Polskie Radio
Section05

podróże

"Rozwój krótkowzroczności obecnie jest lawinowy". Czy można to zatrzymać?

Najnowsze badania wykazują, że do roku 2050 aż połowa ludzi na świecie będzie cierpiała na krótkowzroczność. Na czym polega ta wada, jak zdiagnozować u siebie problemy ze wzrokiem i czy rozwój tych chorób można zatrzymać? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała w "Strefie Rodzica" dr hab. n. med. Agnieszka Kamińska – specjalista chorób oczu, retinolog i mikrochirurg z wieloletnim doświadczeniem.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja okulary wady rozwojowe u dzieci badanie zdrowie dziecka

Podróże Czejarka. Polskie Pompeje czyli miasto, które było i którego już nie ma. Dlaczego? Kostrzyn.

Tropiciele historii mówią o tym miejscu Polskie Pompeje. Dlaczego aż tak? Co wydarzyło się w Kostrzynie nad Odrą, że spora część miasta na zawsze zniknęła zostawiając tylko morze ruin powoli porastane przez krzaki i drzewa? Czemu nikt nie próbował tego odbudować? Co powoduje, że nawet zwiedzanie tego terenu może być niebezpieczne? Czego szukają tu poszukiwacze skarbów? Oto dramatyczne losy miasta, które zniknęło, oraz wycieczka z grupą prawdziwych pasjonatów gotowych zrobić wszystko by innym o tym miejscu opowiedzieć. Podróże Czejarka nr 166, wersja video pod adresem: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio zawsze w środy, premiery video w niedziele.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka

Odkrywamy Polskę z dzieckiem. Dokąd jechać i jak się do tej wyprawy przygotować?

- Wszystkie nasz projekty adresowane do dzieci są wielką przygodą, bo nagle okazuje się, że wykładowcy akademiccy, ludzie przyzwyczajeni do pracy z dorosłymi znajdują język, aby dotrzeć do najmłodszych i mówić o sztuce, historii czy odległych kulturach w przystępny sposób - powiedziała Katarzyna Walecka, która wraz z Kingą Wojtas jest autorką książki "Widzimy się w Polsce!" i opowiedziała o tym dlaczego warto zwiedzać nasz kraj z tym przewodnikiem.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja wycieczka zwiedzanie Polska

Podróże Czejarka. Elbląg tylko dla dorosłych, czyli pierwszy podcast do słuchania po 22.00!

Na wakacyjnej trasie "Lata z Radiem" 2024 odwiedziliśmy niedawno Elbląg. Byłem tam już wiele razy i też o tym mieście opowiadałem. Ale ponieważ wśród słuchaczy są ludzie w różnym wieku, zawsze były to bardzo grzeczne opowieści. Uwaga, tym razem będzie inaczej! Razem z Panią Grażyną zabierzemy Was na wyprawę po dość zaskakujących miejscach bo... po toaletach i im dalej będziemy się zapuszczać, tym bardziej historia będzie nabierała rumieńców. Bo kto wie kim były Panie w Kolorowych Chustach? Podcast w wersji tylko dla dorosłych, czyli opowieść po 22.00. Wersja video pod adresem: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio zawsze w środy, premiery video w niedziele.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka

Trasa klasztorna - nowa atrakcja Muzeum Zamkowego w Malborku

- Przede wszystkim w oparciu o regułę i zachowane źródła opowiadamy życie codzienne krzyżaków. Zaczynając od liturgii godzin, od cyklu dnia, o której wstawali, co później robili. Krąży na ten temat mnóstwo różnych opowieści. Jednocześnie odkrywamy kolejne pomieszczenia zamku, wędrując przez nie - mówił w Dwójce prof. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.
Zobacz więcej na temat:  zamek w Malborku Malbork Muzeum Zamkowe w Malborku Marzena Bakowska Dwójka

POLSKIE RADIO 24 Weekend zamiast urlopu. Nowy trend w wakacyjnych wyjazdach

- Poza weekendem problemem dla branży turystycznej jest duża dostępność wolnych miejsc. Dla gospodarzy to zmniejszenie wpływów, natomiast dla turystów to szansa na wypoczynek. Tak naprawdę wygranymi w tej sytuacji są turyści, którzy mogą liczyć na nieco tańsze oferty, co pozwala w pewnym stopniu zaoszczędzić przy wyższych cenach, które obowiązują w weekendy - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Wiak (nocowanie.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 turystyka wypoczynek urlop społeczeństwo POLSKA wakacje

POLSKIE RADIO 24 Padł turystyczny rekord. "To jeszcze nie koniec"

W pierwszym półroczu biura podróży obsłużyły rekordową liczbę klientów. Od stycznia do czerwca z ich usług miało skorzystać ok. 4,5 mln osób, przy 4,13 mln w ubiegłym roku. Wiele wskazuje na to, że cały rok będzie rekordowy. O tym, dlaczego turyści wracają do biur podróży, mówiła na antenie Polskiego Radia 24 ekspertka ds. turystyki z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku Dominika Czechowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA turystyka wakacje GOSPODARKA

Rdzenna ludność zniknie z Australii? "Sprawy zaszły za daleko"

W wielu miejscach na świecie nadal mieszkają rdzenni mieszkańcy, nazywani również ludnością tubylczą czy pierwszymi narodami. Jednym z takich przykładów są mieszkający w Australii Aborygeni. 9 sierpnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej. Przy tej okazji o Aborygenach opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 podróżnik i autor wielu książek m.in. o Australii Marek Tomalik. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marek Tomalik Australia ludność Alice Springs ŚWIAT

POLSKIE RADIO 24 Bezpieczeństwo w górach. Turyści idą nieprzygotowani

Lato jest okresem, w którym wielu turystów decyduje się na wyjazd w góry. To aktywny sposób spędzania wolnego czasu, jednak w czasie pobytu w górach należy bezwzględnie pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Ten temat na antenie Polskiego Radia 24 przybliżył ekspert w tej dziedzinie, naczelnik/senior GOPR Piotr Van der Coghen. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Van Der Coghen Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo wakacje góry bezpieczeństwo

Relacje z rodzinnych wypraw do nadmorskiego parku narodowego na południu Norwegii - Ytre Hvaler

Rodzina z Norwegii, która odwiedziła studio Polskiego Radia Dzieciom, aby podzielić się swoimi doświadczeniami z wypraw do parków narodowych zarówno w Polsce, jak i w Norwegii. Laura i jej rodzice Basia i Paweł, mieszkają na co dzień w Fredrikstad, na południu Norwegii, w pobliżu Parku Narodowego Ytre Hvaler. Jak wspomnieli w rozmowie, ten nadmorski park oferuje piękne krajobrazy z wyspami i fiordami. Wspólnie uwielbiają je eksplorować. Wiele radości sprawia im obcowanie z przyrodą. Mogą tam spacerować, słuchać szumu fal, wdychać zapachy morza i cieszyć się bliskością natury.
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe Norwegia Tatrzański Park Narodowy Góry Stołowe Podróże rodzinne