Polskie Radio
Section05

Stany Zjednoczone

Atak na Izrael. Stany Zjednoczone wysłały kolejny lotniskowiec

- Lotniskowiec USS Dwight Eisenhower wraz z grupą eskortujących go okrętów uda się na Morze Śródziemne i będzie mógł w razie potrzeby wspomóc wcześniej wysłaną grupę okrętów w pobliżu Izraela - poinformował w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Powiedział też, że USA popierają pomysł korytarzy humanitarnych dla mieszkańców Strefy Gazy i nie wstrzymają pomocy humanitarnej Palestyńczykom.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA atak Hamasu na Izrael Hamas Izrael Strefa Gazy

Wehikuł czasu ukryte przez 20 lat w stodole!

To prawdziwa perełka – tak spokojnie można nazwać znalezisko z Nowego Meksyku w USA. Przez prawie 20 lat znajdował się tam kultowy już DeLorean, który dziś jest niemalże w idealnym stanie. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 FILM lata 80 Klasyczna USA KULTURA

Doradca wiceprezydent USA: stoimy murem za Polską; transfer głowic jądrowych z Rosji na Białoruś niczego w tej kwestii nie zmienia

- Stany Zjednoczone stoją i będą stały murem za Polską. Transfer głowic jądrowych, czy jakichkolwiek innych pocisków z Rosji na Białoruś niczego w tej kwestii nie zmienia. Podkreślam: jesteśmy gotowi bronić Polski i będziemy jej bronić jeśli zajdzie taka potrzeba - powiedział doradca wiceprezydent USA ds. bezpieczeństwa, Philip H. Gordon.
Zobacz więcej na temat:  Biały Dom Rosja Joe Biden Białoruś NATO

Biały Dom zapewni wsparcie dla Izraela. "Ma prawo bronić siebie i swoich obywateli"

Biały Dom zapowiedział, że Stany Zjednoczone wesprą Izrael by mógł odpowiednio zareagować na ataki Hamasu. Przedstawiciele amerykańskiej administracji mówią, że nic nie usprawiedliwia aktów terrorystycznych i że Izrael ma prawo do samoobrony. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Marek Walkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Biały Dom Marek Wałkuski Izrael Hamas Strefa Gazy atak Hamasu na Izrael

USA potępiły ataki na Izrael. Pentagon zapowiedział wsparcie w zapewnieniu ochrony ludności cywilnej

USA jednoznacznie i stanowczo potępiły ataki terrorystów Hamasu na Izrael. Biały Dom przekazał kondolencje rodzinom ofiar, a Pentagon zapowiedział wsparcie Izraela w zapewnieniu ochrony ludności cywilnej. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Marek Walkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Biały Dom Lloyd Austin Joe Biden Izrael terroryzm atak terrorystyczny Hamas atak Hamasu na Izrael

Śmigłowce Apache na wyposażeniu 18 armii na świecie. Polska będzie miała największą flotę tych maszyn poza USA

Główną zaletą śmigłowców uderzeniowych Apache dla Polski będzie interoperacyjność z wojskami USA oraz radar, który pozwala na kierowanie ogniem we współpracy z innymi maszynami i wojskami - powiedziała Kahtleen Jolivette wiceprezes koncernu Boeing i dyrektor zarządzająca ds. śmigłowców. Jak dodała, dzięki zakupowi 96 Apache, Polska będzie dysponowała największą flotą tych maszyn poza USA.
Zobacz więcej na temat:  siły zbrojne Ministerstwo Obrony Narodowej Apache Mariusz Błaszczak

Żelazna kopuła w zamian za Patrioty dla Ukrainy? USA rozważają przekazanie Polsce systemu antyrakietowego

Amerykanie zastanawiają się, w jaki sposób kontynuować pomoc wojskową dla Ukrainy. Jak pisze serwis "Politico", prezydent Joe Biden rozważa przekazanie Polsce systemu antyrakietowego żelazna kopuła. W zamian nasz kraj miałby wysłać na Ukrainę część własnej osłony przeciwlotniczej, w tym amerykańskie wyrzutnie Patriot.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT wojna na Ukrainie USA Ameryka Północna Biały Dom

Prezydent USA spotkał się z prezydentem Niemiec. "Będziemy nadal wspierać Ukrainę"

Prezydent USA Joe Biden spotkał się w Białym Domu z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Okazją do spotkania było obchodzone w Stanach Zjednoczonych święto Amerykanów niemieckiego pochodzenia. Jak poinformował Biały Dom obaj politycy rozmawiali też o Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  USA Biały Dom Joe Biden Frank-Walter Steinmeier Niemcy ŚWIAT polityka Ukraina wojna na Ukrainie Ameryka Północna