Polskie Radio
Section05

poezja

"Pan Tadeusz Różewicz" - wystawa na stulecie urodzin poety

- Spadkobiercy Tadeusza Różewicza przekazali dużą część archiwum do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, pośredniczyło w tym też miasto Wrocław, od razu z takim pomysłem, żeby w jakiś sposób eksponować te materiały. Dość szybko pojawił się pomysł, by miejscem ekspozycji było Muzeum "Pana Tadeusza". Ostateczny kształt tej wystawy to jednak kilka ostatnich miesięcy 2021 roku - mówiła w Dwójce Maria Marszałek, kuratorka wystawy "Pan Tadeusz Różewicz".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Rok Tadeusza Różewicza Dwójka KULTURA Wrocław muzeum wystawa Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura

"Z poezją jest trochę jak z jazzem". Piotr Gociek o tomie wierszy "Widzenie Eneasza"

- Ludzie, którzy mówią, że nie lubią jazzu, po prostu nie trafili jeszcze na ten rodzaj jazzu, który lubią. Ta muzyka ma wiele obliczy. Dlatego apeluję do czytelników, aby dali pisarzom i sobie szansę, by sprawdzili, czy smakuje im to danie - mówił w Polskim Radiu pisarz i publicysta Piotr Gociek. Ukazał się właśnie jego autorski wybór wierszy "Widzenie Eneasza".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Piotr Gociek literatura

Kazimiera Iłłakowiczówna: poetka tajemnicza

– Kazimiera Iłłakowiczówna była osobą dość tajemniczą: w okresie PRL postrzegano ją jako poetkę prowincjonalną, tylko niektórzy wiedzieli, że była sekretarzem Józefa Piłsudskiego. Kiedy zmarła w 1983 roku, otworzono jej testament, który spisała dużo wcześniej, i okazało się, że jej życie było bardziej skomplikowane, niż dotąd myśleliśmy – mówi historyk literatury dr Marek Klecel.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka Kazimiera Iłłakowiczówna Józef Piłsudski literatura Trójka KULTURA

"W tym musi być ruch". O poezji i piosence miganej

Słyszących chętnych do nauki języka migowego przyciąga zwłaszcza chęć integrowania się oraz możliwość rozmawiania w całkowitej ciszy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w języku migowym można także recytować wiersze, a nawet śpiewać. – Dla mnie jest bardzo ważne, by pokazać, że nie ma rzeczy niemożliwych – miga Arkadiusz Bazak, który prowadzi warsztaty poezji miganej i warsztaty muzyczne.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan KULTURA słuch śpiew

"Adam Zagajewski zabierał głos w sprawach najważniejszych"

- Adam Zagajewski był bardzo łagodnym człowiekiem, a jednocześnie w środku był twardy. Jeśli coś mu się nie podobało, umiał na to szybko i zdecydowanie reagować, to mi imponowało. Uważał, iż trzeba powiedzieć, że jest tak, a nie inaczej. Był prawdziwym twórcą, wiedział, że chodzi po ziemi, ale nad sobą ma niebo  - mówił na antenie Dwójki Tadeusz Nyczek, krytyk literacki i teatralny.
Zobacz więcej na temat:  Adam Zagajewski Dorota Gacek odeszli 2021 Dwójka

Poeta o Adamie Zagajewskim: to przede wszystkim ambasador Polski na świecie

- Adam Zagajewski jest przede wszystkim polskim ambasadorem na świecie. Jego krąg przyjaciół jest ogromny. Również krąg podziwiających go czytelników - w Hiszpanii, Niemczech, we Francji, w USA. To ma ogromne znaczenie dla promowania polskiej kultury w ostatnich latach - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Różycki, poeta z Fundacji im. Zbigniewa Herberta.
Zobacz więcej na temat:  Adam Zagajewski wspomnienie czytelnictwo KULTURA Wydarzenia Polskie Radio 24

Yusef Komunyakaa: muzyka stała się fundamentem moich wierszy

- Poezja Herberta ma dwa smaki, ale stanowią one jedność. Jeden jest słodko-gorzki, a drugi elementarny i dotyka bezpośrednio żywiołów, chodzi oczywiście o odczuwanie. Bez cielesności poezja byłaby zbyt abstrakcyjna, język uważam za pierwotną muzykę, a ciało jest rezonatorem, nagłaśnia ją. Kiedy wsłuchujemy się w świat, spostrzegamy pewne ruchy, które nas uzupełniają, dzięki nim stajemy się kompletni - mówił na antenie Dwójki poeta Yusef Komunyakaa.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek Dwójka Jazz Zbigniew Herbert