jak wyglądał kalendarz Azteków? Jakim bogom Aztekowie oddawali cześć? W jaki sposób rozpoznawano, czy dany dzień jest odpowiedni na prace rolnicze lub do zawarcia małżeństwa? Tego można dowiedzieć się z "Kodeksu Watykańskiego B (Vat. Lat. 3773)". Międzynarodowy zespół naukowców – kierowany przez dr hab. Katarzynę Mikulską z Wydziału Neofilologii UW – opracował naukową publikację prekolumbijskiego manuskryptu, przechowywanego w Bibliotece Watykańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Meksyk Ameryka NAUKA

Niemiecki resort sprawiedliwości: doszło do poważnych zaniedbań w rozliczaniu się z nazistowską przeszłością

- Z dzisiejszej perspektywy można powiedzieć, że doszło do poważnych zaniedbań w rozliczaniu się z nazistowską przeszłością, zwłaszcza w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku - przyznaje rzecznik niemieckiego Ministerstwa Sprawiedliwości w odpowiedzi na pytanie o przedłużające się procesy nazistowskich zbrodniarzy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy nazizm III Rzesza antysemityzm Bundestag polityka społeczeństwo

Aleksander Laskowski: Penderecki zaczął od zaszokowania świata [WIDEO]

– Szokował nie tylko jako twórca, który zdobył trzy pierwsze nagrody na konkursie kompozytorskim w Polsce, lecz także, już na scenie międzynarodowej, był kompozytorem, który wykorzystał język awangardy do stworzenia arcydzieła muzyki sakralnej, jakim jest "Pasja według św. Łukasza" – mówił dziennikarz muzyczny Aleksander Laskowski w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Aleksander Laskowski kompozytor komponowanie kompozycja MUZYKA historia Polski prawosławie opera