Polskie Radio
Section05

pr24

"Mamy tylko dwóch medyków na 1000 mieszkańców"

„IIe powinni zarabiać lekarze rezydenci i  czy mają oni prawo do strajku głodowego?” - takie pytania zadano Polakom w sondażu wykonanym przez Kantar Public na zamówienie Polskiego Radia 24. Polacy zdecydowanie opowiedzieli się za formą obecnego protestu. 62 proc. badanych uważa, że lekarze mają prawo prowadzić protest głodowy, 28 proc. ma zdanie przeciwne, a 10 proc. Polaków nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. O sondażu mówił w audycji Północ-Południe Mariusz Gujski („z-ca red. naczelnego czasopisma „Służba Zdrowia”). Sprawę komentował też w PR24 dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  lekarz protest protesty w Warszawie służba zdrowia

Praktyki nieuczciwych operatorów telefonicznych

Nawet 30 tys. osób z całego kraju mogli oszukać nieuczciwi akwizytorzy nakłaniający głównie seniorów do zmiany dostawcy prądu, usług telekomunikacyjnych czy zawarcia umowy na usługi telemedyczne. O tym, jak się przed tym bronić i co zrobić, by ustrzec przed tym procederem osoby starsze, mówili w Pogotowiu Konsumenckim Mateusz Sokołowski (Federacja Konsumentów) i Paweł Kucharczyk (Urząd Komunikacji Elektronicznej).
Zobacz więcej na temat:  operatorzy telekomunikacja telefony komórkowe konsument

„Projekty orzeczeń to zła praktyka, z którą trzeba skończyć"

- Mamy w polskim sądownictwie problem. Projekt orzeczenia pojawia się jeszcze przed zakończeniem postępowania. Uważam, że powinno to być zakazane i surowo karane, bo powoduje możliwość utraty zaufania do wymiaru sprawiedliwości – powiedział w audycji Kulisy Spraw mec. Artur Wdowczyk. Gość mówił też o innych problemach sądownictwa, które wymagają naprawy.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo prawo krs reforma sądownictwa

„Rosyjska wojna hybrydowa - wpływy rosyjskiej propagandy"

- Mamy świetnie zidentyfikowane źródła i cele rosyjskiej polityki zagranicznej wobec nas i rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Możemy skutecznie, choć nie całkowicie, starać się minimalizować te wpływy w naszym kraju, ale musimy zwiększać świadomość społeczeństwa polskiego (...) – tłumaczyła Marta Kowalska podczas transmitowanej przez Polskie Radio debaty „Rosyjska Wojna hybrydowa - wpływy rosyjskiej propagandy”. Uczestniczyli w niej także Katarzyna Chimiak (Za wolną Rosję) oraz Piotr Pogorzelski (Polskie Radio).
Zobacz więcej na temat:  Kreml Rosja propaganda wojna hybrydowa Ministerstwo Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski Władimir Putin Polskie Radio 24

Dzika reprywatyzacja. Kuratorem córka byłego ministra

Od sierpnia Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące reprywatyzacji kamienicy przy ul. Joteyki 13 - podała Prokuratura Krajowa. Dziennik "Fakt" napisał w czwartek, że kamienicę przejęła, jako kurator osoby nieznanej, Bogumiła Górnikowska - córka Zbigniewa Ćwiąkalskiego, ministra sprawiedliwości w rządzie PO/PSL. Jan Śpiewak lider stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa podkreślał, że Górnikowska podawała się za kuratora osoby, która w chwili transakcji nie żyła od 50 lat. Na konferencji warszawskiego radnego, działacza społecznego był reporter PR24 Marcin Chmielnicki. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ćwiąkalski reprywatyzacja Warszawa Platforma Obywatelska dzika reprywatyzacja prokuratura przestępczość Jan Śpiewak

Pilotażowy system losowania sędziów. „To zapewnienie bezstronności”

W trzech sądach - w Warszawie, Gliwicach i Suwałkach - rusza pilotażowy system losowego przydzielania sędziom spraw. Jak ocenił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro celem rozwiązania jest m.in. zapewnienie bezstronności i równomiernego obciążenia sędziów. W całym kraju system ma działać od początku 2018 roku. O systemie losowania spraw sędziowskich mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Sokołowski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo reforma sądownictwa

"To historyczny dzień dla służby zdrowia"

Do 2025 roku nakłady na służbę zdrowia mają wzrosnąć do 6 procent PKB. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy w tej sprawie - poinformował minister Henryk Kowalczyk - szef Komitetu Stałego. Wzrost nakładów na służbę zdrowia ma następować stopniowo od przyszłego roku. Konferencję ministra transmitowaliśmy w PR24, a jego wystąpienie przed senacką komisją  relacjonował nasz reporter Michał Walczyk. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Zdrowia płace służba zdrowia Konstanty Radziwiłł

Szef MSZ w Gruzji. Rozmowy o Partnerstwie Wschodnim

Szef polskiej dyplomacji będzie w czwartek w Gruzji. W stolicy tego kraju Tbilisi minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotka się z władzami kraju i złoży hołd byłemu polskiemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. W #PR24 relacja specjalnego wysłannika Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Witold Waszczykowski Partnerstwo Wschodnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wojciech Cegielski Kaukaz Azerbejdżan Unia Europejska Rosja

Szczyt UE. Rozmowy m.in. na temat migracji i Brexitu

Kryzys migracyjny, sprawy międzynarodowe, a także Brexit, oraz program prac na najbliższe dwa lata - to główne tematy rozpoczynającego się w czwartek, dwudniowego szczytu w Brukseli. Początek spotkania unijnych liderów zaplanowano na 15.00. Szczyt odbędzie się w starym budynku Rady. Nowy, z powodu szkodliwych oparów, w środę ponownie ewakuowano. O przygotowaniach do szczytu mówili w PR24 korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka oraz Adrian Bąk z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej. Z kolei Adam Dąbrowski - korespondent PR w Londynie mówił o negocjacjach dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Beata Płomecka imigranci w Europie uchodźcy Brexit Wielka Brytania