Polskie Radio
Section05

historia Polski

Jak kształtowało się społeczeństwo obywatelskie w II RP?

Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, to okazja do wspólnego świętowania powrotu Polski na mapy Europy i Świata. Było to jednak wydarzenie o ogromnym znaczeniu nie tylko polityczny, lecz również społecznym.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie niepodległość odzyskanie niepodległości Święto Niepodległości 11 listopada Józef Piłsudski HISTORIA Święto Niepodległości 2019

Prezydent w Sachsenhausen: Niemcy chcieli wyciąć najcenniejsze tkanki polskiego organizmu

Andrzej Duda uczcił pamięć Polaków zamordowanych w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen niedaleko Berlina. Prezydent złożył kwiaty przy tablicy poświęconej pamięci 183 profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i z innych krakowskich uczelni, którzy 1939 roku zostali wywiezieni do Sachsenhausen w ramach tzw. Sonderaktion Krakau.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy POLSKA Europa Andrzej Duda prezydent II wojna światowa Sachsenhausen

Prezydent o upadku Muru Berlińskiego: wybory w Polsce obudziły dążenia wolnościowe

- Wynik wyborów w 1989 r. w Polsce obudził wolnościowe dążenie w całym regionie. Najpierw na Węgrzech, później w Czechosłowacji, a następnie upadł mur berliński, który był symbolicznym momentem upadku żelaznej kurtyny - powiedział w sobotę w Berlinie prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Berlin Niemcy Europa Andrzej Duda mur berliński Frank-Walter Steinmeier historia Europy prezydent

SYLWETKA Antoni Macierewicz. Co wiemy o marszałku seniorze Sejmu?

Antoni Macierewicz to historyk, opozycjonista, członek założyciel Komitetu Obrony Robotników. Był ministrem i wiceministrem obrony, szefem MSW, przewodniczącym Komisji Weryfikacyjnej WSI, twórcą i pierwszym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego. W wypowiedziach dla portalu PolskieRadio24.pl Antoni Macierewicz opowiada swoją historię.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz HISTORIA Sejm polityka Komitet Obrony Robotników Solidarność

Skazani generałowie SB znów przed sądem. Ruszyła apelacja

W Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się rozprawa apelacyjna w sprawie byłych generałów SB skazanych za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie komunistyczne. Władysław C. i Józef S. zostali lutym 2018 roku w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa skazani na dwa lata bezwzględnego więzienia za prześladowanie opozycjonistów. Obrońcy skazanych chcą łagodniejszej kary, lub uniewinnienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo