Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Tradycje górnicze i Biała Lokomotywa. Odwiedzamy Nową Rudę

Kiedyś było to tętniące życiem miejsce, dziś w Nowej Rudzie żyje się spokojniej. To dawne miasto górnicze z dużymi tradycjami kulturalnymi. "Lepsza Nowa Ruda niż Stara Blondynka" – takie hasło zawisło na Noworudzkim Rynku podczas pierwszego Festiwalu Studentów Szkół Artystycznych na początku lat siedemdziesiątych. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Nowa Ruda turystyka podróże podróże po Polsce

"Jestem wyznawcą Brunona Schulza". Stulecie urodzin Jerzego Ficowskiego

Mawiał o sobie, że "jest nie tyle znawcą, co wyznawcą Brunona Schulza". Ponadto biografem i "olśnionym badaczem" wielkiego drohobyczanina. Jerzy Ficowski - znakomity poeta, eseista, tłumacz - obchodziłby setne urodziny. Z Jakubem Ekierem i Piotrem Sommerem przypomnieliśmy sylwetkę tego wybitnego twórcy i jednego z największych poetów II połowy XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Ficowski Małgorzata Szymankiewicz Dwójka literatura poezja II wojna światowa KULTURA

"Rodzinne rewolucje". Wojciech Malajkat: chodzi o wywołanie refleksji poprzez uśmiech

- Od pewnego czasu robię przedstawienia o wychowywaniu dzieci. O tym, jak potrafią nas zaskoczyć i zawieść jako rodziców. O tym, jak potrafimy być ślepi, wychowując nasze pociechy, bo wyrastają z nich oczywiście czasem wspaniali, ale czasem też zaskakująco potworni młodzi ludzie - mówił w Dwójce Wojciech Malajkat, reżyser spektaklu "Rodzinne rewolucje". 
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Malajkat Mateusz Banasiuk komedia premiera Martyna Podolska Paweł Małaszyński TEATR KULTURA Dwójka

"Na targu niewolników III Rzeszy". Jak wyglądała sytuacja Polaków na robotach w Niemczech?

"Na targu niewolników III Rzeszy" Anny Augustyniak to oparta na doświadczeniach rodziny autorki opowieść o wywożeniu Polaków na roboty do Niemiec. O wyjątkowości tej historii stanowi fakt, że jedna z głównych bohaterek jest osobą głuchą, co dodatkowo utrudnia jej funkcjonowanie jako robotnicy przymusowej. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Anna Augustyniak II wojna światowa Na targu niewolników III Rzeszy

"Dom" - Pospieszalscy w nowej piosence do słów Jana Pawła II

Nowa piosenka muzycznej rodziny z Częstochowy to mocny moralny manifest w delikatnej, lirycznej formie. To kolejna zapowiedź albumu, który będzie poświęcony polskiej poezji. Po utworze "Do ciebie, człowieku…" ze słowami Jerzego Lieberta i "Promieniach" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, czas na premierę piosenki, która udowadnia, że pierwiastek poezji kryje się nie tylko w gotowych wierszach.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU MUZYKA Pospieszalscy Jerzy Bielunas Mateusz Pospieszalski Barbara Maria Pospieszalska Agencja Muzyczna Polskie Radio Agencja Muzyczna Polskiego Radia Jan Paweł II

Czy rośliny nas słyszą i odczuwają ból? Eksperci wyjaśniają

Coraz więcej badań wskazuje na to, że rośliny na swój sposób przeżywają stres i w aktywnych sposób reagują na różnego rodzaju bodźce. Tylko trudno jest nam to dostrzec. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wspólnie z pracownikami Katedry Ogrodnictwa z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, postanowili sprawdzić, czy sadzonki pomidorów emitują dźwięki.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak rośliny ekologia psychologia dźwięki

The Rolling Stones w Warszawie w 1967 roku. Wspomina uczestniczka legendarnego koncertu

Muzyka jest jej żywiołem. Uwielbia rockowe koncerty, kontakt z młodymi ludźmi, a także czas spędzany z wnukiem. Można ją spotkać na festiwalu muzycznym lub w... salonie tatuażu. W reportażu Aleksandra Fafius wspomina legendarny występ zespołu The Rolling Stones w 1967 roku w Sali Kongresowej, w którym miała przyjemność wziąć udział.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Aleksandra Fafius The Rolling Stones Warszawa Trójka pr poleca

Płyta "Alma" zespołu Misterios del Amor. "Wracamy do korzeni"

- "Alma" to płyta nr 4 wydawnictwa All'Improvviso. Tym razem zupełnie odchodzimy od nurtu klasycznego. Poprzednie trzy płyty były dedykowane polskiej muzyce z przełomu klasycyzmu i romantyzmu. Teraz wracamy w zasadzie do początków naszego festiwalu, czyli momentu, gdy powstawała idea powołania w Gliwicach wydarzenia, które pokazywałoby muzykę dawną w sposób przystępny - mówił w Dwójce Artur Malke, szef programowy festiwalu All'Improvviso.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla muzyka dawna płyta MUZYKA KULTURA Artur Malke