Polskie Radio
Section05

trójka hp

Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk. Koniec listopada w "Trójce pod księżycem"

W "Trójce pod księżycem" zamykamy listopad 2022, wędrując na trasie: Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk. We Wrocławiu trwają ostatnie przygotowania do XXX Targów Dobrych Książek. W Warszawie, w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, powstaje VI część cyklu "Bóg i Proch". W Krakowie została wręczona Nagroda im. Księdza Józefa Tischnera, a w Gdańsku odbyły się XIII Narracje.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik KULTURA TEATR Teatr Polskiego Radia Wojciech Dorosz Trójka

Jak przygotować święta ekologicznie

Okres przedświąteczny to czas porządnego sprzątania, solidnych zakupów i obfitego gotowania. Co zazwyczaj kończy się wyrzucaniem po świętach niezjedzonych i niewykorzystanych produktów. A gdyby organizować święta w duchu zero waste? Gdybyśmy przygotowania do nich czynili odpowiedzialnie, z szacunkiem do planety i nas samych? Pod takim hasłem odbywają się w Warszawie Targi Zero Waste.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA święta ekologia recykling Piotr Firan Trójka zero waste

Wyjątkowe komiksy w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu ma ciekawy sposób na opowiadanie historii – komiksy. Jest już taki poświęcony Bernardowi Drzyzdze – polskiemu Jamesowi Bondowi, a także kolejny, który opisuje, co dla Polski i niepodległości naszego kraju zrobił Amerykanin Merian Cooper. Autorem rysunków jest Juliusz Woźny, rysownik, historyk sztuki oraz rzecznik prasowy ośrodka. O tym, gdzie można oglądać komiksy, opowiedział w tym wydaniu audycji.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Piotr Firan Trójka komiks komiksy

Znamy zwycięzców rankingu Polskiego Radia "Lubię, bo polskie 2022"

W piątek, 25 listopada, w Trójkowej audycji ekonomicznej "Winien i ma", zostali ogłoszeni zwycięzcy rankingu Polskiego Radia "Lubię, bo polskie 2022". Ranking ma promować polskie produkty i usługi oraz wspierać rodzime firmy i edukować słuchaczy publicznego nadawcy, w jaki sposób kupowanie polskich produktów i korzystanie z usług krajowych przedsiębiorców wpływają na koniunkturę naszej gospodarki. Laureatami tegorocznego konkursu zostały: Orlen Południe S.A., Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze", Fabryka Broni "Łucznik" – Radom Sp. z o.o. oraz Warszawskie Zakłady Mechaniczne "PZL-WZM" w Warszawie S.A. Finaliści odebrali nagrody podczas uroczystej gali, która odbyła się w siedzibie Polskiego Radia S.A.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio W POLSKIM RADIU Agnieszka Kamińska Wojciech Surmacz lubię bo polskie Trójka

Czy śpiewać każdy może? Co to jest amuzja?

Podobno śpiewać każdy może, jeden trochę lepiej, drugi trochę gorzej. Są też jednak tacy, którzy śpiewać w ogóle nie potrafią i nigdy się tego nie nauczą. Osoby, które nie potrafią wychwycić melodii ani powtórzyć prostych dźwięków, mogą cierpieć na amuzję. To brak zdolności rozpoznawania dźwięków. W audycji mówiliśmy o tym, na czym polega amuzja, jak się objawia i czy można ją "wyleczyć". Rozmawialiśmy również o gustach muzycznych Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Karol Gnat śpiew hobby

Czy markety będą pracować krócej? Sieci handlowe reagują na kryzys energetyczny

Krótsze godziny otwarcia, redukcja oświetlenia, wyłączenie podświetlanych reklam, zamontowanie drzwi w lodówkach – to tylko niektóre ze sposobów, jakie stosują bądź planują zastosować sieci handlowe w związku z kryzysem energetycznym. Sposobom oszczędzania i dostosowywania się do nowych realiów przyglądał się Trójkowy reporter.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo handel sklepy dyskont kryzys energetyka Paweł Turski Piotr Łodej Trójka

Ciąg liczb Fibonacciego – jak można go wykorzystać?

Kim był Leonardo Fibonacci i jaka jest historia jego niepozornego ciągu liczbowego? Może być to sposób na wyjaśnienie wielu zagadnień, nie tylko w świecie fizyki i matematyki, która nieodłącznie łączy się z finansami. Jak ciąg Fibonacciego jest wykorzystywany w ekonomii? O tym mówiliśmy w tym wydaniu "Trójki przed południem".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Józef Niewiarowski Paweł Turski matematyka informatyka

Ostatnie pożegnanie Jerzego Połomskiego. Artysta spoczął na warszawskich Powązkach

W Warszawie pożegnano Jerzego Połomskiego. Artysta zmarł 14 listopada w wieku 89 lat, był piosenkarzem i aktorem, gwiazdą polskiej estrady lat 60. i 70. Wylansował dziesiątki ponadczasowych przebojów, w tym "Cała sala śpiewa z nami", "Bo z dziewczynami", "Daj" czy "Nie zapomnisz nigdy". Msza żałobna rozpoczęła się o 11.30 w kościele Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Artysta spoczął na Cmentarzu Powązkowskim w grobie rodzinnym w Alei Zasłużonych. Pogrzeb miał charakter państwowy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jerzy Połomski