Polskie Radio
Section05
Henryk Sienkiewicz

"Pan Wołodyjowski" – ważny film w burzliwych czasach

55 lat temu, 28 marca 1969 roku, w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie miała miejsce uroczysta premiera filmu "Pan Wołodyjowski" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Przy realizacji tak ważnego dla Polaków obrazu, realizatorzy natrafili na liczne trudności właściwe dla burzliwego roku 1968. 
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski literatura polska Trylogia premiera Henryk Sienkiewicz Tadeusz Łomnicki Jerzy Hoffman HISTORIA

Ćwierć wieku "Ogniem i mieczem". Hoffman: "To film o ludzkich namiętnościach"

- Myślę, że patriotyzm i w książce Sienkiewicza, i w jej ekranizacji jest rzeczą absolutnie naturalną. Natomiast najważniejszą sprawą są ludzkie uczucia, odwieczne namiętności, niezależnie od historycznego czasu i kostiumu, to znaczy miłość, nienawiść, zazdrość, żądza władzy. To, co kieruje człowiekiem od Kaina i Abla po dzień dzisiejszy - mówił w audycji Polskiego Radia z 1999 roku Jerzy Hoffman.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Trylogia Jerzy Hoffman Michał Żebrowski film polski izabella scorupco Ewa Wiśniewska Wojciech Malajkat Krzysztof Kowalewski Henryk Sienkiewicz Krzesimir Dębski Jacek Cygan

Jerzy Kawalerowicz: "literatura jest najbardziej doskonałym materiałem na realizację filmową"

- Zawsze poszukiwałem tematów w literaturze. Właściwie większość moich filmów jest oparta na adaptacjach literackich. Starałem się zawsze być bardzo wierny autorowi – mówił Jerzy Kawalerowicz w Polskim Radiu w 2000 roku. 19 stycznia 2024 roku mijają 102 lata od urodzin tego wybitnego reżysera filmowego.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Kawalerowicz film polski kino literatura Igor Newerly Henryk Sienkiewicz Quo vadis

Janusz Radziwiłł. Zdrada czy ratunek za wszelką cenę

Mówimy "Janusz Radziwiłł", myślimy "zdrajca". Tym niewątpliwie, z punktu widzenia Polaków, wojewoda wileński i hetman wielki litewski, który oddał Litwę pod protektorat szwedzki w czasie potopu, był. Nie zawsze zadawany jest jednak trud oceny sytuacji, w której Radziwiłł podjął decyzję, za którą potępiła go historia.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Sienkiewicz HISTORIA Janusz Radziwiłł Jasna Góra Litwa historia Polski

Choinka, ułani i stajenka betlejemska. Historia bożonarodzeniowych pocztówek

Zwyczaj wysyłania świątecznych kartek z życzeniami upowszechnił się na ziemiach polskich wraz z początkiem XX wieku. Ówczesne pocztówki trochę różniły się jednak od tych współczesnych - rzadko można było na nich spotkać Świętego Mikołaja, królowały natomiast sceny biblijne, ilustracje przedstawiające zimowe zabawy i obrazki nawiązujące do historii Polski. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA poczta Henryk Sienkiewicz Boże Narodzenie choinka Wigilia msn21-historia

Historia kartki świątecznej. Skąd się wzięły okolicznościowe pocztówki?

Dziś życzenia świąteczne składamy sobie w mailach, komunikatorach, ślemy świąteczne esemesy. Jeszcze niedawno to jednak kartki świąteczne były królowymi życzeń. Warto do nich wrócić, bo to bogata i piękna tradycja. Sprawdzamy, jaka jest historia świątecznej pocztówki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA Adam Smolarek święta tradycja życzenia kartki świąteczne Weronika Puszkar Henryk Sienkiewicz

Inauguracja pracy Sejmu X kadencji. Andrzej Duda: deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem

- Jako Prezydent Rzeczypospolitej deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu, od 2015 roku, była i jest współpraca, współpraca i jeszcze raz współpraca - w najważniejszych dla Polski sprawach. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podjąć - podkreślił prezydent.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Sejm Kresy Lwów Święto Niepodległości Polonia Polacy za granicą Ukraina wojna na Ukrainie Henryk Sienkiewicz język polski

Henryk Sienkiewicz. Noblista, który trafił pod strzechy

Był nowelistą, powieściopisarzem i publicystą, autorem między innymi "Trylogii", "Krzyżaków", "Quo Vadis" i "Bez dogmatu". W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości. Henryk Sienkiewicz, który jeszcze za życia był jednym z najbardziej popularnych pisarzy polskich, z ironią odnosił się do swego sukcesu. 15 listopada mija 107. rocznica jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Francja Henryk Sienkiewicz Niemcy Szwajcaria literatura polska HISTORIA

Ponad pół wieku pieśni o Małym Rycerzu. "Przygody Pana Michała" mają 54 lata

- Koń przed rozpoczęciem zdjęć był dla mnie wyrośniętym psem - śmiał się Tadeusz Łomnicki, wspominając pracę nad rolą Michała Wołodyjowskiego. Już od ponad pół wieku - to przez pryzmat jego kreacji - spoglądamy na Sienkiewiczowskiego bohatera. Nie tylko dzięki filmowi, ale także serialowi, który na ekranach telewizorów zagościł po raz pierwszy 14 listopada 1969 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Tadeusz Łomnicki telewizja Henryk Sienkiewicz Trylogia