Polskie Radio
Section05

KULTURA

O początkach Konkursów Chopinowskich

- Najważniejsza była dla mnie sprawa, że Chopin jest najbliższy Polakom, dlatego to Polacy muszą być sędziami. Jury pierwszego konkursu składało się więc z samych Polaków. Niestety później zmieniłem zdanie. Znacznie więcej Chopina było wtedy u Rosjan, Polacy się nie popisali. Na drugim konkursie zaprosiliśmy już jurorów z zagranicy - wspominał prof. Jerzy Żurawlew, pianista i pedagog, inicjator Konkursu Chopinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski 2020 Fryderyk Chopin Jerzy Waldorff Dwójka

Historia Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w wyjątkowej publikacji

Noty ponad 900 obiektów oraz prawie 1 000 zdjęć, w tym fotografie dzieł zaginionych, znalazły się w unikatowej publikacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, poświęconej zbiorom i historii 80-letniej działalności jednej z najważniejszych instytucji artystycznych w dziejach Polski. „Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1860-1940, 1948). Zarys historyczny i katalog zbiorów” Romana Olkowskiego to trzytomowe wydawnictwo, które stanowi nie tylko doskonale przygotowane kompendium wiedzy o sztuce, ale jest również nieocenionym źródłem do badań nad polskimi stratami wojennymi.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego SZTUKA malarstwo historia Polski

"Celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym". Ósma edycja Weekend Seniora z Kulturą

W całej Polsce rozpoczyna się już po raz ósmy Weekend Seniora z Kulturą - akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jak zaznaczył rzecznik resortu Anna Bocian, celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego senior

Lato 2021 – After Party

Wypada definitywnie pożegnać lato 2021 – pierwsze  t a k i e  pod każdym względem. Kulturalnie na przykład obfite jak nigdy dotąd: kto żyw, dawał spóźnioną premierę, nie zamykał teatru, organizował festiwal mimo ograniczeń. Czuliśmy się tak, jakbyśmy – nie umiejąc pływać – skakali na główkę do wody o nieprzewidywalnej temperaturze.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik festiwal filmowy TEATR Muzeum Emigracji w Gdyni Trójka Rafał Zawierucha Agnieszka Osiecka Stanisław Różewicz

Historia w kinematografii PRL i III RP

Przez blisko 45 lat PRL nakręcono w Polsce wiele filmów i seriali historycznych. Które z tych produkcji do dzisiaj przetrwały: co należałoby odrzucić, a co wciąż warto oglądać? Czy w kinematografii wolnej Polski coś się pod tym względem zmieniło, a jeśli tak, to co? Właśnie na ten temat ze swoim gościem w „Klubie Trójki” rozmawiał Piotr Gontarczyk.
Zobacz więcej na temat:  piotr gontarczyk Klub Trójki HISTORIA FILM serial PRL III RP Trójka

XVIII Konkurs Chopinowski. Piotr Gliński: wygrają więzi międzyludzkie

- Przede wszystkim wygra Chopin, kultura i to, co jest najważniejsze, czyli więzi międzyludzkie, to, co jest sensem naszego życia, co jest najważniejsze, także najważniejsze dla polskiej tożsamości - powiedział przed rozpoczęciem Konkursu Chopinowskiego minister kultury Piotr Gliński. Patronat nad konkursem objął prezydent RP, który ufundował też dla laureata nagrodę w wysokości 40 tys. euro. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Fryderyk Chopin konkurs chopinowski Piotr Gliński

FESTIWAL NNW "Opowiada o drodze do wolności Polski i innych krajów". Gołębiewski o Festiwalu Filmowym NNW

- XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni opowiada nie tylko o polskiej drodze do wolności, ale też o drogach do wolności innych krajów - powiedział dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski. Podczas rozpoczętej w środę w Gdyni imprezy pokazanych zostanie blisko 100 filmów o tematyce historycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdynia społeczeństwo FILM kino festiwal filmowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci