Polskie Radio
Section05

gaz

Gaz z Morza Śródziemnego przyniesie rewolucję? Rakowski o perspektywach dla Europy i Bliskiego Wschodu

- Do tej pory doniesienia o gazie w basenie Morza Śródziemnego były traktowane jako ciekawostka. 24 lutego wszystko się zmieniło - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta i ekspert ds. Bliskiego Wschodu Paweł Rakowski. - Ilość złóż w basenie Morza Śródziemnego i możliwości sprzedażowe są takie, że może to doprowadzić do rewolucji na miarę tej, jaką nafta wywołała w Zatoce Perskiej - wskazał ekspert. 
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód ŚWIAT Europa energetyka Morze Śródziemne

Rosja ogranicza przesył gazu przez Nord Stream 1. Dr Rak: Niemcy wpadły w pułapkę

- To charakterystyczne, że Niemcy, mimo bardzo miękkiej postawy wobec Rosji, są obiektem kremlowskich sankcji - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 dr Krzysztof Rak, historyk, publicysta, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Jak stwierdził, "Niemcy wpadły w pułapkę, bo taktyka Putina polega na tym, by doprowadzić do katastrofalnego kryzysu energetycznego". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Niemcy Rosja Nord Stream energetyka GOSPODARKA

Karnkowski: Niemcy chciały wykorzystać UE jako swoje gospodarstwo pomocnicze

- Nie każdy chce się dzielić gazem, bo wiele państw potrafiło się przygotować do obecnej sytuacji prowadząc dużo mądrzejszą gospodarkę niż Niemcy - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta "Gazety Polskiej Codziennie" Krzysztof Karnkowski, komentując europejskie porozumienie gazowe. - Berlin chciał wykorzystać swoją pozycję i potraktować całą Unię Europejską jako swoje gospodarstwo pomocnicze - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mirosław Skowron energetyka Unia Europejska Niemcy infografika

"Solidarność nie jest kwestią alternatywy, lecz konieczności". Mosoń o europejskiej jedności energetycznej

- Wyobraźmy sobie taką oto sytuację: jedne kraje są odporne na kryzys energetyczny, inne nie, i w tych, które nie są odporne, politycy zaczynają się zastanawiać, czy jednak te sankcje nałożone na Rosję to dobry pomysł, bo przecież one bardziej uderzają w ich interesy państwowe i narodowe - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre). Gośćmi audycji byli także Michał Płociński ("Rzeczpospolita") i Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny").
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ŚWIAT Europa Polska w Unii Europejskiej bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny polityka energetyka Polskie Radio 24

Porozumienie gazowe w UE. Liberadzki: każde państwo będzie próbowało się dostosować

- Docelowo jest to zero importu z Rosji gazu, ropy naftowej i węgla - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł Lewicy Bogusław Liberadzki mówiąc o unijnym porozumieniu na rzecz redukcji zużycia gazu. - Myślę, że każde państwo będzie próbowało się zastosować do ograniczeń, i to efektywnie - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej Eliza Olczyk Bogusław Liberadzki energetyka Rosja bezpieczeństwo energetyczne

"Określone zasady, z których każdy może się wyłączyć". Karol Karski o gazowym planie awaryjnym

- Polska już mówi, że jej to nie obowiązuje, bo nie po to gromadziła gaz, żeby w tej chwili go komu innemu oddawać i to jeszcze komuś, kto z pokrzywdzeniem Polski chciał zmiany miksu energetycznego w Unii Europejskiej dokonać - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Karski (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ŚWIAT Europa Polska w Unii Europejskiej bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny polityka energetyka Karol Karski

Unijne porozumienie gazowe. Bocian: będziemy się musieli zmierzyć z ograniczeniem

- Nie można powiedzieć, że Unia Europejska i Europa jest niezależna surowcowo i energetycznie - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Bocian z WISE Europa. - Niektóre branże nie przejdą obojętnie obok niedoborów, które przed nami i należy się zmierzyć z tym problemem i zdawać sobie sprawę z jego istotności - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański energetyka Unia Europejska bezpieczeństwo energetyczne

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Są uchwały ws. portu LNG i importu węgla

Ministrowie chcą usprawnienia dostaw węgla do Polski. Rząd przyjął uchwałę intencyjną w sprawie zwiększenia przepustowości polskich portów morskich i możliwości korzystania z portów w innych krajach - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Przyjęta została też uchwała dotycząca budowy falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk, co jest ważne przy powstaniu portu LNG.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka węgiel gaz ziemny energetyka GOSPODARKA LNG