Polskie Radio
Section05

Niemcy

"Dobra literatura jest sztuką pamięci". Paweł Huelle o życiu i pisaniu

Prozaik, poeta, dramatopisarz i krytyk literacki, znany przede wszystkim z powieści "Weiser Dawidek", zmarł 27 listopada 2023 roku w Gdańsku, mieście, z którym związany był przez całe życie i które było jednym z głównych tematów jego twórczości. Jako gość Polskiego Radia Paweł Huelle chętnie dzielił się ze słuchaczami refleksjami o literaturze i wspomnieniami ze swojego życia. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z pisarzem.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle historia Polski HISTORIA literatura książki KSIĄŻKA Gdańsk Żydzi Kaszuby

Zamojszczyzna pamięta. Ponad 100 tys. Polaków wysiedlonych przez Niemców

Akcję wysiedleńczą na Zamojszczyźnie Niemcy rozpoczęli w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku. Łącznie do sierpnia 1943 roku niemieckie deportacje objęły blisko 300 polskich wsi na Zamojszczyźnie. Okupanci wywieźli z rodzinnych domów ok. 110 tys. osób, w tym ponad 30 tys. dzieci, co stanowiło 31 proc. ludności regionu.
Zobacz więcej na temat:  Europa HISTORIA II wojna światowa IPN Zamojszczyzna nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne

Angela Merkel napisała autobiografię. "W głównych tematach nie cofa się nawet o krok"

Była niemiecka kanclerz Angela Merkel napisała autobiografię "Wolność: wspomnienia 1954-2021", w której wyjaśnia m.in. swoje stanowisko wobec Rosji i migracji. - Merkel jest znana z tego, że za nic nigdy nie przeprasza i nigdy nie mówi, że popełniła jakieś błędy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy podobnie jest w jej książce?
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Angela Merkel Kamil Frymark Mariusz Borkowski Jan Pachlowski Alicja Fijałkowska-Myszyńska

Siedziba Hitlera, której dyktator nigdy nie odwiedził. Co Niemcy planowali w "Kraju Warty"?

- Kraj Warty ma być też terenem wzorcowym, który może służyć potem jako punkt odniesienia do kolejnych zdobywanych na wschodzie terenów - powiedziała o niemieckich planach z czasów okupacji dr Aleksandra Paradowska - historyk sztuki i kurator wystawy "Iluzje wszechwładzy. Architektura i codzienność pod okupacją niemiecką". Wystawa opowiada o latach 1939-1945 z perspektywy architektury i życia codziennego w ustanowionym przez Niemców Warthegau (Kraju Warty).
Zobacz więcej na temat:  Dwójka II wojna światowa Aleksandra Łapkiewicz Poznań architektura Aleksandra Paradowska Zobacz także

Żyd zakochany w języku morderców. Życie, śmierć, poezja i milczenie Paula Celana

– Paul Celan stracił całą rodzinę podczas Holokaustu, ale jemu się udało przeżyć. I został mu język niemiecki, język morderców jego rodziny. Nie był w stanie i nie chciał się wyzwolić z tego języka – mówił w Polskim Radiu Zbigniew Herbert o twórcy, którego uważał "za jednego z największych poetów XX wieku".
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Paul Celan literatura poezja Rumunia Francja Czerniowce Żydzi HISTORIA Ryszard Krynicki Zbigniew Herbert ZSRR nazizm hitlerowskie obozy koncentracyjne niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne