Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Rusyfikacja i represje w Królestwie Polskim po powstaniu styczniowym

Rusyfikacja i represje wobec mieszkańców Królestwa Polskiego i ziem zaboru rosyjskiego po powstaniu styczniowym (1863-64 roku) oraz minimalizm pozytywistów. O tym mówiliśmy w dwudziestej piątej odsłonie "Historii Żywej" poświęconej przez najbliższe miesiące wielowiekowym relacjom Polski z naszym wschodnim sąsiadem: od Rusi po Rosję.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak Dorota Truszczak historia Polski Rosja Powstanie Styczniowe

Wiceszef MSZ: wizyta Bidena to gest wdzięczności i sygnał poparcia dla Polski

- Wizyta Joe Bidena w Warszawie to gest wdzięczności za pomoc uchodźcom - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński. Wiceszef resortu spraw zagranicznych dodał, że wizyta w Warszawie to też sygnał poparcia dla Polski, dla państwa, które wzięło na siebie odpowiedzialność za wsparcie militarne Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Jabłoński Joe Biden Andrzej Duda Ministerstwo Spraw Zagranicznych Grzegorz Jankowski

"Świat mocno przypomniał sobie o wojnie". Ekspert komentuje wizytę Bidena w Kijowie

Prezydent USA Joe Biden złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. - To wizyta pełna symboli, niezwykle ryzykowna i bardzo odważna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Renata Nowaczewska z Uniwersytetu Szczecińskiego. Maria Piechowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych dodaje, że wizyta Joe Bidena ma dla Ukraińców bardzo duże znaczenie.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Joe Biden Kijów Europa ŚWIAT

"Salto mortale" Anny Szamotuły na podstawie "O obrotach ciał niebieskich” Mikołaja Kopernika w reżyserii autorki

Słuchowisko rozpoczyna się w momencie, gdy Jan Matejko szkicuje słynny portret "Astronom Kopernik czyli rozmowa z Bogiem”. Zastajemy go w pracowni wraz z Henrykiem Levittaux, który pozował. Wkrótce wychodzą, a w pracowni... prace malarskie przywołują ducha Mikołaja Kopernika, a wraz z nim innych wielkich uczonych - Ptolemeusza i Galileusza. Rozmawiają nie tylko o pięknie nauki, ale także o cenie jaką  nie raz trzeba zapłacić za wolność i walkę o prawdę. Co może wyniknąć z takiego spotkania? Reżyseria: Anna Szamotuła. Reżyseria dźwięku: Paweł Szaliński. Muzyka: Piotr Skotnicki. Obsada: Andrzej Ferenc, Marcin Przybylski, Włodzimierz Press, Andrzej Mastalerz, Łukasz Wójcik, Angelika Kurowska. Utwór "O fortuna" wykonał Krzysztof Antkowiak
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia pr poleca Zobacz także

Europa w obliczu wojny na Ukrainie. Szynkowski vel Sęk: wytyczamy ścieżkę, którą następnie podążali inni

Liczymy na to, że ta wizyta będzie kolejnym krokiem na drodze wzmacniania naszego regionu, ale także wsłuchiwania się w to, co Polska w tej chwili na arenie międzynarodowej mówi - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Szymon Szynkowski vel Sęk o zbliżającej się wizycie w Polsce Joe Bidena. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka szymon szynkowski vel sęk Joe Biden w Polsce Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

"Średniowieczne lodowisko". Jak wyglądały łyżwy sprzed 1000 lat?

Z czego były robione? Jak poruszano się po lodzie w celach transportowych, gdy stawy, jeziora i rzeki stawały się zamarzniętą taflą? Na te pytania odpowiada otwarta właśnie ekspozycja zorganizowana przez Rezerwat Archeologiczny "Genius Loci" w Poznaniu (oddział Muzeum Archeologicznego w Poznaniu).
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Poznań archeologia łyżwy Muzeum Archeologiczne w Poznaniu Ostrów Tumski