Polskie Radio
Section05

Kraków

Stryjeńska. 49. rocznica śmierci niepokornej Zochy

28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Stryjeńska sztuki wizualne SZTUKA historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo grafika Zakopane Warszawa Genewa literatura Tamara Łempicka

Jerzy Stuhr - od teatru amatorskiego do absolutnej czołówki krakowskich tuzów aktorstwa

- Zgłosił się do teatrzyku przy Uniwersytecie Jagiellońskim, który założyliśmy. Wprawdzie Jerzy Fedorowicz powiedział, że on nadaje się tylko na inspicjenta, ale dzięki temu, że przetrwał tę uwagę, jego kolejny skok był do Teatru STU - mówił w Dwójce Krzysztof Miklaszewski, reżyser, aktor, twórca telewizyjny i przyjaciel zmarłego pół roku temu Jerzego Stuhra.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Stuhr Stary Teatr w Krakowie aktorstwo aktorzy TEATR KULTURA Justyna Nowicka Zobacz także Krzysztof Miklaszewski Dwójka

Inauguracja kampanii „Polacy Światu. Nobliści” z udziałem polskich nauczycieli z całego świata

Inspirujące warsztaty dydaktyczne, spotkania integrujące literaturę z nowoczesnymi metodami edukacji, wykład prof. Michała Rusinka, spacery literackie poświęcone polskim noblistom, koncert muzyki Antoniego Vivaldiego w Operze Krakowskiej, spektakl Teatru Groteska, a także uroczysta gala inaugurująca projekt „Polacy Światu. Nobliści”– to tylko kilka z wydarzeń, które odbędą się w stolicy Małopolski 25-27 lutego, w ramach konferencji „Kraków śladami Szymborskiej i Miłosza”.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą Nobel nauczyciel

Symbolika roślin w sztuce. Czy zawsze kwiaty mają znaczenie?

Wiele dzieł powstałych na przestrzeni wieków przedstawia różnego rodzaju rośliny i kwiaty. Nie zawsze są one jednak przypadkowym tłem. Odkrywaniem ich znaczeń zajmuj się dr hab. Halina Galera - botanik z Zakładu Ekologii i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. W Dwójce opowiedziała nam o kulisach takich badań.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Łapkiewicz rośliny dzieła sztuki Halina Galera Dwójka Zobacz także

"Zawsze miałam zew lasu". Simona Kossak o Puszczy, domu pełnym zwierząt i świadomym życiu

- Dziś zwyciężyła mentalność: "ja tu i teraz". Wytnę ostatnie drzewo, zatruję ostatnią rzekę, by coś kupić albo coś zużyć. Ale to, że dla mojego dziecka już nie będzie tlenu, guzik mnie obchodzi – mówiła w 2002 roku w Polskim Radiu Simona Kossak, opisując stosunek człowieka do otaczającego go świata. Sama, z rodu wielkich malarzy, wybrała życie z naturą. I o tej naturze z pasją opowiadała. Od dziś na platformie Netflix dostępny jest film "Simona Kossak" poświęcony tej niezwykłej postaci.
Zobacz więcej na temat:  Simona Kossak przyroda biologia Puszcza Białowieska Białowieża las biografia wspomnienie

Lech Piwowar. Opowieść o zamordowanym w Charkowie poecie

– W obozie w Starobielsku poznałem Piwowara. Mam jeszcze na papierkach do zawijania papierosów napisane jego wiersze, które mi zadedykował i ofiarował w dzień imienin – opowiadał w archiwalnej radiowej audycji Józef Czapski. Dziś mija 116. rocznica urodzin Lecha Piwowara, awangardowego twórcy, ofiary zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska awangarda poezja literatura Józef Czapski II wojna światowa Starobielsk