Polskie Radio
Section05

pr24

 "Solidarności" walka z cenzurą 

Już w 1946 roku władze PRL wprowadziły cenzurę, w ramach której kontrolowały treści przeznaczone do rozpowszechnienia. Dążenia do tego, by rzetelnie informować obywateli podjęła kilkadziesiąt lat później Solidarność. Walczono o dostęp do mediów publicznych i zmianę ustawy o cenzurze. Działacze szybko zaczęli również tworzyć władne media: biuletyny, radio czy telewizję. W audycji "Pamiętaj, to Solidarność" mówił o tym dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.  
Zobacz więcej na temat:  Solidarność historia PRL komunizm PRL cenzura

Bez porozumienia ws. zjednoczenia Cypru

Fiaskiem zakończyły się kolejne rozmowy w sprawie zjednoczenia Cypru. Przy stole negocjacyjnym spotkali się prezydent Cypru Nikos Anastasiadis i Mustafa Akinci - przywódca nieuznawanej przez międzynarodową społeczność Tureckiej Republiki Cypru Północnego. O problemie mówił w audycji Świat w Powiększeniu Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Cypr Grecja Turcja Rosja Unia Europejska

Ustawa o służbie zagranicznej. Nowe otwarcie

Sejm nie zgodził się z wnioskiem o odrzucenie rządowego projektu nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej. Teraz projekt trafi do komisji. Zgodnie z nim, funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie będą mogli być dyplomatami. O sprawie rozmawiali w Debacie Dnia Edyta Hołdyńska (Do Rzeczy) i Mikołaj Wójcik (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  PRL Sejm Ministerstwo Spraw Zagranicznych komunizm dekomunizacja Paryż Francja terroryzm

Mariusz Błaszczak: relokacja migrantów spotęguje kryzys

– Mam wątpliwości co do tego, że Europa chce uciec przed tym, co dzieje się na Zachodzie: we Francji, Niemczech czy Szwecji – w ten sposób minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Błaszczak, odniósł się w Rozmowie Polskiego Radia 24 do kolejnego aktu terroru, do którego doszło w Paryżu. Tym razem zamachowiec zastrzelił tam policjanta, a dwóch kolejnych ranił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Mariusz Błaszczak terroryzm Unia Europejska imigranci w Europie Francja Antoni Macierewicz

Brexit: główny negocjator UE z wizytą w Warszawie

Premier Beata Szydło spotkała się z Głównym Negocjatorem KE ds. Brexitu. Michelem Barnierem. Tematem rozmowy były warunki i zasady opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię oraz relacji po wyjściu tego państwa ze Wspólnoty. Jak polska chce zaznaczyć swoje stanowisko w sprawie Brexitu? Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Przybylski, redaktor naczelny Res Publica Nova.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Theresa May Wielka Brytania

Ekspert o relacjach Polska-USA. "Zawsze były dobre"

Wizyta delegacji amerykańskiego Kongresu w Warszawie, obecność Witolda Waszczykowskiego w Waszyngtonie, a także plany podróży prezydenta Andrzeja Dudy do Stanów Zjednoczonych. W ostatnim czasie można zaobserwować swego rodzaju wzmożenie w relacjach między Polską a USA. Jak jednak oceniał w Polskim Radiu 24 amerykanista Tomasz Smura, kolejne spotkania bilateralne to "element normalnych relacji międzypaństwowych".
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Ministerstwo Spraw Zagranicznych USA Donald Trump Witold Waszczykowski

"Koniec z masowością kształcenia na uczelniach"

Reforma nauki i szkolnictwa wyższego wchodzi w życie za półtora roku, ale uczelnie będą miały czas na wdrożenie zmian. - Będą ewolucyjne - zapewniał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Jak te zapowiedzi przyjęły środowiska akademickie? Gościem Polskiego Radia 24 był Grzegorz Kądzielawski, szef gabinetu politycznego wicepremiera Gowina.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo edukacja szkolnictwo wyższe