Polskie Radio
Section05

KULTURA

Sosia na MDAG zagra kolorami. "Nie tylko matki Polki" - muzyczna strona festiwalu

Millenium Docs Against Gravity to święto kina dokumentalnego. Festiwalowi towarzyszą też wydarzenia muzyczne. 18 maja impreza "Nie tylko matki Polki", zagrana przez Sosię, Lazy1 i Lucy Monslave, zwróci uwagę na nową festiwalową sekcję "Niezapomniane historie kobiet". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ula Kaczyńska MUZYKA FILM film dokumentalny festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity Sonia Wąsowska Millennium Docs Against Gravity 2024

26. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy". Andrzej Chyra: "Film dla kosmitów" to próba wejścia w świat 12-latka

W Cieszynie po raz 26. odbywa się Przegląd Filmowy "Kino na granicy". To wyjątkowa okazja do zobaczenia produkcji aż z trzech krajów. Andrzej Chyra opowiedział w audycji "Wszystko wszędzie teraz" o tym wydarzeniu i zdradził nieco kulis powstawania filmu "Film dla kosmitów", który będzie można zobaczyć ostatniego dnia wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka Ryszard Jaźwiński Andrzej Chyra film polski aktorstwo

Marian Dziędziel w retrospektywie. Dorobek aktora na przeglądzie Kino na Granicy

Jednym z punktów tegorocznej odsłony Przeglądu Filmowego Kino na Granicy jest retrospektywa z udziałem Mariana Dziędziela. W trakcie imprezy organizatorzy prezentują wybrane filmy z jego udziałem. Ceniony aktor w Cieszynie dzieli się wspomnieniami z pracy na planie; w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim zdradził z kolei szczegóły kolejnego obrazu z jego udziałem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Marian Dziędziel kino film polski Kino na Granicy

Polska w Unii Europejskiej. Waldemar Dąbrowski: nasza kultura pokazywała, że aspiracje Polski są uprawnione

- Członkostwo w Unii Europejskiej zmieniło wiele dziedzin życia społecznego Polaków. Kultura była za to czymś, co udowadniało słuszność naszych aspiracji do UE na długo przed akcesją - ocenił Waldemar Dąbrowski. Były minister kultury podzielił się w Programie 2 Polskiego Radia swoimi wspomnieniami z czasu wstąpienia naszego kraju do Wspólnoty oraz ocenił zmiany, jakie przyniosła nam Unia Europejska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Unia Europejska Wojciech Dąbrowski Andrzej Sułek

Jak pisze się w wielokulturowym sercu Europy? Grażyna Plebanek o swojej twórczości i życiu w Brukseli

Z okazji 20 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Magda Mikołajczuk zaprosiła na rozmowę z Grażyną Plebanek, pisarką, kick-bokserką, działaczką społeczną, która od 19 lat mieszka w Brukseli. Jak pisze się w wielokulturowym sercu Europy?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Grażyna Plebanek Bruksela książki Belgia zwyczaje społeczeństwo Europa Europarlament

Drenda&Paśnik w Czwórce. Nostalgiczna podróż w przeszłość

Lata 90. i pierwsze lata nowego milenium to czasy, do których wracamy z sentymentem. Olga Drenda i Jacek Paśnik wracają do nich chętnie, choć podkreślają, że życie w tych czasach wcale nie było usłane różami. Ich goście, Agata Sawicka i Antoni Przesławski w swojej aktualnej twórczości czerpią z 1994 i 2004 roku i okolic. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Olga Drenda Jacek Paśnik Agata Sawicka Antoni Przesławski MUZYKA nostalgia

Piknik Europejski, bezpłatny wstęp i mnóstwo atrakcji. Majówka w Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie jak co roku hucznie świętuje w pierwszych dniach maja. Dr Marianna Otmianowska, dyrektor Muzeum, opowiedziała w "Poranku Dwójki, co przez osiem pierwszych dni maja przygotowała jej instytucja dla odwiedzających Łazienki.
Zobacz więcej na temat:  Marianna Otmianowska Paweł Siwek Łazienki Królewskie konstytucja 3 maja majówka Stanisław Herakliusz Lubomirski Dwójka długi weekend

Polskie Radio 24 Zdjęcie ikona "Czas apokalipsy". "Stan wojenny w pigułce"

Chris Niedenthal to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów polskiej historii. Jest autorem zdjęcia ikony stanu wojennego "Czas Apokalipsy". W Polskim Radiu 24 audycji "Głębia ostrości" przyznał, że to nie jest najlepsza fotografia, jaką zrobił. - Ale najważniejsza - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chris niedenthal SZTUKA fotografia zdjęcia stan wojenny historia Polski POLSKA społeczeństwo

Prof. Zbigniew Mikołejko we wspomnieniach. "Był grawitacyjnym punktem intelektualnym"

Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, zmarł w połowie kwietnia w wieku 72 lat. W audycji "Rozmowy po zmroku" jego znajomi i współpracownicy podzielili się swoimi doświadczeniami z profesorem. Dr Grzegorz Brzozowski, prof. Andrzej Gniazdowski, dr Anton Marczyński i ks. prof. Henryk Paprocki zgodnie stwierdzili, że był to nie tylko znakomity pedagog, ale również pomocny człowiek.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Mikołejko filozofia odeszli 2024 Michał Nowak Anton Marczyński Andrzej Gniazdowski wspomnienie Dwójka Henryk Paprocki Grzegorz Brzozowski

Początek maja w Cieszynie to też literatura: 1 maja startuje festiwal Literatura na Granicy

Festiwal Literatura na Granicy – kilkudniowy, bogaty cykl spotkań i debat – towarzyszy cieszyńskiemu Przeglądowi Kino na Granicy już po raz siódmy. Wśród gości jak zwykle wielu cenionych pisarzy, reporterów i ludzi pióra tej części Europy. W tym roku zaplanowano 20 paneli, w których weźmie udział kilkudziesięciu uczestników. Będą to jak zwykle przekrojowe dyskusje, rozmowy o literaturze i spotkania z autorami.
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA literatura czeska reportaż literatura non fiction Literatura na Granicy Andrzej Jagodziński Kino na Granicy Cieszyn Jiří Menzel Radosław Nałęcz Trójka