Polskie Radio
Section05
PRL

"Okoliczności zamordowania księdza Popiełuszki" - cz. II

Zapraszamy do wysłuchania kolejnej części audycji "Okoliczności zamordowania księdza Popiełuszki", która została wyemitowana w 2009 r. w Programie II Polskiego Radia. Audycja [z telefonicznym udziałem słuchaczy] poświęcona jest męczeństwu niezłomnego Kapłana oraz śledztwu w sprawie jego zabójstwa. W audycji Hanna Maria Giza rozmawia z dziennikarzami i autorami książek Piotrem Litką i Tomaszem Wiścickim.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół PRL proces toruński śmierć

Transformacje PRL

Nieczęsto zdarza się obserwować moment ustrojowo-gospodarczego przełomu, który nie miał w historii precedensu. Tak zdarzyło się w Polsce 35 lat temu i nawet tym, którzy byli świadomymi świadkami tamtych procesów, zaczynają zapominać, jak one się uzewnętrzniały. Gościem Moniki Małkowskiej był Grzegorz Sieczkowski, historyk, publicysta, autor książek i programów telewizyjnych, znawca PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska PRL

Mija 50 lat od premiery legendarnego spektaklu "Wyzwolenie" Konrada Swinarskiego

W audycji "Historia bliska" przypominamy legendarną inscenizację teatralną dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wyzwolenie" w reżyserii Konrada Swinarskiego. Premiera spektaklu odbyła się 50 lat temu w Starym Teatrze w Krakowie. W roli głównej wystąpił wówczas zmarły dwa lata temu Jerzy Trela. Obok niego zagrała Anna Polony, która ze sceny Starego opowiadała o legendarnym przedstawieniu i reżyserze. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wspomnienie PRL Marek Stremecki TEATR Anna Polony Konrad Swinarski reżyser Jerzy Trela Jerzy Radziwiłowicz

Millenium kontra Tysiąclecie. Jak władze PRL przegrały walkę o rząd dusz

Gdy 58 lat temu prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński zainaugurował kościelne uroczystości jubileuszowe Millenium Chrztu Polski, I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka rozpoczął obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. Władze komunistyczne robiły wszystko, by przeciwstawić się religijnemu charakterowi ważnej dla narodu rocznicy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA milenium PRL Stefan Wyszyński Kościół katolicki Władysław Gomułka komunizm

"Okoliczności zamordowania księdza Popiełuszki" - cz. I

W tym odcinku zapraszamy do wysłuchania pierwszej części audycji "Okoliczności zamordowania księdza Popiełuszki", która została wyemitowana w 2009 r. w Programie II Polskiego Radia. Audycja [z telefonicznym udziałem słuchaczy] poświęcona jest męczeństwu kapelana "Solidarności" oraz śledztwu w sprawie jego zabójstwa. W nagraniu udział wzięli dziennikarze i autorzy książek Piotr Litka i Tomasz Wiścicki oraz Bogusław Czerwiński, prokurator Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL Kościół proces toruński

35 lat temu zakończyły się obrady Okrągłego Stołu

Negocjacje nazwane Okrągłym Stołem miały swój początek 6 lutego 1989 roku. Po dwóch miesiącach rozmów przedstawicieli komunistycznej władzy z ludźmi opozycji podpisano porozumienie. Moment ten jest symbolicznym początkiem transformacji systemowej w Polsce i Europie Środkowej. Układ między władzami PRL a częścią opozycji do dziś wzbudza wiele dyskusji.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność komunizm okrągły stół PRL HISTORIA

„Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki”

„Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki” to reportaż Agnieszki Trzeciakiewicz, który został wyemitowany w Programie Pierwszym Polskiego Radia w 2004 r. Został on poświęcony muzeum niezłomnego Kapłana, które znajduje się w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. W 2004 r. muzeum otrzymało nowoczesną, multimedialną formę. Po jego kolejnych salach oprowadza ks. Zygmunt Malacki, seminaryjny kolega ks. Jerzego Popiełuszki i proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie w latach 1998-2010.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL historia Polski Kościół muzeum patriotyzm Solidarność

Marek Nowakowski: celne słowo jest jak obraz, zostaje w pamięci

– Żywioł języka mówionego, wraz z kilkoma innymi przyczynami, stał się dla mnie zasadniczym bodźcem do pisania. Celne słowo, nawet jedno, w połączeniu z człowiekiem, jego wyglądem, zachowaniem, działało jak obraz, zostawało w pamięci – mówił Marek Nowakowski w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia z 1993 roku.
Zobacz więcej na temat:  Marek Nowakowski literatura KSIĄŻKA książki PRL pisarz przestępczość Warszawa miasto proza opowiadanie III RP HISTORIA