Polskie Radio
Section05

literatura

Jul Łyskawa - autor największego zaskoczenia literackiego 2024 roku

Laureatem Paszportu Polityki 2024 w kategorii "Książka" został Jul Łyskawa, autor powieści "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców". - Nie zastanawiałem się, czy moja książka wpisze się w jakieś mody. Nie byłem przekonany, czy ktoś będzie chciał taką historię przeczytać, ale bardzo chciałem ją napisać - opowiadał w Dwójce pisarz.
Zobacz więcej na temat:  Paszport Polityki Jul Łyskawa Monika Zając literatura polska KULTURA Dwójka Zobacz także książki

Powieść Zuzanny Samsel "Bobek. Poważny królik o niepoważnym imieniu"

Magda Mikołajczuk o powieści Zuzanny Samsel "Bobek. Poważny królik o niepoważnym imieniu" - z założenia dla dzieci, ale także dla dorosłych. To historia o Billym, któremu dokuczają w szkole i który nie ma tam przyjaciół. Pewnego dnia ginie ukochany pies Billy'ego, a w jego poszukiwaniach pomaga chłopcu tajemniczy królik, mieszkający w snach Billy'ego. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki

Pożegnanie Marcina Wichy. "Rzeczy przechowują przez chwilę naszą historię"

Archiwalne radiowe rozmowy z Marcinem Wichą – zwłaszcza o takich tematach jego prozy, jak odchodzenie bliskich, próby radzenia sobie z tą utratą, próby porządkowania tego, co zostało  – słuchane teraz brzmią szczególnie. Marcin Wicha, grafik i pisarz, autor m.in. "Jak przestałem kochać design", "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", zmarł 24 stycznia 2025 roku. Miał 53 lata. Dziś został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Wicha wspomnienie przedmioty wywiad

"Klub Książki". Spotkanie z pisarzem Wojciechem Friedmannem

W "Klubie Książki" zaprosiliśmy słuchaczy Jedynki na rozmowę z pisarzem Wojciechem Friedmannem, autorem m.in. kultowej "Baśki" dziejącej się na warszawskiej Ochocie. Nowa książka tego autora "Mój pierwszy ostatni raz" to barwna, autobiograficzna opowieść o dzieciństwie w rodzinie znanego aktora, o młodości w burzliwych latach 90., o podróżach, a przede wszystkim o wieloletnim byciu na dnie uzależnienia od alkoholu i narkotyków i o tym, jak się z tego dna wychodzi.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Alek Hudzik Wojciech Friedmann Zobacz także

Alexander Selkirk. To on był prawdziwym Robinsonem

2 lutego 1709 roku angielskie okręty "Duke" i "Duchess" przybiły do brzegów Más a Tierra. Wyspa wyglądała na bezludną. Nagle oczom marynarzy ukazał się... Szkot. Zdarzenie to miało zainspirować Daniela Defoe do napisania słynnej książki o Robinsonie Kruzoe.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Defoe Robinson Crusoe oceany marynarze marynarka żeglarze żeglarstwo książki Szkocja Wielka Brytania Chile Hiszpania wyspa pirat piractwo statek podróże

"Ulisses". Arcydzieło, którym James Joyce obraził pół świata

2 lutego 1922 roku - w dniu 40. urodzin Jamesa Joyce'a - opublikowano w Paryżu jego najsłynniejszą powieść, jedną z najważniejszych książek XX wieku. O "Ulissesie" głośno było od samego początku, do czego z pewnością przyczyniły się procesy o obsceniczność dzieła i zakazy publikacji.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA Dublin Irlandia Wielka Brytania Ameryka USA Stany Zjednoczone książki James Joyce sąd sądownictwo miasto awangarda Maciej Słomczyński tłumacz pisarz proza prawo

Wisława Szymborska. Szukanie słów w kamieniu. Archiwalne nagrania poetki [POSŁUCHAJ]

– Poeci nie robią nic innego, tylko szukają słów – mówiła Wisława Szymborska w Polskim Radiu w 1974 roku. Proces pisania wiersza porównywała zaś do wydobywania kształtu rzeźby z kamienia. – To jest robota kamieniarska – podkreślała. 13 lat temu zmarła znakomita poetka i laureatka Literackiej Nagrody Nobla. 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska nagroda Nobla literatura polska poezja HISTORIA historia Polski

"Tatuażysta z Auschwitz" i inne przykłady instrumentalnego wykorzystania obozowej historii

- Książka "Tatuażysta z Auschwitz" jest koronnym przykładem tego, jak w sposób instrumentalny został zawłaszczony i wykorzystany autorytet świadka, który przeżył Auschwitz. Został on literacko przetworzony i oddany w ręce czytelników tak, jak gdyby była to literatura faktu - mówiła w Dwójce dr Wanda Witek-Malicka z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz serial popkultura Jakub Kukla Dwójka KULTURA Zobacz także Wanda Witek-Malicka

"Opowiem, co kryło się za moimi rolami". Nina Andrycz o aktorstwie i sprawach prywatnych

– Za błyszczącą fasadą, za rolami dramatycznymi i z reguły królewskimi mogła sobie czasami przycupnąć moja "pozasceniczna osobowość" – opowiadała w archiwalnej audycji Nina Andrycz. Jaka była owa "osobowość"? Co obejmował ten "teatralny" i "pozateatralny" świat znakomitej aktorki? Dziś, w 11. rocznicę śmierci Niny Andrycz, przypominamy jej radiowe opowieści.   
Zobacz więcej na temat:  Nina Andrycz II wojna światowa Teatr Polski w Warszawie wspomnienie aktorstwo Kresy