Polskie Radio
Section05

PRL

Pralka Frania żadnej pracy się nie bała. Mieszała też beton

Legendarna pralka Frania, dla wielu symbol postępu i marzenie o nowoczesności w PRL, była w swoich czasach towarem luksusowym, wymagającym sporego wysiłku finansowego. To nie było zwykłe urządzenie – to centrum domowego życia, pomnik polskiej pomysłowości i twardy dowód na to, czym była gospodarka niedoboru. Sprawdziliśmy, ile kosztowała w przeliczeniu na dzisiejsze zarobki i jaka była jej realna wartość wynikająca z tego, co potrafi. Pranie było tylko wstępem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA pieniądze pralka

Wanda Modlibowska. Pilotka, rekordzistka, opozycjonistka

Była jedną z nielicznych w II Rzeczpospolitej pilotek i wielokrotnie biła rekordy w lotach szybowcowych. Podczas II wojny światowej wykazała się odwagą, walcząc w Powstaniu Warszawskim. Przez swoją konspiracyjną działalność, po wojnie stała się obiektem komunistycznych represji. 
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo samolot II Rzeczpospolita II wojna światowa Powstanie Warszawskie historia warszawy Ural Rząd RP na Uchodźstwie

36. rocznica śmierci ks. Sylwestra Zycha. Na celowniku bezpieki i milicji

11 lipca 1989 roku odnaleziono w Krynicy Morskiej ciało księdza Sylwestra Zycha, katolickiego duchownego związanego ze środowiskiem opozycji demokratycznej, kapelana Konfederacji Polski Niepodległej. Był to trzeci – obok śmierci ks. Stefana Niedzielaka i ks. Stanisława Suchowolca - "tajemniczy zgon" księdza związanego z opozycją w 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  Sylwester Zych Stanisław Suchowolec Stefan Niedzielak Kościół

Polskie Radio 24 "To, co nas łączyło, to obalić komunizm". Krzysztof Turowski o początkach "Solidarności"

- Jeżeli ktoś uważa, że wówczas, w roku 1980 czy 1981 Solidarność, to był jeden monolit jednakowo myślący, to bardzo przepraszam, ale się grubo myli, bo ja byłem w środku i wiem doskonale, że były, co najmniej dwa spojrzenia i dość znaczące wpływy poszczególnych ówczesnych grup politycznych - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor Krzysztof Turowski - dziennikarz, publicysta, dyplomata, delegat na Pierwszy Zjazd Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Wojewódka Paweł Janas Solidarność opozycja demokratyczna

Mirosław Hermaszewski i jego radiowe wspomnienia. "W kosmosie nie było tak źle"

"Nie czułem strachu, bardziej dominowało uczucie oczekiwania" - tak Mirosław Hermaszewski wspominał ten szczególny dzień startu kosmicznej misji. "Zdrowy jestem, dobrze się czuję, tylko nogi mam troszeczkę miękkie i nieco kręci mi się w głowie" – mówił pierwszy Polak w kosmosie zaraz po wylądowaniu, 5 lipca 1978 roku.
Zobacz więcej na temat:  Mirosław Hermaszewski lotnictwo kosmos ZSRR astronauta

Ignacy Machowski. W Teatrze Polskiego Radia występował około sześćset razy

Był aktorem z krwi i kości, który naprawdę kochał to, czym się zajmował. Najlepiej świadczy o tym jego rozbudowany dorobek artystyczny, który obejmuje ponad tysiąc trzysta kreacji - w samym tylko Teatrze Polskiego Radia występował około sześćset razy. 5 lipca 1920 roku w Rzeszowie urodził się Ignacy Machowski. 
Zobacz więcej na temat:  historia teatru kino Andrzej Wajda Teatr Polskiego Radia Krzysztof Machowski