Polskie Radio
Section05

Żydzi

Joanna Kurbiel: cadyk to chasydzka autostrada do nieba

- Jorcajt to jest nic innego jak rocznica śmierci, a dla chasydów najważniejszą jest rocznica śmierci ich cadyka. Jest to ich przywódca duchowy, autorytet, ale także kanał pośredniczący pomiędzy chasydem a stwórcą i niebiosami - mówiła Joanna Kurbiel w opowieści o wystawie "Jorcajt - czas chasydów" w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  kultura żydowska fotografia muzeum Bartosz Panek wystawa Dwójka

"Obiekty powinny wrócić do Polski". Dyr. Muzeum Getta Warszawskiego o odkryciu bunkra na terenie dawnego getta

- Jeśli ta informacja jest prawdziwa, byłoby oburzające, że w sposób nieuprawniony, niezgodnie z przepisami prawa polskiego i międzynarodowego wywieziono obiekty z Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego o doniesieniach o odkryciu przedmiotów w bunkrze na terenie dawnego getta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Powstanie Warszawskie Warszawa getto warszawskie Izrael judaizm

Wiceprezes IPN: oskarżenia o współudział w zbrodniach niemieckich muszą spotkać się z naszą reakcją

- Badanie relacji polsko-żydowskich w XX wieku jest niezwykle ważne i ciekawe dla historyków. Zdarza się, że Polska jest oskarżana o współudział w zbrodniach, które Niemcy popełniali podczas II wojny światowej. To musi spotykać się i spotyka się z naszą reakcją - powiedział dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Piotr Nisztor Instytut Pamięci Narodowej Holokaust II wojna światowa stosunki polsko-żydowskie

"Szukanie porozumienia jest niekończącą się misją". Ocalony z Holokaustu w rozmowie z ambasador Iwoną Kozłowską

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Ambasador RP w Szwajcarii Iwona Kozłowska zaprosiła urodzonego w Warszawie i ocalonego z Holokaustu dzięki polskiemu adwokatowi, a mieszkającego obecnie w Bernie, Bronisława Erlicha do rozmowy o tragicznym okresie II wojny światowej oraz wnioskach, jakie powinniśmy z historii wyciągać. 
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Piotr Gliński: to Niemcy postanowili wyniszczyć naród żydowski, polski i elity innych narodów

W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński przypomniał o niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnie na wielu narodach podczas II wojny światowej. Dziś przypada 76. rocznica wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne III Rzesza II wojna światowa Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego POLSKA

Szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie o Holokauście: większość oprawców nie została ukarana

- Jeśli mowa o edukacji w kwestii Holokaustu, to ważne jest także to, że cały czas pozostaje nieznany fakt, że bardzo wiele przestępstw, okrucieństw popełnionych przez nazistów na ludności żydowskiej pozostało po wojnie bez kary. Większość oprawców nie została ukarana. O tym też trzeba mówić - stwierdziła Hanna Radziejowska, szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie, podczas dyskusji zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pileckiego II wojna światowa Holokaust Niemcy

"Państwo polskie ma szczególną misję". Przesłanie prezydenta na Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

- Prezydent Andrzej Duda przekaże specjalne przesłanie z okazji obchodów przypadającego w środę Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu - powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski. Podkreślił, że obchody z powodu pandemii będą miały charakter wirtualny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust prezydent Andrzej Duda Izrael Wojciech Kolarski

"Antysemityzm nie skończył się wraz z wyzwoleniem obozów". Szefowa KE w liście z okazji Dnia Pamięci

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, w oświadczeniu wydanym z okazji nadchodzącego Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, oceniła, że antysemityzm "nie zakończył się wraz z wyzwoleniem obozów koncentracyjnych". "Z zaniepokojeniem obserwuję ponowny wzrost nienawiści wobec Żydów w Europie i poza nią" - wskazała.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ursula von der Leyen antysemityzm Holokaust Europa II wojna światowa

Proces ws. książki "Dalej jest noc". Maciej Świrski: liczymy na pomyślny wyrok

- Spodziewam się wyroku po myśli powódki, po naszej myśli. Jednak jaki będzie ostatecznie wynik to się okaże. W polskich sądach nic nie wiadomo. (...) Wykazaliśmy, że Barbara Engelking pominęła wartościowe źródła - powiedział w Polskim Radiu 24 założyciel i prezes Reduty Dobrego Imienia, Maciej Świrski.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Tadeusz Płużański Reduta Dobrego Imienia historia Polski II wojna światowa

Ratowali Żydów, nie bacząc na konsekwencje. Sejm chce uhonorować Grupę Ładosia

Sejm chce uhonorować pamięć o Grupie Aleksandra Ładosia - polskich dyplomatach, którzy w latach Holokaustu ratowali Żydów przed niemiecką eksterminacją. Za projektem uchwały ustanawiającej rok 2021 Rokiem Grupy Ładosia opowiedziały się wszystkie kluby poselskie.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Holokaust pomoc dyplomacja sprawiedliwi wśród narodów świata Sejm społeczeństwo POLSKA