Polskie Radio
Section05

Wiadomości z kraju

Gotówka, nieruchomości, obligacje i dzieła sztuki. Przedstawiamy oświadczenia majątkowe liderów ugrupowań

Nieruchomości, obligacje, zegarki, jacht, dzieła sztuki, a nawet... kryptowaluty - takimi aktywami mogą pochwalić się liderzy ugrupowań parlamentarnych Sejmu X kadencji. Na stronach izby niższej parlamentu opublikowano ich oświadczenia majątkowe. Sprawdzamy, co wpisali szefowie najważniejszych partii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sejm oświadczenie majątkowe

Zawarto kolejną umowę na pozyskanie haubic samobieżnych K9A1. Szef MON: wyciągamy wnioski z wojny na Ukrainie

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w piątek zawarto kolejną umowę wykonawczą na pozyskanie sześciu haubic samobieżnych K9A1 oraz 146 w wersji K9PL wraz z pakietem szkoleniowym, logistycznym i zapasem amunicji. Umowa przewiduje także transfer technologii do polskiego przemysłu, który będzie serwisował ten nowoczesny sprzęt.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie broń rakieta MON POLSKA służby i bezpieczeństwo

OSTRZEŻENIA POGODOWE Pogodowy armagedon na południu Polski. Czerwone alerty IMGW. Miejscami spadnie pół metra śniegu

Noc z piątku na sobotę i sobota upłynie w południowej i południowo-wschodniej Polsce pod znakiem intensywnych śnieżyc. Synoptycy spodziewają się, że miejscami spadnie od 15 do ponad 50 centymetrów śniegu. W związku z sytuacją meteorologiczną wydano ostrzeżenia wszystkich trzech stopni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda Radio kierowców alert pogodowy IMGW zima śnieg

"Chcą pospłacać swoje długi pieniędzmi innych". Beata Szydło o powodach centralizacji UE

Głównym powodem tworzenia zcentralizowanego europejskiego państwa jest brak pieniędzy w kasach wielu państw zachodniej Europy - przestrzega na X europoseł PiS Beata Szydło przywołując wywiad z Mario Draghim we włoskiej "La Stampa". "Centralizacja ma posłużyć połączeniu budżetów państw członkowskich" - wnioskuje była szefowa polskiego rządu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Szydło Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

"Tylko czekać na powrót do rosyjskiego gazu". Politycy PiS jednoznacznie oceniają "lex wiatrak"

Politycy PiS jednoznacznie oceniają tzw. "lex wiatrak", czyli projekt ustawy jaki złożyli w Sejmie posłowie KO i Polski 2050. Wskazują, że przedstawione propozycje prawne są stworzone pod zachodnie firmy. "Siemens, produkujący wiatraki, ma 4,6 mld euro strat w związku z czym potrzebuje nowych kontraktów. Tymczasem w Sejmie Koalicja Stołków forsuje ustawę o wiatrakach 300 metrów od zabudowań. Czy to przypadek?" - napisała na platformie "X" Beata Kempa.
Zobacz więcej na temat:  OZE ustawa prawo Sejm Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska POLSKA polityka

Afera wiatrakowa. Minister rolnictwa: propozycja nowej koalicji łączy się z problemami niemieckich firm

- Ustawa zaproponowana przez nową koalicję ma dużo dziwnych, niepokojących wrzutek, dotyczących m.in. wywłaszczania. Propozycja ta dziwnie się zbiega, łączy z problemami niemieckich firm z tej branży. Bardzo szybko odblokowano też część środków z KPO w ramach tego programu energetycznego - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Gembicka, minister rolnictwa i rozwoju wsi. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Anna Gembicka Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi polityka

Robert Telus o aferze wiatrakowej: PO spłaca niemieckim lobbystom dług za ich poparcie w wyborach

Poseł PiS Robert Telus powiedział, że "przepisy tzw. ustawy wiatrakowej, forsowanej m.in. przez PO, są groźne nie tylko dla mieszkańców wsi ze względu na zapisy o możliwości wykupu ziemi". - PO tak spłaca lobbystom niemieckim ich poparcie dla tej partii w wyborach - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  OZE ustawa Sejm pieniądze Unia Europejska Platforma Obywatelska Robert Telus POLSKA polityka

TYLKO U NAS "Najgorsza jest ignorancja". Co roku dziesiątki osób umierają z powodu wychłodzenia organizmu

Jak wynika z policyjnych statystyk w okresie od 1 listopada 2022 r. do 31 marca 2023 r. w Polsce zmarło 28 osób z powodu wychłodzenia organizmu. W listopadzie tego roku zarejestrowano już pierwsze ofiary śmiertelne hipotermii. - Najgorsza jest ignorancja. Nie można od tak ominąć osoby, która w zimny dzień śpi na przystanku, siedzi w kucki skulona gdzieś na chodniku - wyczula Jerzy Możdżonek ze schroniska dla bezdomnych "Przystań".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zima bezdomność mróz straż miejska policja

Szefowa MRiPS apeluje o wrażliwość w czasie mrozów. "Reagujmy, gdy widzimy, że ktoś wyraźnie potrzebuje pomocy"

Minister rodziny i polityki społecznej Dorota Bojemska powiedziała, że "zima to trudny czas dla wielu osób, szczególnie tych zmagających się z kryzysem bezdomności". - Apeluję o wrażliwość na drugiego człowieka, reagujmy, gdy widzimy, gdy ktoś np. śpi na ławce, przystanku, gdy wyraźnie potrzebuje pomocy - zaapelowała.
Zobacz więcej na temat:  pomoc zima Dorota Bojemska bezdomność POLSKA społeczeństwo

Prof. Szwagrzyk: IPN wypełnia misję, której nie można odwołać. Musimy spełnić nasz polski obowiązek pamięci

- Misja Instytutu Pamięci Narodowej musi być wypełniona do końca, gdy na kolejnych konferencjach ogłoszenia not identyfikacyjnych zasiądą rodziny, które wciąż oczekują znalezienia ich bliskich - powiedział w Belwederze prof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. - Jest to potrzebne, aby stało się zadośćuczynienie i aby spełnić nasz polski obowiązek pamięci - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Krzysztof Szwagrzyk zbrodnie sowieckie historia Polski

PR24 Janusz Cieszyński: nowa koalicja woli oddać pieniądze firmom zagranicznym niż przeznaczyć je na tańszy prąd dla Polaków

- Poprosiłem o listę firm z branży OZE, które mają zostać tą ustawą zwolnione z opłat. Okazało się, że poza spółkami Skarbu Państwa, pięć pierwszych to podmioty z kapitałem zagranicznym. Czy Polska naprawdę jest tak bogatym państwem, że powinna odpuszczać setki milionów złotych inwestorom z zagranicy zamiast przeznaczyć je na to, żeby w naszym kraju był tańszy prąd? - pytał w Polskim Radiu 24 Janusz Cieszyński z PiS.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Cieszyński energia elektryczna POLSKA polityka

COP28. Jednoznaczny gest prezydenta. Andrzej Duda odmówił pozowania z Łukaszenką

Prezydent Andrzej Duda, wspólnie z przywódcami Łotwy i Litwy Edgarsem Rinkēvičsem oraz Gitanasem Nausėdą, odmówił pozowania do wspólnego zdjęcia z głowami państw podczas szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju. Politycy nie znaleźli się na fotografii z powodu obecności przywódcy Białorusi Aleksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda COP Dubaj klimat POLSKA polityka Aleksander Łukaszenka