Polskie Radio
Section05
Katarzyna Gójska

Nowa minister edukacji chce ograniczenia zajęć religii w szkole. Sawicki: każdy może mieć marzenia

- Polska edukacja po pandemii COVID-19 powinna podlegać głębokiej reformie. Będę zachęcał, żebyśmy potraktowali edukację stacjonarną, edukację hybrydową i domową na równi. Trzeba też odchudzić podstawę programową - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Sawicki (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia Katarzyna Gójska Marek Sawicki edukacja polityka POLSKA religia

Radosław Fogiel: rolą ministra sprawiedliwości nie jest wskazywanie sądom kierunków wyrokowania

- Pani prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska mówi jasno o pogwałceniu konstytucji. Mówi jasno o tym, że jest to próba ręcznego sterowania sądami i w pewien sposób wyrokami. To taka próba, której nawet władze PRL się nie podejmowały - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel z PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka PiS Radosław Fogiel Katarzyna Gójska Ministerstwo Sprawiedliwości Adam Bodnar

Gramatyka: warianty odzyskania publicznych mediów dla społeczeństwa są dyskutowane w bardzo wąskim gronie

Poseł Polski 2050 Michał Gramatyka na antenie Programu 1 Polskiego Radia skrytykował wydane przez Trybunał Konstytucyjny postanowienie o zabezpieczeniu, zobowiązujące Skarb Państwa do powstrzymania się od czynności zmierzających do likwidacji spółek publicznej radiofonii i telewizji i dokonywania zmiany w ich zarządach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Michał Gramatyka media publiczne Polska 2050 Katarzyna Gójska

Obywatele stanęli w obronie mediów publicznych. Krasnodębski: obecna władza chce ustanowić dyktaturę

- Widzimy u obecnej władzy niepokojącą chęć zemsty i ustanowienia monopolu informacyjnego oraz wyciszenia krytycznych głosów. Nie było problemu z wolnością mediów w Polsce, a teraz będziemy mieli problemy z wolnością w ogóle, chcą ustanowić dyktaturę - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Zdzisław Krasnodębski (eurodeputowany PiS). W czwartek - 14 grudnia - odbyła się demonstracja w obronie mediów publicznych przed siedzibą TVP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia PiS polityka Zdzisław Krasnodębski Katarzyna Gójska media publiczne TVP Polskie Radio Donald Tusk

"Podsumuje 8 lat rządów PiS, czas gigantycznych sukcesów". Czarnek o exposé premiera Morawieckiego

Przemysław Czarnek z Prawa i Sprawiedliwości przewiduje, że w czasie dzisiejszego exposé premier Mateusz Morawiecki podsumuje 8 lat rządów jego ugrupowania. Polityk mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że był to okres "wielkich, gigantycznych sukcesów Prawa i Sprawiedliwości w każdym obszarze".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katarzyna Gójska Przemysław Czarnek premier Mateusz Morawiecki rząd

KO chce postawienia mediów publicznych w stan likwidacji. Joanna Lichocka: to byłoby przestępstwo

- Te spekulacje dotyczące potencjalnego postawienia w stan likwidacji mediów publicznych czy zawieszanie zarządów są po pierwsze nielegalne, a po drugie nie ma żadnego powodu w prawie, żeby np. stawiać w stan likwidacji Polskie Radio, to byłoby przestępstwo - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Lichocka z Prawa i Sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Joanna Lichocka media media publiczne Katarzyna Gójska

Małgorzata Paprocka: kadencji konstytucyjnych organów nie można skracać uchwałami

- Można zmieniać prawo, ale trzeba to robić w tych formułach, na które umówiła się władza ze społeczeństwem. Uchwały nie mają żadnej mocy powszechnie obowiązującej i oczywistym jest, że uchwałami kadencji konstytucyjnych organów skracać nie można - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katarzyna Gójska Małgorzata Paprocka NBP krs Krajowa Rada Sądownictwa Trybunał Konstytucyjny polityka prawo

Afera wiatrakowa. Minister Maląg: to próba oszukania Polaków pod pozorem pomocy

Minister rozwoju i technologii Marlena Maląg powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia, że propozycja nowelizacji przepisów dotyczących farm wiatrowych to próba oszukania Polaków pod pozorem pomocy. Minister nazwała skandalem próbę zmiany wspomnianych wcześniej regulacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marlena Maląg OZE elektrownie wiatrowe energetyka energia elektryczna Polska 2050 polityka Prawo i Sprawiedliwość Katarzyna Gójska

Skoki narciarskie: początek w Ruce i polski turniej. Puchar Świata 2023/2024 czas zacząć!

Po kilku miesiącach oczekiwania i przygotowań skoczkowie powrócą do walki o Puchar Świata. Inauguracją zmagań będą zawody w fińskiej Ruce, a finał tradycyjnie zostanie rozegrany w Planicy. Nadzieje na sukces naszych skoczków, a zwłaszcza jednego z nich, są spore. Oprócz tego w tym sezonie zobaczymy kilka zmian, a jedną z nich będzie turniej rozegrany w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Katarzyna Gójska Andrzej Grabowski Skoki narciarskie Dawid Kubacki sporty zimowe

Sikorski i pieniądze za doradztwo w ZEA. Balt: mam nadzieję, że polskie służby wyjaśniły tę sprawę

Mam nadzieję, że polskie służby wyjaśniły tę sprawę i gdyby było coś na rzeczy, to byśmy już zostali o tym poinformowani - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Balt. Europoseł Lewicy był pytany o sprawę doradztwa Radosława Sikorskiego przy konferencji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - jak ustaliły w lutym media holenderskie, polityk w związku z tym otrzymywał przez kilka lat wysokie kwoty, po ok. 100 tysięcy dolarów rocznie.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Polskie Radio Europa Radosław Sikorski Zjednoczone Emiraty Arabskie POLSKA Katarzyna Gójska

"Okres żniw dla cyberprzestępców". Minister cyfryzacji wskazuje, jak się przed nimi chronić

- Teraz, kiedy jest Black Friday, kiedy idą święta, z pewnością czeka nas zalew informacji o np. super okazji, promocji. Główne rady brzmią: we wszelkie linki nie klikamy, a podejrzane SMS-y wysyłamy pod bezpłatny numer 8080 - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Cieszyński z Prawa i Sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Cieszyński Katarzyna Gójska black friday zakupy zakupy w internecie zakupy w sieci zakupy online cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo

Prof. Chmaj chce odwołania prezydenta w referendum. Poseł Polski 2050: to publicystyka

- Konstytucja mówi, ile lat trwa kadencja prezydenta, jak prezydent jest wybierany. Wszelkie przepisy prawa, które chcą zmieniać konstytucję, a nie są przeprowadzane w formie przewidzianej przez samą konstytucję, są dla mnie nieakceptowalne - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł Polski 2050 Bartosz Romowicz, komentując propozycję skrócenia kadencji prezydenta Andrzeja Dudy w drodze referendum.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Polskie Radio Katarzyna Gójska Polska 2050 Andrzej Duda prezydent referendum POLSKA polityka

KPO coraz bliżej. Puda: To nie żadne mityczne działania Tuska. To zasługa rządu Morawieckiego

- To miały być środki "pocovidowe", łatwe do pozyskania. To miały być środki z budżetu, na który się wszyscy składamy. Polska jest takim państwem, gdzie KE uparła się, że będziemy krajem dla przykładu, że tych środków nie dostaniemy. Nie może być tak, że kraje, co do których były zastrzeżenia, te środki dostały - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, odnosząc się do środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Grzegorz Puda polityka Katarzyna Gójska