Polskie Radio
Section05

pr24

"Kościół ma do odrobienia lekcję artystyczną"

– Kościół ma do odrobienia poważną lekcję historii i jednoczesnie lekcję artystyczną – powiedział ks. prof. dr hab. Witold Kawecki, teolog kultury z UKSW. W najnowszej odsłonie audycji Rozpruwacz kulturalny rozmowa na temat relacji pomiędzy Kościołem a światem sztuki. Jak współcześnie przedstawiają się te powiązania? Co trzeba zrobić, by je pogłębić? Jak wygląda kondycja sztuki sakralnej?
Zobacz więcej na temat:  Kościół i kultura Kościół katolicki książki religia

"Zgliszcza". Piotr Zaremba o realiach powojennej Polski

Próba odnalezienia się w realiach zrujnowanego kraju, dylematy i trudne wybory, a także perspektywa pójścia na układ z nowym okupantem. Powojenna Polska była miejscem, w którym rozegrało się wiele ludzkich dramatów. Jak wyglądała? Kto odgrywał w niej najważniejsze role? Kto był z kim i przeciw komu? O tym opowiada najnowsza książka publicysty Piotra Zaremby – "Zgliszcza".
Zobacz więcej na temat:  książki PRL komunizm historia Polski

Dlaczego Rosji tak bardzo zależy na Krymie?

– Mimo że Krym potrzebuje ciągłych dotacji, utrzymanie go kosztuje Rosję bardzo dużo ze względu na brak lądowego połączenia i budowę Mostu Kerczeńskiego, to jest to region ważny dla Moskwy. Tam jest Flota Czarnomorska – mówiła w audycji Wszystko jest Historią Arleta Bojke, dziennikarka TVP, autorka książki "Władimir Putin. Wywiad, którego nie było".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Władimir Putin Krym Ukraina

Kolejne utracone dzieło sztuki wróciło do Polski

Zaginiony w czasie drugiej wojny światowej obraz Simona de Vliegera "Wzburzone morze z okrętami" wrócił do Muzeum Narodowego. To nie jedyny w ostatnich miesiącach sukces polskich władz w kontekście restytucji dzieł sztuki. – Nie ma takiego drugiego ministra kultury, jak Piotr Gliński, który w tak krótkim czasie miałby tyle sukcesów – mówiła w audycji Utracone, Odzyskane Joanna Lichocka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek II wojna światowa

Przesłuchanie Tuska. "Tego typu sprawy załatwia się w ciszy"

Jednym z najgłośniejszych wydarzeń mijającego tygodnia było przesłuchanie w charakterze świadka Donalda Tuska w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej. Były premier odpowiadał na pytania śledczych, które dotyczyły współpracy między Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. W Polskim Radiu 24 komentarz Adam Buły z Polski The Times, Michała Matysa z Gazety Wyborczej i Marka Króla, publicysty.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk FSB Prawo i Sprawiedliwość

 "Solidarności" walka z cenzurą 

Już w 1946 roku władze PRL wprowadziły cenzurę, w ramach której kontrolowały treści przeznaczone do rozpowszechnienia. Dążenia do tego, by rzetelnie informować obywateli podjęła kilkadziesiąt lat później Solidarność. Walczono o dostęp do mediów publicznych i zmianę ustawy o cenzurze. Działacze szybko zaczęli również tworzyć władne media: biuletyny, radio czy telewizję. W audycji "Pamiętaj, to Solidarność" mówił o tym dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.  
Zobacz więcej na temat:  Solidarność historia PRL komunizm PRL cenzura