Polskie Radio
Section05

trójka hp

Kazimiera Iłłakowiczówna: poetka tajemnicza

– Kazimiera Iłłakowiczówna była osobą dość tajemniczą: w okresie PRL postrzegano ją jako poetkę prowincjonalną, tylko niektórzy wiedzieli, że była sekretarzem Józefa Piłsudskiego. Kiedy zmarła w 1983 roku, otworzono jej testament, który spisała dużo wcześniej, i okazało się, że jej życie było bardziej skomplikowane, niż dotąd myśleliśmy – mówi historyk literatury dr Marek Klecel.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka Kazimiera Iłłakowiczówna Józef Piłsudski literatura poezja Trójka KULTURA

"Śmierć Zygielbojma". Film o człowieku, który dla idei poświęcił życie

W "Trójkowo, filmowo", tradycyjnie już, nowości filmowe oraz kinowe premiery. Jedną z nich jest "Śmierć Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego, twórcy takich produkcji jak "Żurek" czy "Cudowne lato". Ryszard Jaźwiński rozmawiał nie tylko z reżyserem, ale też z aktorami, których można oglądać w jego najnowszym filmie. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński FILM kino Żydzi II wojna światowa Holokaust Trójka KULTURA

Ograniczyć najgorsze skutki ocieplenia. Pierwszy tydzień szczytu klimatycznego w Glasgow

Zakończył się pierwszy tydzień szczytu klimatycznego COP26. W Glasgow trwają dyskusje na temat ograniczenia najgorszych skutków globalnego ocieplenia. Do Szkocji zjechali politycy, negocjatorzy, eksperci, aktywiści oraz demonstranci. Wszyscy z nich są wyraźnie zaniepokojeni zmianami klimatu i ich konsekwencjami. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Dąbrowski Witold Lazar Trójka społeczeństwo klimat Glasgow

Spór o kopalnię Turów. Fogiel: jesteśmy na dobrej drodze, by ten problem został rozwiązany

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła, że Polska i Czechy są coraz bliżej porozumienia ws. kopalni Turów. M.in. na ten temat dyskutowali w Programie 3 Polskiego Radia goście Beaty Michniewicz: Radosław Fogiel (PiS), Marcin Kierwiński (PO), Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta RP oraz Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Polskie Radio polityka Czechy granica Białoruś imigranci w Europie energetyka Beata Michniewicz

Tęgie mózgi na obczyźnie. Polscy naukowcy z czasów II wojny światowej

Nowoczesny wykrywacz min, antena pozwalająca na namierzanie niemieckich U-Bootów i kluczowy wkład w skonstruowanie pierwszej na świecie bomby wodorowej – to tylko niektóre z osiągnięć polskich naukowców, którzy po II wojnie światowej w znacznej większości nie wrócili do ojczyzny z obawy przed czekającymi ich tu prześladowaniami. O ich losach opowiadał w "Klubie Trójki" prof. Bolesław Orłowski z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Reszczyński Trójka społeczeństwo