Polskie Radio
Section05
deepfake

Ekspert o dezinformacji dot. kryzysu na Ukrainie. "Zwykły widz nie jest w stanie sprawdzić, czy to fake"

- Technologie się zmieniły i posiadając odpowiedni sprzęt jesteśmy w stanie stworzyć bardzo realistyczny materiał na dowolny temat. (..) Zwykły widz nie jest w stanie sprawdzić, czy to fake, zwłaszcza, jeśli treść pasuje do jakiejś koncepcji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Juliusz Sabak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Rosja Stany Zjednoczone Ukraina Mirosław Skowron cyberbezpieczeństwo dezinformacja

Deepfake: jakie zagrożenia niesie manipulacja obrazem?

Deepfake to w uproszczeniu technika obróbki obrazu przy użyciu komputerowych systemów uczących się. W ten sposób uzyskuje się łudząco realistyczne obrazy bądź filmy, w których np. następuje niemożliwa do wykrycia przez widza zamiana twarzy aktorów. W ten sposób można właściwie dowolną osobę "obsadzić" np. w kompromitującym filmie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo fałszerstwa społeczeństwo informacyjne Mateusz Drozda Trójka

"Może prowadzić do poważnych szkód społecznych". PE ostrzega przed technologią deepfake

Deepfake może prowadzić do poważnych szkód na poziomie społecznym. Zmanipulowane mogą zostać treści tekstowe, graficzne, audio i wideo, np. dowód w sprawie lub oświadczenie, które ma w pożądany sposób wpłynąć na proces polityczny – wskazano w analizie think tanku Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Komisja Europejska technologia oszustwo społeczeństwo informatyka internet