Polskie Radio
Section05
trójka - zobacz także

Płyta kompaktowa: zmierzch czy odrodzenie?

Przez cztery dekady płyty CD były najczęściej sprzedawanym nośnikiem danych, jednak od kilkunastu lat obserwowano spadek ich sprzedaży. I niespodziewanie w roku 2021 po raz pierwszy od 17 lat zanotowano wzrost! Jednak trudno uwierzyć, by tak popularne niegdyś „kompakty”, odzyskały rynek. Przedtem podobny los spotkał płyty winylowe, kasety magnetofonowe, płyty DVD i BlueRay.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Płyty kompakt Monika Suszek Piotr Firan Trójka

Śnieżyca, lód i mgła – jak zachować się na autostradzie?

Około 40 samochodów osobowych i ciężarowych zderzyło się w czwartek 20 stycznia na autostradzie z Pilzna do Pragi. Przyczyną była mgła i śliska droga. Na szczęście, nikt nie stracił życia. Co o tym zadecydowało? Jak kierowca powinien zachować się na autostradzie w sytuacji mgły, śnieżycy czy oblodzenia? Na te pytania odpowiedział Łukasz Tymków z Polskiego Radia Kierowców.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka autostrady zima Polskie Radio Kierowców przepisy drogowe kodeks drogowy śnieg mgła lód

W starym polskim kinie – losy kinematografii II Rzeczpospolitej

"I księgi mają swoje losy" ("Habent sua fata libelli") – mawiali starożytni Rzymianie. Zdaniem Tomasza Zaperta, prowadzącego poniedziałkowe wydanie "Klubu Trójki", tę sentencję można uwspółcześnić, książki zastępując filmami. O kinematografii II Rzeczpospolitej, jej twórcach i ich losach, rozmawialiśmy z Mirelą Tomczyk – redaktor naczelną pisma oraz portalu "Stare kino", Piotrem Kitrasiewiczem – autorem książki "Reżyserzy filmowi II RP" oraz filmografem Michałem Pieńkowskim. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM kino historia Polski Tomasz Zapert KULTURA

Nie żyje Barbara Krafftówna. "Sama w sobie była dziełem sztuki"

Wybitna polska aktorka teatralna, filmowa, artystka kabaretowa zmarła w Domu Artystów w Skolimowie w wieku 93 lat. – Sama w sobie była dziełem sztuki: mogła stać na scenie nic nie mówiąc, a i tak jej sylwetka, wnętrze, bogactwo ducha by przemawiało do widza – mówiła Joanna Szczepkowska. – Wraz z jej śmiercią w historii kultury polskiej powstała mała przepaść – powiedział Jan Englert.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Barbara Krafftówna Trójka TEATR Teatr Polskiego Radia film polski KULTURA

Ferie w górach? Oczywiście, ale z rozwagą!

Minął pierwszy tydzień ferii. Dzieci i młodzież w grupach zorganizowanych bądź z rodzicami chętnie spędzają ten czas w Tatrach. Mimo że trwa piąta fala pandemii w Zakopanem na Krupówkach widać tłumy. Podobnie jest na tatrzańskich szlakach i trasach zjazdowych. Jak jest z bezpieczeństwem na szlakach, stokach? Na co uważać?
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe Tatry społeczeństwo wypoczynek urlop zima dzieci Zakopane Przemysław Bolechowski Piotr Łodej Trójka

Czy neony wrócą do Nowej Huty?

W latach 60. i 70. XX w. polskie miasta rozświetlone były kolorowymi neonami. Później, z różnych powodów, neony zaczęły znikać i do dzisiaj oryginalnych zostało już niewiele. Od kilku lat powraca moda na neony, zaczęto też przywracać do życia i rekonstruować te najciekawsze, najbardziej wartościowe pod względem artystycznym. Jedną z takich inicjatyw jest pomysł mieszkańców Nowej Huty, którzy chcą, by ich dzielnica znowu zabłysła neonami tak, jak to było przed laty.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA miasto Martyna Masztalerz Witold Lazar Trójka

Jak rozmawiać z osobami, które nie noszą maseczki? Mediator odpowiada

Piąta fala pandemii COVID-19 za sprawą wariantu omikron zbiera swoje żniwo. To, co w tych dniach jest kluczowe, to nasza odpowiedzialność i pamiętanie o zasadzie "dystans, dezynfekcja, maseczka". Wiemy jednak, że wielu lekceważy ten wymóg. Jak rozmawiać z osobami, które nie noszą maski np. w środkach komunikacji miejskiej lub sklepie? Na to pytanie w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedział mediator Robert Boch.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka COVID-19 obostrzenia maseczka maseczki szczepionka pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce rozmowa dyskusja omikron agresja

Mikromieszkania – patodeweloperka czy przejściowy azyl dla młodych?

W centrum Poznania niebawem powstanie 250 mikromieszkań. Najmniejsze z nich będzie miało 17 metrów kwadratowych. Nie jest to jednak żaden rekord. W Kaliszu można kupić mieszkania o powierzchni 8, a w Koszalinie – 2,5 metra kwadratowego. Dlaczego takie lokale wciąż powstają? Czy nieruchomości oferowane przez tzw. patodeweloperów mają jakieś swoje dobre strony?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka Szymon Majchrzak mieszkanie nieruchomości deweloper finanse

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w cieniu pandemii

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zaczynają się już w piątek 4 lutego, czyli za 11 dni. Nic więc dziwnego, że "Trzecią Stronę Medalu" zdominowały właśnie tematy olimpijskie. Choć nie mogło się też obyć bez rozmowy o Australian Open oraz Mistrzostwach Europy w piłce ręcznej.
Zobacz więcej na temat:  Trzecia Strona Medalu Trójka Siatkówka Dariusz Urbanowicz Robert Grzędowski igrzyska olimpijskie snowboard narciarstwo alpejskie