Polskie Radio
Section05
Bukowina

56. Sabałowe Bajania. "Tu objawiają się talenty"

- Spotykamy się tutaj pokoleniowo – bo i dziadek, i babcia, rodzice i dzieci – jak i spotykamy się regionalnie. Suwalszczyzna, Śląsk, Kaszuby, Małopolska czy Wielkopolska zjeżdża tutaj, żeby spotkać się i spróbować się o nagrody - opowiadał o Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania Bartłomiej Koszarek - dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury "Dom Ludowy", etnolog, multiinstrumentalista i tancerz.
Zobacz więcej na temat:  Bukowina Podhale Sabałowe Bajania folklor kultura ludowa Dwójka Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał za pasem!

Od 50 lat Bukowina co roku staje się stolicą karnawału. Nie byle jakiego, bo góralskiego! W tym roku gości Bukowiańskiego „Domu Ludowego” czeka Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał! Rozpocznie się on w najbliższą środę, 9 lutego. Jak co roku wypełniony będzie góralską muzyką i tańcem, nie zabraknie pochodów grup kolędniczych, rywalizacji par tanecznych, wystaw twórczości ludowej, koncertów i wielu, wielu innych atrakcji. Chcący doświadczyć góralskiej żywiołowości, z pewnością powinni zawitać do Bukowiny!
Zobacz więcej na temat:  Piotr Kędziorek Bukowina Podhale góry Tatry jubileusz tradycja kultura ludowa muzyka ludowa

Języki mniejszości ważnym elementem dziedzictwa kulturowego. Mowa bukowińskich Polaków

Języki rdzenne są fundamentem różnorodności kulturowej i stanowią ważny element niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dlatego dbałość o język zwłaszcza ten, w którym wzrastaliśmy nawet w najmniejszej ojczyźnie, to powinność. Dobrze to rozumieją ci, którym przyszło żyć na emigracji i takie podejście prezentuje w przeważającej części Polonia.
Zobacz więcej na temat:  język polski Polacy za granicą Polonia Bukowina kancelaria premiera

Śledztwo ws. śmierci trzech osób w Bukowinie Tatrzańskiej, na które spadł zerwany dach

Śledztwo dotyczące nieumyślnego spowodowania śmierci trzech osób, uszkodzenia ciała i postawienia budowli bez stosownego zezwolenia wszczęła Prokuratura Rejonowa w Zakopanem po poniedziałkowym tragicznym wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej. Podmuch wiatru zerwał tam dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego, który spadł na cztery osoby.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bukowina małopolskie wypadek prokuratura narty Tatry regiony

Trzecia ofiara tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej. Zmarła 21-latka przygnieciona dachem

- W szpitalu w Nowym Targu zmarła trzecia ofiara poniedziałkowego wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej. To 21-letnia kobieta, którą przygniótł zerwany pod naporem wiatru dach - powiedziała wicedyrektorka szpitala powiatowego w Nowym Targu Aleksandra Chowaniec. Na miejscu wypadku, mimo reanimacji, zmarły matka 21-latki i jej 15-letnia siostra.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tatry Bukowina narty Nowy Targ