Polskie Radio
Section05

wojna 2022

Premier: długie ramię Moskwy zamieniło się w pięść, która uderza brutalnie i na oślep

Po spotkaniu Trójkąta Lubelskiego premier Mateusz Morawiecki mówił, że "pięść Moskwy uderza brutalnie i na oślep, na Ukrainie dochodzi do rzezi". Jak podkreślił, nie ma powrotu do "business as usual" z Rosją. - Będziemy pracować nad kolejnymi pakietami sankcji, aż rosyjscy żołnierze nie opuszczą Ukrainy - dodał Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ukraina Rosja Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie Litwa

"Twarde dyskusje". Czwarta tura rozmów pokojowych Ukrainy z Rosją

"Ukraina i Rosja przeprowadzą twarde dyskusje o pokoju, zawieszeniu broni, natychmiastowym wycofaniu rosyjskich żołnierzy z Ukrainy i gwarancjach bezpieczeństwa" - napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przed planowanym rozpoczęciem rozmów. To czwarta runda rozmów pokojowych między Ukrainą i Rosją. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie serwis wschodni siły zbrojne wojsko konflikty międzynarodowe Paweł Buszko

Rosyjscy i białoruscy kierowcy TIR-ów zablokowani w Polsce. Twierdzą, że "nie ma wojny"

Na polsko-białoruskich przejściach granicznych trwa protest. Zablokowany jest m.in. wjazd ciężarówek z białoruskimi lub rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi na teren Białorusi i Rosji. Kierowcy z kraju Władimira Putina byli zaskoczeni zaistniałą sytuacją. Jak donosi portal tvp.info, "rozkładali ręce i pytali, o jaką wojnę chodzi". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna na Ukrainie serwis wschodni granica kierowca kierowcy sankcje demonstracje protest społeczeństwo

Nowe sankcje na Rosję. Kożuszek: USA robią to lepiej niż Europa

- Jeśli chodzi o sankcje nałożone na Rosję to podejście Stanów Zjednoczonych jest dużo bardziej konsekwentne i zrozumiałe dla nas, niż postawa Europy Zachodniej w tej kwestii - mówił na antenie PR 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE) oraz dr Sebastian Gajewski (Centrum im. I. Daszyńskiego).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Rosja serwis wschodni ŚWIAT sankcje Unii Europejskiej sankcje polityka Mirosław Skowron

Janusz Cieszyński o systemie rejestracji uchodźców z Ukrainy

Trwają testy systemu rejestracji uchodźców z Ukrainy przybywających do Polski. Rejestracja w urzędach gmin i miast ruszy 16 marca 2022 roku. - Jesteśmy gotowi, aby od środy ruszyć na pełną skalę - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  konflikty międzynarodowe Rosja Ukraina bezpieczeństwo Sygnały Dnia Europa Janusz Cieszyński cyberbezpieczeństwo Katarzyna Gójska

Od środy uchodźcy z Ukrainy będą mogli otrzymać nr PESEL. Wiceszef MSWiA: rusza system rejestracji

- Od środy 16 marca będzie możliwa rejestracja obywateli Ukrainy i nadawanie im numerów PESEL - poinformował wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że przedstawiciele władz centralnych blisko współpracują z samorządami w tej kwestii i administracja rządowa będzie pomagać w przyjmowaniu wniosków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Rosja konflikty międzynarodowe społeczeństwo serwis wschodni uchodźcy GOSPODARKA