Polskie Radio
Section05

gaz

Jakie perspektywy dla Niemiec niosły za sobą gazociągi Nord Stream? Analityk OSW wyjaśnia

Na antenie Polskiego Radia 24 Michał Kędzierski z Ośrodka Studiów Wschodnich, który omówił politykę energetyczną Niemiec, zwrócił uwagę na fakt, że postrzeganie projektów, jakimi są Nord Stream i Nord Stream 2 "zmieniło się dopiero teraz - po wybuchu wojny". - Kiedy okazało się, że mity i złudzenia dotyczące współpracy energetycznej z Rosją okazały się być błędne - podkreślił analityk. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Niemcy energetyka gaz ziemny przemysł Ośrodek Studiów Wschodnich Rafał Dudkiewicz GOSPODARKA

Gazu w tym sezonie nie zabraknie. Minister Moskwa: magazyny mamy wypełnione w 100 proc.

- Jesteśmy zabezpieczeni na ten sezon. Przede wszystkim mamy już 100 proc. gazu w magazynach i wszystkie dostawy gazu, mimo tego, co się dzieje z Nord Stream 1, są realizowane - zapewniła na antenie Polsat News minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że podobnie jest z węglem, który cały czas płynie do naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka energetyka GOSPODARKA gaz ziemny Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska węgiel

Stefaniuk: mamy obecnie do czynienia z bankructwem unijnej polityki energetycznej i rolnej

- PiS uważa, że w Europie powinniśmy być podmiotowi i walczyć o prawa suwerennego państwa, bo tylko to gwarantuje sukces gospodarczy całej Wspólnoty - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Stefaniuk z PiS. Gościem audycji był też Stefan Krajewski z PSL. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej bezpieczeństwo energetyczne wojna 2022 węgiel ropa naftowa rząd Mateusza Morawieckiego

Małecki o "wieloletniej naiwności" polityki energetycznej Berlina

- Jeden z powodów dzisiejszego kryzysu to inwazja Rosji na Ukrainę. Drugi to wieloletnia, kompletna naiwność krajów takich jak Niemcy, które zamiast przygotowywać UE i swoje gospodarki do szantażu gazowego, wolały interesy z Władimirem Putinem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Maciej Małecki Ministerstwo Aktywów Państwowych Sygnały Dnia Grzegorz Jankowski energetyka GOSPODARKA Unia Europejska Niemcy

Gaz z Morza Śródziemnego przyniesie rewolucję? Rakowski o perspektywach dla Europy i Bliskiego Wschodu

- Do tej pory doniesienia o gazie w basenie Morza Śródziemnego były traktowane jako ciekawostka. 24 lutego wszystko się zmieniło - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta i ekspert ds. Bliskiego Wschodu Paweł Rakowski. - Ilość złóż w basenie Morza Śródziemnego i możliwości sprzedażowe są takie, że może to doprowadzić do rewolucji na miarę tej, jaką nafta wywołała w Zatoce Perskiej - wskazał ekspert. 
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód ŚWIAT Europa energetyka Morze Śródziemne

Rosja ogranicza przesył gazu przez Nord Stream 1. Dr Rak: Niemcy wpadły w pułapkę

- To charakterystyczne, że Niemcy, mimo bardzo miękkiej postawy wobec Rosji, są obiektem kremlowskich sankcji - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 dr Krzysztof Rak, historyk, publicysta, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Jak stwierdził, "Niemcy wpadły w pułapkę, bo taktyka Putina polega na tym, by doprowadzić do katastrofalnego kryzysu energetycznego". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Niemcy Rosja Nord Stream energetyka GOSPODARKA

Karnkowski: Niemcy chciały wykorzystać UE jako swoje gospodarstwo pomocnicze

- Nie każdy chce się dzielić gazem, bo wiele państw potrafiło się przygotować do obecnej sytuacji prowadząc dużo mądrzejszą gospodarkę niż Niemcy - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta "Gazety Polskiej Codziennie" Krzysztof Karnkowski, komentując europejskie porozumienie gazowe. - Berlin chciał wykorzystać swoją pozycję i potraktować całą Unię Europejską jako swoje gospodarstwo pomocnicze - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mirosław Skowron energetyka Unia Europejska Niemcy infografika

"Solidarność nie jest kwestią alternatywy, lecz konieczności". Mosoń o europejskiej jedności energetycznej

- Wyobraźmy sobie taką oto sytuację: jedne kraje są odporne na kryzys energetyczny, inne nie, i w tych, które nie są odporne, politycy zaczynają się zastanawiać, czy jednak te sankcje nałożone na Rosję to dobry pomysł, bo przecież one bardziej uderzają w ich interesy państwowe i narodowe - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre). Gośćmi audycji byli także Michał Płociński ("Rzeczpospolita") i Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny").
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ŚWIAT Europa Polska w Unii Europejskiej bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny polityka energetyka Polskie Radio 24