Polskie Radio
Section05
Józef Stalin

Polityka Stalina wobec Polski między lipcem 1941 a grudniem 1943 roku

Niemcy, 13 kwietnia 1943 roku, poinformowali świat o odkryciu grobów oficerów polskich w Lesie Katyńskim. Na ich zaproszenie w pracach ekshumacyjnych uczestniczyli przedstawiciele Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. O udział organizacji zabiegał też rząd polski na uchodźstwie. To posłużyło władzom sowieckim do oskarżenia Polaków o współpracę z Niemcami i doprowadziło do przerwania stosunków dyplomatycznych.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Józef Stalin Władysław Sikorski Związek Sowiecki historia Polski Rosja Władysław Anders

Ukraińska lista katyńska. Dowód sowieckiej zbrodni, która miała zostać zapomniana

5 maja 1994 roku zastępca szefa Służby Bezpieczeństwa w Kijowie Andrej Chomicz przekazał zastępcy Prokuratora Generalnego RP Stefanowi Śnieżko dokument nazywany ukraińską listą katyńską. Jest to spis 3435 nazwisk polskich obywateli, którzy w 1940 roku zostali zamordowani w Kijowie, Charkowie i Chersoniu, zgodnie z decyzją rosyjskiego Biura Politycznego KC WKP(b). 
Zobacz więcej na temat:  Katyń Józef Stalin ZSRR zbrodnia katyńska II wojna światowa Józef Czapski HISTORIA

Pogrzeb Stalina. "Odszedł Wódz postępowej ludzkości" głosiły 5 marca 1953 r. sowieckie komunikaty

9 marca 1953 r. w Moskwie odbył się pogrzeb Józefa Stalina. Na archiwalnych filmach i fotografiach widać było tłumy zasmuconych i żegnających go ludzi. Zabalsamowane zwłoki sowieckiego dyktatora spoczęły w mauzoleum, obok wodza rewolucji październikowej – Włodzimierza Lenina. 8 lat później zdecydowano o przeniesieniu grobu Stalina przed mur kremlowski – tradycyjne miejsce pochówku wybitnych Rosjan.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa ZSRR Józef Stalin pogrzeby historia ZSRR HISTORIA

Lwów. Miasto ograbione przez Sowietów i Niemców

24 października br. prezydent Francji Emmanuel Macron w czasie spotkania w Watykanie wręczył prezent papieżowi Fraciszkowi. Było to pierwsze francuskie wydanie rozprawy filozoficznej Immanuela Kanta "Projekt wiecznego pokoju" z 1796 roku. Na pierwszej stronie książki widnieje pieczątka "Czytelnia Akademicka we Lwowie".
Zobacz więcej na temat:  Lwów Kresy II wojna światowa III Rzesza ZSRR Józef Stalin II RP zbrodnie wojenne Bez Przedawnienia reparacje wojenne

Reportaż "Historia kłamstw krwią haftowana" [POSŁUCHAJ]

Napaść Armii Czerwonej na Polskę, mord katyński, deportacja i obława augustowska. O tragicznych wydarzeniach i losach swoich najbliższych w reportażu Macieja Jastrzębskiego opowiadają ich uczestnicy mieszkający na terenie Rosji i Białorusi. "Historia kłamstw krwią haftowana" to także ustalenia dotyczące stalinowskich zbrodni, widziane oczyma historyków i niezależnych badaczy. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski sowieckie obozy pracy Armia Czerwona stalinizm Józef Stalin Kresy 17 września 1939

"Nie dopuszczano do wiadomości, że to agresja". Historyk o 17 września 1939

- Nikt w to nie wierzył. Po 1933 roku, po dojściu Hitlera do władzy dochodziło do czystek nie tylko gospodarczych, ale dosłownie fizycznych, wszystko, co sowieckie, rosyjskie było w Niemczech niszczone. Wydawało się, że nie ma możliwości dogadania - tłumaczył w Dwójce w 83. rocznicę zdradzieckiego ataku Stalina na Polskę dr Marcin Zwolski, historyk, kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. 
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 Andrzej Zieliński Jakub Kukla II wojna światowa ZSRR Dwójka Józef Stalin Adolf Hitler Niemcy Związek Sowiecki

Brytyjski historyk: Stalin chciał sojuszu z Hitlerem, gdyż pozwalało to na rozbicie Polski

Brytyjski historyk prof. Richard Overy podkreślił, że z punktu widzenia Stalina sojusz z Hitlerem był bardziej sensowną opcją niż układy z Francją czy Wielką Brytanią, bo pozwalał na rozbicie Polski. Jak dodał, mówienie, że Związek Sowiecki został do tego zmuszony, jest niedorzeczne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Wielka Brytania Europa Józef Stalin Adolf Hitler HISTORIA II wojna światowa

"Polska stała się sowiecką kolonią". Prezes IPN o skutkach inwazji na Polskę 17 września

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że agresja Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku była nożem wbitym w plecy - Polsce i Polakom. Mija 83. rocznica tego wydarzenia. 17 września 1939 roku nad ranem, łamiąc pakt o nieagresji, Armia Czerwona zaatakowała tyły polskich wojsk walczących z Niemcami.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 ZSRR agresja sowiecka zbrodnie sowieckie II wojna światowa Niemcy III Rzesza Adolf Hitler Józef Stalin HISTORIA POLSKA IPN Karol Nawrocki

Kresy Wschodnie. Przez II wojnę światową Polską straciła niemal pół terytorium

- W ujęciu propagandowym Polska wyszła zwycięsko z II wojny światowej. Ale jakiż to za zwycięzca, którego terytorium było o 20 procent mniejsze niż przed ową zwycięską wojną? Jakiż to zwycięzca, który stracił kilka milionów swoich obywateli? – pytał historyk prof. Jerzy Eisler w radiowej audycji "Kronika polska". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa II Rzeczpospolita ZSRR Józef Stalin Kresy konferencja teherańska Bez Przedawnienia HISTORIA