X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
PRL

Por. Wacław Szacoń: Przyjaźniłem się z Józefem Franczakiem, ps. Laluś

Porucznik Wacław Szacoń ps. "Czarny" – członek Narodowej Organizacji Wojskowej, Armii Krajowej, zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", żołnierz dwóch okupacji, anty-niemieckiej i antysowieckiej. Za udział w akcjach sabotażowych, wywiadowczych i patrolowych przeciwko niemieckim okupantom uhonorowany został Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci powroty z niepamięci PRL Tadeusz Płużański

Debata PR24. Skąd kłamstwa na temat Żołnierzy Wyklętych?

Skąd wzięły się kłamstwa na temat Żołnierzy Wyklętych? Dlaczego przez lata pamięć o nich była tłamszona? Na te pytania na antenie Polskiego Radia 24 próbowali odpowiedzieć: prof. Jan Żaryn (senator i historyk), Jakub Majmurek (publicysta Krytyki Politycznej) ks. Tomasz Trzaska (kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie) i prof. Janusz Odziemkowski (historyk UKSW).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żołnierze Wyklęci HISTORIA historia Polski PRL Jan Żaryn Janusz Odziemkowski Małgorzata Raczyńska

Historyk: nie wierzmy w kłamstwa o Żołnierzach Wyklętych

- Za kłamstwa o Żołnierzach Wyklętych nikt nie został ukarany. Ludzie, którzy krytykują żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego nie mają nawet poczucia, że stają po stronie zdrajców - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Gościem audycji był również Jacek Karczewski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski PRL komunizm Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański

Debata Dnia. Pamięć o "Żołnierzach Wyklętych"

- Bilans działań patriotycznych po 1945 r jest zdecydowanie pozytywny. Nie zamykając oczu na niewinne czasem ofiary, mamy do czynienia z jasną legendą. Zawdzięczamy im mnóstwo – mówił w Polskim Radiu 24 o Żołnierzach Wyklętych Robert Tekieli . W debacie dyskutowali również Miłosz Manasterski  (Agencja Informacyjna) oraz Hubert Biskupski (Super Express).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci PRL komunizm Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych