Polskie Radio
Section05

pr24

„Młynarski. Piosenka finałowa” - film o wybitnym artyście

Jak mawiał Wojciech Młynarski, piosenka to jest taki drobny twór, który może sprowokować do myślenia, ale niestety nie jest w stanie go zastąpić. W swoich utworach opowiadał o naszym kraju, portretował współczesnych Polaków i stworzył prawdziwą kronikę minionych czasów. Wybitnego artystę wspominała w audycji Trendy kultury Alicja Albrecht – autorka filmu dokumentalnego „Młynarski. Piosenka finałowa”, który 3 listopada wszedł na ekrany kin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Młynarski piosenka polska piosenka poezja śpiewana

Spór o asesorów sądowych. Komentarze publicystów

Sprzeciw Krajowej Rady Sądownictwa wobec wszystkich 265 asesorów nie jest oparty na okolicznościach, które w świetle przepisów mogą stanowić podstawę takiej decyzji – napisali we wspólnym stanowisku asesorzy z listy resortu sprawiedliwości. Chcemy wykonywać służbę w sposób bezstronny, z dala od sporów politycznych – dodali. W Debacie Poranka o sporze na linii KRS-resort sprawiedliwości mówili publicyści: Michał Rachoń, Piotr Nisztor i Tomasz Walczak.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Piotr Nisztor Michał Rachoń Krajowa Rada Sądownictwa asesorzy Waldemar Żurek

"Każdy z nas jest powołany do świętości"

„Uroczystość Wszystkich Świętych, to czas refleksji i zadumy nad sensem ludzkiego życia. Świętość jest naszym celem.” – podkreślał sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. W Dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach w całym kraju zbierane były pieniądze na odnowienie zabytkowych grobów i pomników. O Dniu Wszystkich Świętych mówił w audycji Północ-Południe Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP, a o kweście na Powązkach opowiadali aktorzy Kazimierz Kaczor i Karol Strasburger.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych chrześcijaństwo religia Episkopat Polski Powązki

„Kategoria świętości nie mówi ludziom dzisiaj nic”

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – czy te święta mają odniesienie do tego, co jest najważniejsze dla współczesnego człowieka? O znaczeniu świętości i śmierci dla współczesnych społeczeństw mówili w audycji W Gruncie Rzeczy ks. Robert Skrzypczak, (teolog i psycholog) i Mariusz Cieślik (publicysta, krytyk literacki i scenarzysta).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych religia chrześcijaństwo Mariusz Cieślik

"Stosunki z Rosji z Iranem mają charakter strategiczny"

Prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął wizytę w Iranie. To pierwsza od wielu miesięcy wizyta Putina w Teheranie. Moskwa jest jednym z najbliższych sojuszników Iranu skonfliktowanego z sąsiadami na Bliskim Wschodzie. O wizycie prezydenta Rosji w Iranie mówiła w audycji Świat w Powiększeniu Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Władimir Putin Iran Syria USA

Życie i śmierć według największych religii

1 listopada, dzień Wszystkich Świętych, to dzień, w którym katolicy wspominają swoich zmarłych bliskich. To święto jest także okazją do refleksji nad tajemnicą śmierci, przemijania i sensu życia. Nad kwestiami życia i śmierci z punktu widzenia różnych religii zastanawiali się w audycji "Ideologika" ojciec Mariusz Bigiel (jezuita), Mohamed Adam Abd El Al (Muzułmański Związek Religijny), rabin Szalom Ber Stambler i pastor Michał Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

"Byli skazani nie tylko na śmierć, ale i na zapomnienie"

Mogiły polskich żołnierzy są rozsiane po całym świecie. W Katyniu i w kilku innych miejscowościach wiosną 1940 roku zostało rozstrzelanych 22 tysiące polskich oficerów. Byli skazani nie tylko na śmierć, ale i na zapomnienie. Przez wiele lat rodziny nie miały gdzie zapalić znicza swoim bliskim. Swoich poległych w Miednoje ojców wspominali w audycji Polacy w Świecie m.in. Halina Drachal i Andrzej Brodnicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych Katyń Zbrodnia Katyńska historia Polski

Kwesty na cmentarzach. Relacje reporterów PR24

W Dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach w całym kraju zbierane są pieniadze na odnowienie zabytkowych grobów i pomników. Na warszawskich Starych Powązkach aktorzy, ludzie kultury i harcerze- jak co roku- zbierają pieniądze na renowację pomników na zabytkowym cmentarzu.W Polskim Radiu 24 relacje z polskich cmentarzy naszych reporterów: Olgi Bobienko, Agaty Zalewskiej, Joanny Opas, Karola Surówki, Karola Tokarczyka i Pawła Pawlicy.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych Powązki Warszawa

Uczczono Polaków na Cmentarzu Orląt Lwowskich

Na Cmentarzu Obrońców Lwowa uczczeni zostali obrońcy miasta, którzy polegli w walkach z Ukraińcami w 1918 roku. Główną częścią uroczystości była msza za poległych i zmarłych, który spoczywają na tzw. Cmentarzu Orląt. Zajmuje on szczególne miejsce w sercach Polaków nie tylko z Lwowa. O znaczeniu tej nekropolii mówili w Polskim Radiu 24 nasz specjalny wysłannik Witold Banach i Janusz Balicki z Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych Lwów Ukraina

Dzień Wszystkich Świętych na świecie

1 listopada to dzień, w którym wspomina się zmarłych, a 2 listopada - dzień zaduszny. O tym, jak przeżywa się te dni w innych niż Polska zakątkach świata – m.in. w Korei Południowej czy Boliwii - opowiadali brat Andrzej Baranowski, palotyn, który od 16 lat pracuje w Korei Południowej i siostra Franciszka Polaczek i Maria Dąbrowska, które mieszkają w Boliwii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych religia Korea Południowa chrześcijaństwo