Polskie Radio
Section05

PRL

Czerwiec 1976. Protest, który zmienił PRL

Wszystko zaczęło się w grudniu 1970 roku” – mówi dr Paweł Sasanka, gość prof. Antoniego Dudka w najnowszym odcinku podcastu „Rzeczypospolite”. Czerwiec 1976 roku to moment przesilenia – PRL szykowała się na wzrost napięcia społecznego, ale nie spodziewała się, że jego epicentrum znajdzie się w Radomiu, Płocku i Ursusie. Skąd ten wybuch? Jakie były kulisy decyzji o podwyżkach cen i jak zareagował aparat państwowy? To historia nie tylko o proteście, lecz także o narodzinach solidarności i przemianie społecznej, która doprowadziła do powstania opozycji demokratycznej. 🎧 Posłuchaj rozmowy z dr. Pawłem Sasanką z Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek Czerwiec 1976 historia Polski komunizm historia PRL podcast

"Polska jest matką, która wciąż cierpi". Druga pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny

- Przybywam, ażeby być z moimi rodakami w szczególnie trudnym momencie dziejów Polski – tymi słowami Jan Paweł II przemówił do władz państwowych PRL podczas spotkania w Belwederze drugiego dnia pielgrzymki w 1983 roku. Wizyta Ojca Świętego odbyła się w wyjątkowych okolicznościach, bowiem w Polsce wciąż nie został zniesiony stan wojenny.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Jan Paweł II stan wojenny

Adam Hanuszkiewicz. Sztuka ma być "żywa, zaskakująca i przekonująca"

- Reżyserii nie można się nauczyć. To za każdym razem jest oparte na wyobraźni, na skojarzeniach, na samotności - mówił Adam Hanuszkiewicz w audycji Anny Retmaniak w Polskim Radiu w 1970 roku. 16 czerwca 1924 roku, urodził się Adam Hanuszkiewicz, aktor i reżyser teatralny. Zwłaszcza jako reżyser zapisał się w pamięci widzów spektaklami, które łączyły odważne poszukiwanie współczesnych form wyrazu z atrakcyjnością.
Zobacz więcej na temat:  TEATR FILM reżyser aktor Lwów Warszawa Adam Hanuszkiewicz

Włodzimierz Odojewski. Pisarz, radiowiec, tajny współpracownik

Jego dzieła to jedne z najważniejszych osiągnięć polskiej prozy. Pisarz w bezkompromisowy sposób poruszał tematy, które nie w smak były komunistom. W swym życiorysie Włodzimierz Odojewski ma jednak hańbiący rozdział współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Odojewski pisarz Wołyń proza Kazimierz Orłoś Jarosław Iwaszkiewicz Maria Dąbrowska Jerzy Krzysztoń Zbigniew Herbert IPN służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej bezpieka literatura

Czy byłoby Cię stać na Malucha? Tyle kosztowały auta PRL

Jeśli myślicie, że dzisiejsze samochody są drogie, to możecie przeżyć szok i niedowierzanie, gdy dowiecie się, ile realnie trzeba było płacić za wspominane z takim sentymentem Maluchy, Polonezy, Duże Fiaty, Syreny i Warszawy. Nie bez powodu na zakup tego ostatniego auta przez pierwsze 8 lat produkcji mogły pozwolić sobie 2 (słownie: dwie) prywatne osoby.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA samochody pieniądze ceny