Polskie Radio
Section05

Zobacz także

39. Warszawski Festiwal Filmowy. "Nie zamierzamy uganiać się za przebrzmiałymi gwiazdami"

- Chcemy pokazywać filmy, które powstają w najlepszym momencie pracy twórczej reżyserów. Nas nie interesuje uganianie się za jakimiś przebrzmiałymi gwiazdami. Znacznie bardziej cieszy mnie to, że mogę pokazać np. film zupełnie nieznanego rumuńskiego reżysera, a potem się okazuje, że jest to Cristian Mungiu i zdobywa Złotą Palmę w Cannes - mówił w Dwójce Stefan Laudyn, dyrektor 39. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
Zobacz więcej na temat:  Warszawski Festiwal Filmowy kino Stefan Laudyn FILM Dwójka Andrzej Jakimowski Jerzy Skolimowski

Pozostałości Scytów sprzed 2,5 tys. lat. Archeologiczna sensacja na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu odnaleziono szczątki scytyjskiego wojownika sprzed 2,5 tys. lat. W miejscu pochówku były również liczne artefakty: od ceramiki po narzędzia. Odkrycie to jest uznawane za jedną z największych sensacji archeologicznych w Polsce ostatnich lat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Michał Kowarski archeologia odkrycia i ciekawostki podkarpackie odkrycia archeologiczne Sobiecin Scytowie

Chór Filharmonii Narodowej i jubileuszowy koncert z Orkiestrą Polskiego Radia

- To będzie takie nasze radiowe świętowanie, bowiem ta współpraca od wielu lat przynosi wspaniałe efekty. Już nie wspomnę o licznych koncertach, ale przede wszystkim nagraniach, zarejestrowanym materiale, który został z radiem dokonany; również płyty, które nagrywaliśmy z orkiestrą radiową - mówił w Dwójce szef Chóru Filharmonii Narodowej Bartosz Michałowski przed sobotnim koncertem (7.10) z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  chór Chór Filharmonii Narodowej jubileusz koncert Dwójka Michał Dębski Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie MUZYKA studio Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Identitas 2023. Dr Melonowska: ta nagroda stoi na dwóch filarach

Nagroda Identitas w równym stopniu docenia mistrzostwo literackie książek, jak i sposób analizowania i przyglądania się pojęciu tożsamości. Bo "identitas" znaczy właśnie "tożsamość". O wadze obu tych filarów i etosie związanym z nagrodą w audycji "Moje książki" opowiedzieli jurorzy dr Justyna Melonowska i Tomasz Kaźmierowski. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Nagroda Identitas Magda Mikołajczuk Norwegia

Piraci drogowi. Jazda z prędkością 250 km/h może doprowadzić do śmiertelnego wypadku

- Jeżeli ktoś modyfikuje samochód do 600 koni i pędzi 250 km/h, to musi liczyć się z tym, że zrobi komuś krzywdę. Półtorej, może dwie tony rozpędzonej stali jest jak pocisk. To jest nie do zatrzymania - mówi o piratach drogowych Marcin Koczyba z Polskiego Radia Kierowców. Jazda z taką prędkością w opinii ekspertów nie jest bezpieczna m.in. ze względu na brak umiejętności kierowców.
Zobacz więcej na temat:  piraci drogowi Marcin Koczyba Piotr Leńczowski wypadek autostrada

Igor Gorzkowski: "Dziennik charkowski" Serhija Żadana jest zapisany w dźwięku

- Z jeden strony mamy tutaj bardzo rzetelnie napisane dialogi, z drugiej strony metaforyczny opis Charkowa przez osobę, która mieszka w tym mieście. Wiktoria Gorodeckaja to doświadczona aktorka, natomiast Krzysztof Oleksyn zadebiutuje w radiowym teatrze. To owocne spotkanie tej dwójki aktorów, z obustronnym zyskiem - mówił w Dwójce Igor Gorzkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Teatr Polskiego Radia Igor Gorzkowski Ukraina Małgorzata Szymankiewicz opowiadanie

Najcenniejsze średniowieczne zabytki języka polskiego na wystawie w Bibliotece Narodowej

"Kazania Świętokrzyskie", średniowieczne pieśni religijne i świeckie, najstarsze polskie żarty, a nawet piętnastowieczne zaklęcia można oglądać na wystawie "Brückner. Średniowiecza odzyskane" w Bibliotece Narodowej. Przy okazji można się zapoznać z postacią Aleksandra Brücknera, bodaj najwybitniejszego slawisty w historii, ale także historyka literatury i kultury polskiej. To jemu zawdzięczamy odzyskanie prezentowanych na wystawie skarbów polskiego języka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski język polski Biblioteka Narodowa wystawa Aleksander Bruckner Michał Żołądkowski Trójka

Marek Moś: festiwal Auksodrone 2023 będzie pełen różnorodnej muzyki

- Na festiwalu Auksodrone gramy dużo klasyki, muzyki współczesnej, ale także współpracujemy ze znakomitymi polskimi jazzmanami, twórcami muzyki elektronicznej. Na tegorocznej edycji festiwalu również pojawią się różne muzyczne gatunki. Orkiestra AUKSO po raz pierwszy zagra z Pawłem Szamburskim, Dominikiem Strycharskim i Miłoszem Pękalą - mówił w Dwójce Marek Moś.
Zobacz więcej na temat:  Aukso Dwójka Marek Moś Jakub Jamrozek

Akcja "Świeć przykładem". Policjanci przypominają o korzystaniu z odblasków

Jesienna pogoda i szybciej zapadający zmrok to czynniki, które zwiększają ryzyko wypadków z udziałem pieszych. Aby temu przeciwdziałać, policjanci rozpoczęli coroczną akcję pod hasłem "Świeć przykładem". W jej ramach funkcjonariusze rozdają w szkołach odblaskowe gadżety, a na drogach przypominają pieszym o obowiązku noszenia odblasków.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Grzegorz Armatowski bezpieczeństwo na drodze piesi odblaski policja policja polska