Polskie Radio
Section05

pr24

Transplantacje. "To ogólnoludzka solidarność"

Wszystkich Świętych to dzień, kiedy wspominamy tych, którzy już odeszli. To święto szczególnie ważne dla osób po przeszczepach, zawdzięczających życie ludziom, dla których nie było już ratunku. – Oddanie swoich narządów po śmierci to dar nie do przecenienia. O tym pamięta się zawsze – mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Sroczyńska, która sama przeszła operację przeszczepienia wątroby.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie przeszczepy

Wiersze o Młynarskim. "Gdy napisałam, przestałam płakać"

„Ślady łez” to wiersze Barbary Ahrens-Młynarskiej mówiące o pożegnaniach. W zamykającym tomik utworze autorka upamiętniła swojego brata Wojciecha Młynarskiego - autora tekstów piosenek i librett, poety, wykonawcy piosenki autorskiej, satyryka, artysty kabaretowego, który zmarł 15 marca 2017 roku. Poetka, aktorka, animatorka polskiej kultury w Szwajcarii gościła w audycji Warto Czytać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Młynarski poezja

„Ustawa o jawności życia publicznego ma swoje pozytywne i negatywne aspekty”

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbędzie się podsumowanie konsultacji społecznych dotyczących projektu ustawy o jawności życia publicznego. Propozycje regulacji prezentował w ubiegłym miesiącu minister-koordynator służb specjalnych. Mają one poprawić jakość życia publicznego w kraju. O jawności życia publicznego mówił w Polskim Radiu 24 analityk Olaf Szczypiński z Ordo Iuris.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mariusz Kamiński

"Władze PRL próbowały zlaicyzować Wszystkich Świętych"

– Jeżeli 1 listopada byłby „świętem zmarłych”, czyli tych, którzy już nie istnieją, to byłaby to bardzo smutna uroczystość – podkreślał w Polskim Radiu 24 ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Na naszej antenie o radosnym dniu Wszystkich Świętych mówił również ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych chrześcijaństwo Bogdan Bartołd historia PRL

Po ataku na Manhattanie. "Nowojorczycy nie ugną się"

W ataku terrorystycznym w Nowym Jorku zginęło 8 osób, a 11 zostało ciężko rannych. Większość ofiar śmiertelnych to Argentyńczycy. Rozpędzona furgonetka wjechała na Manhattanie w pieszych i rowerzystów. Amerykańskie media podają, że sprawcą ataku jest 29-letni imigrant z Uzbekistanu Sayfullo Saipov. Przyjechał do Stanów Zjednoczonych w 2010 roku i zamieszkał w Tampie na Florydzie. Ostatnio pracował jako kierowca Ubera.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA broń strzelanina Nowy Jork

„Jawność życia publicznego jest fundamentalnym prawem"

- Uzależnienie udzielenia informacji publicznej od uiszczenia opłaty stanowi ograniczenie konstytucyjnego prawa do informacji publicznej – powiedziała w kontekście zaprezentowanego niedawno projektu ustawy o jawności życia publicznego Małgorzata Brennek z Fundacji Republikańskiej. O wadach i zaletach projektu mówił także w audycji Szukając Dziury w Całym Bartosz Pilitowski z Court Watch Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Warzecha Mariusz Kamiński korupcja

Co dalej z Katalonią?

Zdymisjonowany szef Zdymisjonowany Zdymisjonowany szef rządu Katalonii Carles Puigdemont i czterech jego współpracowników zostało warunkowo zwolnionych po trwającym dziesięć godzin przesłuchaniu szef rządu Katalonii Carles Puigdemont i czterech jego współpracowników zostało warunkowo zwolnionych po trwającym dziesięć godzin przesłuchaniu rządu Katalonii Carles Puigdemont i czterech jego współpracowników zostało warunkowo zwolnionych po trwającym dziesięć godzin przesłuchaniu - poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek prokuratura w Brukseli.Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-carles-puigdemont-warunkowo-zwolniony-po-trwajacym-10-godzin,nId,2461388#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Śmierć ks. Jerzego Popiełuszki. Nowy dokument

W archiwum Instytutu Pamięci Narodowej został odnaleziony dokument, który – według dziennikarza śledczego Piotra Litki – ma dowodzić, że sam gen. Czesław Kiszczak ręcznie sterował przebiegiem tzw. procesu toruńskiego, w którym skazani zostali sprawcy zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. W Kulisach Spraw rozmowa z Piotrem Litką.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko Czesław Kiszczak PRL proces toruński komunizm historia Polski Kulisy Spraw

Kamienica przy Nabielaka 9 pod lupą komisji weryfikacyjnej

Decyzje podejmowałem w przekonaniu, że nie mają wad prawnych – zeznał przed komisją weryfikacyjną Mirosław Kochalski, który w 2006 roku podpisał decyzję zwrotową nieruchomości Nabielaka 9 – kamienicy z lokatorami, gdzie mieszkała m.in. Jolanta Brzeska. W magazynie Północ-Południe sprawę komentował Maciej Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reprywatyzacja Warszawa Komisja Weryfikacyjna

Wszystkich świętych. "To dzień, który jednoczy ludzi"

– To dzień, który jednoczy ludzi. Niezależnie od światopoglądu, od sytuacji, w jakiej człowiek znajduje się w danej chwili – podkreślał w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja prof. Lech Sokół, literaturoznawca. W Polskim Radiu 24 o Wszystkich Świętych – w kontekście tworzenia społeczeństwa obywatelskiego – mówił również dr Kazimierz Szałata, filozof z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych Zaduszki

Wszystkich Świętych i Zaduszki. Źródła uroczystości

– Istotą tych dni jest przeżywanie łączności ze zmarłymi – podkreślał w Rozmowie PR24 Robert Tekieli, wicedyrektor Polskiego Radia 24, w przededniu Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Na naszej antenie o historycznym i współczesnym znaczeniu świąt związanych ze wspominaniem zmarłych mówił również Aleksander Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych Zaduszki Kościół wiara religia