Polskie Radio
Section05

pr24 hp

"Stan wojenny zniszczył środowisko filmowe"

- Stan wojenny to nie tylko przerwa w rodzimej produkcji filmowej, ale także rozbicie środowiska filmowego. Nagle zmieniła się sytuacja. Środowisko, które było ściśle związane ze sobą, nagle pewni ludzie opuścili, inni przestali robić filmy. Jak stwierdził niegdyś Krzysztof Kieślowski: stan wojenny zniszczył środowisko filmowe – powiedział w audycji Pamiętaj to Solidarność krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL Solidarność Andrzej Wajda Krzysztof Kieślowski historia Polski film polski

"Sprawa Tomasza K. obciąża wszystkich, w tym dziennikarzy"

Tomasz K. został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za brutalny gwałt i morderstwo 15-letniej Małgosi. Mężczyzna odsiedział 18 lat z wyroku. Teraz okazuje się, że prawdopodobnie jest niewinny. Wrocławska prokuratura wystąpi do Sądu Najwyższego z wnioskiem o wznowienie postępowania w jego sprawie. Mówił o tym w audycji W Gruncie Rzeczy dziennikarz Gazety Wrocławskiej Marcin Rybak. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 przestępczość prokuratura Wrocław zabójstwo

"Ważne jest, że Polska ma partnerów na wschodzie"

- Ważne jest, że Polska ma partnerów na wschodzie. Jesteśmy liderem tego regionu, mamy wspólne interesy – powiedział w Debacie Dnia Grzegorz Gruchalski z Warszawskiego Forum Samorządowego. O piątkowych spotkaniach premiera Morawieckiego z premierami Litwy, Łotwy i Estonii, rozmawiali także Piotr Semka (Do Rzeczy) i Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Wilno Litwa Łotwa Estonia Piotr Semka grupa wyszehradzka

Mateusz Morawiecki: dziękuję za wsparcie Litwy

„Litwa jest dla Polski strategicznym partnerem ze względu na więzy historyczne, położenie geograficzne i sprawy obronności” - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem w Wilnie. Wizytę w Wilnie komentował w audycji Północ-Południe Piotr Falkowski z "Naszego Dziennika". Wizytę premiera w Wilnie komentował też w PR24 ekspert ds. Litwy Dominik Wilczewski.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Mateusz Morawiecki Wilno Unia Europejska premier

Historyk: Marzec ’68 był buntem pokoleniowym

- Spojrzenie tylko na Warszawę dominowało dotychczas ze względu na impuls, który wiązał się z pierwszym protestem na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Natomiast to się rozlało na całą Polskę. Do gwałtownych wydarzeń dochodziło w ośrodkach, gdzie trudno było mówić o młodzieży akademickiej. To był bunt powszechny – mówił prof. Włodzimierz Suleja, historyk, uczestnik Marca ‘68 we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 Wojciech Jaruzelski Żydzi antysemityzm

Bruksela: premier przedstawił "białą księgę" ws. sądów

- "Biała księga" zawiera pełne wyjaśnienie, jak postrzegamy reformę wymiaru sprawiedliwości - będzie on o wiele bardziej niezależny; mam nadzieję, że krok po kroku, przekonamy do tego KE - mówił w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. O relacjach Polski z Brukselą mówili w audycji Debata Dnia Mateusz Makowski (Do Rzeczy), Bartosz Rydliński (politolog z UKSW) i Tomasz Walczak (Super Express).
Zobacz więcej na temat:  biała księga Mateusz Morawiecki Komisja Europejska Jean Claude-Juncker

Stany Zjednoczone planują wprowadzić cła na stal i aluminium

Prezydent Donald Trump oskarżył Unię Europejską o „utrudnianie życia” amerykańskim firmom i zagroził nakładaniem kolejnych ceł na produkty i towary importowane do Stanów Zjednoczonych. Kilka dni temu zapowiedział już nałożenie ceł na stal i aluminium. Import stali ma być objęty podatkiem w wysokości 25 proc., a aluminium - 10 proc. O zapowiadającej się wojnie celnej między USA a UE mówił w audycji Świat w Powiększeniu Piotr Bodył-Szymala z „Monitora Prawa Bankowego”.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Unia Europejska Stany Zjednoczone

Reprywatyzacja Mokotowskiej 63 „Decyzja powinna być uchylona”

Komisja Weryfikacyjna do spraw warszawskiej reprywatyzacji bada okoliczności zwrotu kamienicy przy Mokotowskiej 63. „Nie wywierałem presji na pracownikach ws. Mokotowskiej 63, ani w żadnej innej sprawie” - zeznał w środę b. szef Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko. Dodał, że nie śledził losów decyzji zwrotowej ws. tej kamienicy. O reprywatyzacji mówili w audycji Rozmowa PR24 Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) i Paweł Lisiecki (PiS, członek komisji weryfikacyjnej).
Zobacz więcej na temat:  Warszawa dzika reprywatyzacja Hanna Gronkiewicz-Waltz Nowoczesna Prawo i Sprawiedliwość Patryk Jaki

Sellin: w Marcu'68 komuniści napuścili na siebie Polaków

– Marzec ’68 był kolejnym wystąpieniem całego pokolenia Polaków, którzy nie godzili się na system komunistyczny w naszym kraju – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Jarosław Sellin, wiceminister kultury. Narodowe Centrum Kultury w środę (7 marca, godz. 17.00) organizuje debatę "Marzec ’68. Ruch społeczny przeciw komunizmowi", którą będziemy transmitować na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Holokaust IPN Jarosław Sellin marzec 1968 Wojciech Jaruzelski POLSKA

Michał Woś: przywróciliśmy realny trójpodział władzy

Sejm wybrał we wtorek 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć - klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur i nie wzięły udziału w głosowaniu. O nowy składzie KRS mówił w audycji Jakim Prawem wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Zobacz więcej na temat:  Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy krs Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa

Nowy skład KRS. Komentarze polityków PiS i PO

Sejm wybrał 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, a sześć klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły też udziału w głosowaniu. O wyborze nowego składu KRS mówili w audycji Rozmowa PR24 senatorowie – Mieczysław Augustyn (PO) i Artur Warzocha (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka sądownictwo Sejm krs

Sejm: Posłowie przyjęli tzw. ustawę degradacyjną

Sejm uchwalił tzw. ustawę degradacyjną. Zakłada ona możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu". – To oddanie sprawiedliwości bohaterom polskiej wolności – powiedział w Sejmie szef MON Mariusz Błaszczak. O przyjętej przez Sejm ustawie degradacyjnej mówili w Debacie Dnia Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej i Piotr Nisztor z "Gazety Polskiej Codziennie".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak okrągły stół