Polskie Radio
Section05

pr24

Morawiecki: Guardian Glass otworzy w Polsce drugą fabrykę

Jeden z największych producentów szkła na świecie, po raz kolejny wybrał Polskę. Amerykańska firma Guardian Glass otworzy w naszym kraju drugą fabrykę. Przebywający w Waszyngtonie wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polskim Radiem poinformował, że nowy zakład powstanie w Częstochowie, w pobliżu już istniejącego.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki USA inwestycje zagraniczne inwestycje Marek Wałkuski LOT

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Rozmowy o cyfryzacji

Cyfryzacja jest głównym tematem drugiego i ostatniego dnia rozmów prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej. Od piątku liderzy z Polski, Czech, Węgier i Słowacji rozmawiają w miejscowości Szekszard na Węgrzech. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. W Polskim Radiu 24 o przebiegu spotkania opowiadał Wojciech Cegielski (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Węgry grupa wyszehradzka cyfryzacja bezpieczeństwo w sieci Andrzej Duda prezydent Unia Europejska

Tadeusz Kościuszko – uniwersalny bohater ludzkości

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Tadeusz Kościuszko (1746-1817) był polskim i amerykańskim generałem, Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską. Walczył też o niepodległość Stanów Zjednoczonych. O znaczeniu Tadeusza Kościuszki mówił w audycji Nos Kleopatry prof. Wiesław Wysocki z UKSW oraz dr Bartłomiej Bydoń z Centralnej Biblioteki Wojskowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Tadeusz Kościuszko Stany Zjednoczone

Węgry: szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej

W piątek rozpoczął się szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Głównymi tematami pierwszego dnia rozmów były Bałkany Zachodnie i ekologia. O spotkaniu, które odbywa się w węgierskim mieście Szekszard z udziałem prezydenta z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, mówił w audycji Północ – Południe korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry grupa wyszehradzka Andrzej Duda Bałkany Unia Europejska

"Protest rezydentów nie wpłynął negatywnie na odbiór rządu"

- W Polsce praca intelektualna nie jest zbyt ceniona, ale inteligencja zawsze nadrabiała etosem i poczuciem posłannictwa - że wprawdzie cienko przędą i nie są tak cenieni, ale za to są grupa, która niesie szeroko rozumiany kaganek oświaty w lud – stwierdził w kontekście protestu rezydentów Tomasz Wiścicki. O etosie inteligencji mówił także w audycji w Gruncie Rzeczy Krzysztof Wołodźko (Nowy Obywatel).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 protest lekarz

"Vega pokazuje jak wygląda aborcja w polskich szpitalach"

Na ekranach polskich kin zadebiutował ostatnio film Patryka Vegi "Botoks". Choć od premiery mijają kolejne dni, dyskusja wokół produkcji nie ustaje. Poruszane przez reżysera problemy, a także sposób ich pokazania sprawiły, że film wzbudza duże kontrowersje. Mówili o tym w Polskim Radiu 24 Agnieszka Wiśniewska (Krytyka Polityczna) i krytyk filmowy Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FILM kino Patryk Vega

Wybory parlamentarne w Austrii. Kto zostanie kanclerzem?

W niedzielę Austriacy pójdą do urn. Przedwyborcze sondaże wskazują, że wygra je chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP), co otworzy drogę do urzędu kanclerza jej liderowi, 31-letniemu ministrowi spraw zagranicznych Sebastianowi Kurzowi. O możliwych wynikach niedzielnego głosowania mówił w audycji Świat w Powiększeniu Aleksander Gubrynowicz z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Austria wybory parlamentarne

"PiS ma większe poparcie niż cała opozycja razem wzięta"

W najnowszym sondażu poparcia dla partii politycznych CBOS, PiS cieszy się poparciem na poziomie 47 proc., PO – 16 proc., Kukiz’15 – 8 proc., a Nowoczesna – 6 proc. W badaniu 3 proc. poparcia uzyskało PSL, a 2 proc. – SLD. Wyniki sondażu komentowali w Debacie Dnia Maciej Chudkiewicz (Tygodnik Solidarność), Grzegorz Łaguna (Superstacja) i Antoni Trzmiel (TVP, Do Rzeczy.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sondaż PiS Platforma Obywatelska Hanna Gronkiewicz-Waltz reprywatyzacja

Powstanie komisja śledcza ws. kredytów we frankach?

Pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy dot. "frankowiczów" będzie miało miejsce na środowym posiedzeniu Sejmu. Propozycja głowy państwa zakłada: łatwiejsze wnioskowanie kredytobiorców o pomoc, większe i dłuższe wsparcie osób mających kłopoty ze spłatą zobowiązań i zachęty dla banków do przewalutowania kredytów hipotecznych na złotówki. O ustawie dot. "frankowiczów" mówił w audycji Północ-Południe Robert Wajgel ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kredyty walutowe kredyt mieszkaniowy kredyt hipoteczny frank szwajcarski

"Ratusz porównał lokatorów wyrzuconych z kamienic do śrubek"

- Stołeczny ratusz porównuje ludzi wyrzuconych z kamienic do śrubek; apelujemy, by miasto wycofało się z tych haniebnych słów - powiedział w piątek szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki. Dodał, że takie porównanie "świadczy o stanie umysłu osób, które zarządzają dziś Warszawą". W PRW komentarze polityków na temat konferencji władz Warszaw
Zobacz więcej na temat:  reprywatyzacja dzika reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna Warszawa Patryk Jaki Hanna Gronkiewicz-Waltz

"Obniżenie wieku emerytalnego nie wpłynęło na finanse ZUS"

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn nie wpływa na masowe przechodzenie na emeryturę - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z 331 tysięcy osób, które mogą przejść na emeryturę w obniżonym wieku wnioski złożyło 75  proc. uprawnionych. O sytuacji finansowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mówiła w audycji Społeczny Punkt Widzenia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ZUS emerytura wiek emerytalny w Polsce