Polskie Radio
Section05
urodziny

Henryk Mikołaj Górecki - 90. rocznica urodzin. Biografka: był samoukiem

- Henryk Mikołaj Górecki nie należał do twórców, którzy od dzieciństwa byli doskonale wykształceni. Pochodził z zupełnie innego środowiska i w każdej dziedzinie właściwie był samoukiem. Nawet w kompozycji. Tak naprawdę dopiero na studia dostał się do Bolesława Szabelskiego w PWSM w Katowicach, wcześniej natomiast borykał się z różnymi kłopotami - mówiła w Dwójce prof. Beata Bolesławska-Lewandowska, autorka książki "Górecki".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Mikołaj Górecki Paweł Siwek biografia Polskie Wydawnictwo Muzyczne Dwójka rocznica Beata Bolesławska-Lewandowska muzykolog KULTURA KSIĄŻKA

TYLKO U NAS Płodność zależy od stanu zdrowia. Dlatego Polacy coraz częściej wybierają naprotechnologię

W audycji "Sygnały dnia" w Programie 1 Polskiego Radia Wanda Nowicka z Lewicy stwierdziła, że naprotechnologia nie jest metodą naukową. Podała też liczby, które jej zdaniem kwestionują skuteczność tej metody, a dają przewagę in vitro. Jak ma się to do statystyk z gabinetów ginekologicznych, gdzie naprotechnologia jest stosowana, i do wyników badań? Dlaczego ginekolodzy rezygnują z prowadzenia intratnych procedur in vitro na rzecz naprotechnologii? Czym jest ta metoda, która traktuje człowieka holistycznie, i jakie przynosi owoce?  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA dziecko Dziecko w drodze ciąża genetyka zdrowie niepłodność in vitro

Nagradzane słuchowiska, wybitni twórcy i ponad 160 premier rocznie. Teatr Polskiego Radia ma 98 lat

Teatr Polskiego Radia rozpoczął działalność 29 listopada 1925 roku, nadając pierwsze słuchowisko - "Warszawiankę" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Kaszyna, ówczesnego kierownika programowego radia. Audycja uświetniła obchody 95. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Odegrano ją na żywo i nie została utrwalona. Relacje o spektaklu pochodzą ze wspomnień świadków i recenzji krytyków. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Polskie Radio słuchowisko Janusz Kukuła aktorzy reżyser Jan Maklakiewicz Roman Palester Tadeusz Sygietyński Aleksander Bardini Zbigniew Kopalko Melchior Wańkowicz Maria Kuncewiczowa Jerzy Szaniawski Witold Hulewicz Andrzej Piszczatowski Waldemar Modestowicz Jan Warenycia

Krzysztof Penderecki w 90. rocznicę urodzin. Początek drogi genialnego kompozytora

W związku z 90. rocznicą urodzin jednego z największych polskich kompozytorów, w Dwójce wyemitowaliśmy cykl nagrań archiwalnych. Ze wspomnień samego Krzysztofa Pendereckiego wyłania się obraz człowieka, który już w młodości przejawiał niesamowity talent. Dowodem na to jest chociażby opowieść o konkursie kompozytorskim, na który Penderecki wysłał aż trzy utwory. - Pamiętam, że to był jeden z najwspanialszych dni mojego życia, kiedy dowiedziałem się, że dostałem wszystkie nagrody - mówił dla Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki rocznica Mieczysław Tomaszewski Joanna Wnuk-Nazarowa Ryszard Peryt Elżbieta Penderecka kompozytor kompozycja muzyka współczesna Dwójka Beata Stylińska

Maciej Frąckiewicz: Krzysztof Penderecki zawsze był o krok przed innymi

W czwartek (23.11) mija 90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego. - Cały czas był otwarty na sugestie, nowe rozwiązania, dopytywał o różne rzeczy. Nawet samo to, że choć stwierdził jednoznacznie, że nie powstanie nowy, integralny utwór na akordeon, nie ma na to czasu, to zaproponował stworzenie wersji - wspominał w Dwójce wybitnego kompozytora Maciej Frąckiewicz, akordeonista.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki koncert rocznica Wilanów akordeon kwartet smyczkowy Paweł Siwek Dwójka MUZYKA Maciej Frąckiewicz Meccore String Quartet Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Jurek Dybał: Krzysztof Penderecki to jedyny "pełny" kompozytor w naszej historii

- Pendereckiego można porównać z Richardem Straussem, Brahmsem czy Beethovenem. W jego twórczości reprezentowane są w dużych formatach wszystkie formy muzyczne. To symfonie, opery, muzyka kameralna, solowa czy kameralna. Właściwie nie mamy drugiego kompozytora tak pełnego w sensie muzyki europejskiej - mówił w Dwójce Jurek Dybał, dyrygent i kontrabasista, przed rozpoczynającym się we wtorek (21.11) Festiwalem Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Jurek Dybał rocznica Dwójka Jakub Kukla filharmonia narodowa Anne-Sophie Mutter MUZYKA

Jerzy Nowosielski w Zachęcie. Kurator: on "wyszedł" z ikony

- Jerzy Nowosielski jeszcze przed wybuchem II wojny światowej podróżował z ojcem po Wołyniu, był też we Lwowie i w tamtejszym muzeum zobaczył ikony. Były dla niego absolutnym objawieniem, wartością tak silną, że wracał do nich przez całą swoją twórczość - mówiła w Dwójce Anna Budzałek, kuratorka wystawy w warszawskiej Zachęcie poświęconej dziełom Jerzego Nowosielskiego.
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski wystawa SZTUKA KULTURA Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk rocznica Zachęta galeria

80. urodziny Krystiana Lupy. "Teatr jest miejscem, w którym można inaczej żyć"

– Artysta może stać się wyjątkowym wehikułem i zaprowadzić nas w podróż, której inaczej nie moglibyśmy odbyć – mówił w Polskim Radiu w 2014 roku Krystian Lupa. Ten ceniony reżyser teatralny i pedagog urodził się 80 lat temu, 7 listopada 1943 roku, w Jastrzębiu Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Krystian Lupa Stanisław Ignacy Witkiewicz literatura TEATR Thomas Bernhard filozofia psychologia wspomnienie

Jan Łukaszewski: muzyka Pendereckiego jest bardzo barwna

- Krzysztof Penderecki zajmuje w naszych kontaktach artystycznych jedno z najważniejszych miejsc. Przyjaźniliśmy się także na polu bardziej osobistym, ale na tym polu artystycznym należy do najważniejszych kompozytorów, z którymi współpracowaliśmy. Trwało to w zasadzie do końca jego życia - mówił w Dwójce Jan Łukaszewski przed koncertem Polskiego Chóru Kameralnego "Barwy Chóru vol. 2" z okazji 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Łukaszewski koncert Gdańsk Dwójka MUZYKA jubileusz krzystof penderecki Jakub Kukla Polski Chór Kameralny

Stanisław Skrowaczewski. "W wieku 11 lat grałem już w Polskim Radiu"

– Świetnie pamiętam moje pianistyczne początki. Miałem cztery lata, właziłem na stołek i próbowałem grać to, co słyszałem z radia, głównie Mozarta. Siedem lat później miałem pierwszy radiowy recital – mówił w jednej z archiwalnej audycji Stanisław Skrowaczewski. 3 października wspominamy 100. rocznicę urodzin tego jednego z najwybitniejszych dyrygentów XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skrowaczewski Lwów dyrygent pianino wspomnienie dzieciństwo II wojna światowa

Lidia Grychtołówna: fortepian zawsze uważałam za swojego przyjaciela [WIDEO]

- Gdy człowiek chce coś zrobić, to przede wszystkim powinien poznać siebie, swoje wady, słabe strony i próbować z nimi walczyć. Na pytanie co najbardziej lubię odpowiadam: to co aktualnie gram - mówiła Lidia Grychtołówna w dniu swych 95. urodzin. Znakomita pianistka zaszczyciła swoją obecnością radiową Dwójkę i była gościem audycji "O wszystkim z kulturą".
Zobacz więcej na temat:  Lidia Grychtołówna fortepian Dwójka Andrzej Sułek

95. urodziny Lidii Grychtołówny

Z okazji zbliżających się 95. urodzin Lidii Grychtołówny (18.07) w audycji "Chopin osobisty" słuchaliśmy najciekawszych Chopinowskich interpretacji naszej znakomitej artystki. W wykonaniu nestorki polskiej pianistyki, laureatki VII nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku, zabrzmiały zarówno nagrania z początków jej kariery, jak i dojrzałych lat działalności artystycznej, aż po nagrania najnowsze, rejestrowane w Studiu im. W. Lutosławskiego w ostatnim czasie.
Zobacz więcej na temat:  Lidia Grychtołówna Dwójka MUZYKA fortepian Róża Światczyńska