Polskie Radio
Section05

historia Polski

Grzegorz Wołk o funkcjonowaniu wywiadu Służby Bezpieczeństwa w PRL

Służba Bezpieczeństwa PRL często kojarzy się bardzo prosto - to inwigilacja opozycji demokratycznej, walka z Kościołem oraz tajni współpracownicy wewnątrz Solidarności. O zawiłościach związanych z funkcjonowaniem SB w różnych momentach historii PRL, o jej zadaniach, cechach i funkcjach, mówił w Polskim Radiu 24 historyk z IPN Grzegorz Wołk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia PRL służba bezpieczeństwa opozycja demokratyczna PRL Robert Tekieli

Polska zrzekła się praw do reparacji wojennych? Józef Menes: dokument z 1953 nie ma mocy prawnej

Na temat skutków wynikających z podpisania przez władze PRL i NRD w sierpniu 1953 roku rzekomego zrzeczenia się przez państwo polskie roszczeń do Niemiec za zniszczenia wojenne mówili w Polskim Radiu 24 Józef Menes, członek Zespołu Parlamentarnego ds. Reparacji posła PiS Arkadiusza Mularczyka oraz także były sekretarz Zespołu ds. strat wojennych przy prezydencie Lechu Kaczyńskim, a także Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Drohomirecka Piotr Dmitrowicz POLSKA reparacje wojenne II wojna światowa HISTORIA Niemcy PRL NRD Bolesław Bierut społeczeństwo

PR24 Przegląd Przeszłość/Przyszłość - nowe idee dla historii. Paweł Kurtyka zaprasza na II edycję wydarzenia

- To już jest II edycja Przeglądu Przeszłość/Przyszłość - nowe idee dla historii - takie jest hasło naszego wydarzenia. Zapraszamy 26 i 27 sierpnia wszystkich zainteresowanych rozmową na temat historii działających na rzecz promocji polskiej historii czy to w kraju, czy za granicą m.in. do Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Kurtyka, prezes fundacji im. Janusza Kurtyki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Janusz Kurtyka społeczeństwo HISTORIA książki

"Polki". Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn o Elżbiecie Granowskiej - królowej Polski

Elżbieta Granowska była trzecią żoną króla Władysława II Jagiełły, jednak pierwszą, z którą ślub wziął z własnej inicjatywy, a nawet wbrew panującym regułom. O niełatwej historii Elżbiety z Pileckich Granowskiej oraz o jej małżeństwie z królem mówiły w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Władysław Jagiełło Magdalena Merta Małgorzata Żaryn

Michał Sędziwój łączy Polaków i Czechów. Na Zamku w Krawarzach odsłonięto tablicę pamiątkową

- Bogaty dorobek naukowy Michała Sędziwoja stanowi zarazem wkład do polskiego oraz czeskiego dziedzictwa historycznego i jest świadectwem wielowiekowych związków obu narodów - napisał wiceszef MKiDN Jarosław Sellin w liście do uczestników uroczystości odsłonięcia tablicy Sędziwoja, polskiego alchemika, filozofa, lekarza i dyplomaty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Czechy Jarosław Sellin KULTURA HISTORIA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego społeczeństwo

"Ich głosy. Wojna 1920 w opowieściach świadków"

W 102. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej zaprezentowaliśmy dokumentalny cykl audycji przygotowanych przez Aleksandrę Łapkiewicz: "Ich głosy. Wojna 1920 w opowieściach świadków". Prześledziliśmy najważniejsze wydarzenia tego czasu, a oprócz relacji ze sztabu generalnego i analizy prowadzonej przez dowódców słuchaliśmy opowieści z frontu i żołnierskich - czasem pełnych humoru, często dramatycznych - wspomnień.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Dwójka Aleksandra Łapkiewicz Józef Piłsudski

Rusza odbudowa Pałacu Saskiego. Wiemy, kiedy będzie można obejrzeć odkryte piwnice

- Już pierwszych pracach archeologicznych oraz po odkryciu piwnic Pałacu Saskiego otworzymy specjalną ścieżkę dla zwiedzających, żeby każdy kto będzie w Warszawie mógł przejść i zobaczyć te piwnice - zapowiedział w Polskim Radiu 24 prezes spółki Pałac Saski Jan Edmund Kowalski. Dodał, że później jak już budynek będzie odbudowany trasa podziemna będzie zachowana.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Pałac Saski II wojna światowa Antoni Trzmiel społeczeństwo

Odbudowa Pałacu Saskiego. Jan Pietrzak: to obiekt ważny dla polskiej historii

- Nie możemy się wstydzić, że Niemcy zniszczyli Pałac Saski pod koniec II wojny światowej. Hitler wydał rozkaz, żeby Warszawę zrównać z ziemią. Nie możemy podporządkowywać się decyzjom Hitlera. Domagamy się reparacji, ale sami też je przeprowadźmy - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta i satyryk Jan Pietrzak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pałac Saski II wojna światowa społeczeństwo Jan Pietrzak

Historia i Teraźniejszość. Tomasz Rzymkowski: potrzeba przedmiotu jest absolutnie niepodważalna

- Sama potrzeba przedmiotu - historia i teraźniejszość - wydaje się absolutnie niepodważalna. Wielokrotnie na spotkaniach z wyborcami słyszałem, że jest ogromny głód najnowszej historii Polski w czasie zajęć szkolnych dla dzieci oraz młodzieży - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister edukacji i nauki dr Tomasz Rzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Rzymkowski Antoni Trzmiel POLSKA Ministerstwo Edukacji i Nauki edukacja społeczeństwo HISTORIA

Moje Archiwum. Ciąg dalszy historii Łukasza Małeckiego

Jednym z elementów ubiegłorocznego "Lata z Radiem" była akcja Moje Archiwum. Zaprosiliśmy słuchaczy do udziału w konkursie na najcenniejsze pamiątki i dokumenty z przeszłości. Dziś (18.08) powróciliśmy do jednego z uczestników - Łukasza Małeckiego, który zdecydował się na przekazanie części pamiątek Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Powstanie Warszawskie Archiwum Akt Nowych

Armia Andersa i "Wielka Droga". Przywracanie pamięci

"Wielka Droga" to pierwszy i ostatni film powojenny zrealizowany w duchu polskiej szkoły filmowej okresu międzywojnia. – Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny zaplanowała prace restauracyjne i podjęła szereg przedsięwzięć kulturalnych, mających pogłębić zbiorową pamięć dotyczącą tego filmu, okrzykniętego monumentalnym zabytkiem. Niektórzy nazywają go perłą polskiej kinematografii – mówiła dr Dorota Lekka, kuratorka wystawy "Wielka Droga".
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski Trójka II wojna światowa Władysław Anders armia Andersa