Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

"Tylko ból jest mój". Nowa wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

"Tylko ból jest mój" to wystawa, która opowiada o sybirackich doświadczeniach kobiet, codziennych trudach i emocjach. Składają się na nią prace plastyczne na płótnach, stworzone na podstawie świadectw sybiraczek. Autorki wystawy chciały pokazać uniwersalność sybirackiego losu kobiet, ekspozycja obejmuje więc także relacje kobiet z innych konfliktów zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  Białystok Muzeum Pamięci Sybiru Magda Mikołajczuk

75-lecie zespołu "Mazowsze". Odwiedzamy Centrum Folkloru Polskiego Karolin

W Karolinie mieści się siedziba Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego. To tam, 75 lat temu, przyjechały pierwsze dzieci i w ten sposób rozpoczęła się działalność zespołu. Przy okazji jubileuszu działalności wybraliśmy się więc do Karolina, by przypomnieć historię "Mazowsza" i opowiedzieć o jego współczesnej działalności.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Agnieszka Kunikowska zespół Mazowsze muzyka ludowa folklor

Po co Białorusi Chiny? "To jeden z elementów gry, jaką Łukaszenka prowadzi z Kremlem"

Białoruś zacieśnia relacje z Chinami - drugą wizytę w Pekinie złożył Aleksander Łukaszenka. Przywódca białoruski spotkał się z Xi Jinpingiem, przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej. Tematem rozmów polityków była współpraca obu państw. - Widzimy tutaj jeden z elementów gry, jaką Łukaszenka prowadzi z Putinem i Kremlem - komentuje Paweł Berendt z Instytutu Boyma.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Białoruś Chiny Aleksander Łukaszenka Xi Jinping Rosja ŚWIAT Europa

"Choinki Jedynki 2023". Za nami już cztery licytacje obrazków i darów od Przyjaciół Programu 1

Trwa XXII Charytatywna Akcja Programu 1 Polskiego Radia "Choinki Jedynki 2023". W niedzielę (3 grudnia) w siedzibie Polskiego Radia odbyło się wspólne malowanie prac z udziałem Przyjaciół Programu 1 Polskiego Radia. Namalowane prace, od poniedziałku do piątku (od 4 do 8 grudnia) można wylicytować w ramach Akcji "Choinki Jedynki", a zebrane środki trafią do podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Fundacji "Wspólnota Nadziei". W czwartek (5.12), o godz. 16.28, zakończyliśmy czwartą licytację.
Zobacz więcej na temat:  Choinki Jedynki Choinki Jedynki 2023 Anna Dymna prace plastyczne Agnieszka Kamińska Agata Kornhauser-Duda

Codzienna praca straży pożarnej. Czym zajmuje się ta jednostka mundurowa?

Gaszenie pożarów to tylko jedno z zadań, jakimi na co dzień zajmują się strażacy. Czym jeszcze zajmuje się ta służba? To chociażby pomoc w razie trudnych warunków pogodowych czy prowadzenie działań na miejscu wypadków. W zależności od rodzaju zdarzenia, interwencję może podejmować konkretna, wyspecjalizowana jednostka straży pożarnej.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Patryk Michalski straż pożarna Maciej Sampolski bezpieczeństwo

"Choinki Jedynki 2023". Podarunki od Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" wylicytowano za 10000 złotych

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny wziął udział w XXII Charytatywnej Akcji Programu 1 Polskiego Radia "Choinki Jedynki 2023". Artyści przekazali na licytację piękną pracę oraz wyjątkowe podarunki, które wylicytowano za kwotę 10000 złotych. - Staramy się godnie reprezentować nasz region - mówili podczas malowania przedstawiciele zespołu.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Choinki Jedynki Choinki Jedynki 2023 Sława Bieńczycka Agnieszka Ciecierska Koszęcin Zespół Pieśni i Tańca Śląsk Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Hakerzy wykradli dane pacjentów. Sprawdź, czy twoje dane są bezpieczne

Na początku grudnia media obiegła wiadomość o ataku hakerskim, którego ofiarą padła ogólnopolska sieć laboratoriów. Przestępcy ujawnili część wrażliwych danych pacjentów. Grożą, że upublicznią wszystko, jeśli nie otrzymają żądanych pieniędzy. Jak sprawdzić, czy nasze dane są bezpieczne? Co zrobić, gdy okaże się, że zostały wykradzione?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek internet cyberbezpieczeństwo cyberatak haker dane osobowe dane

Wielkie Splendory przyznane. "Radio jest czarownym miejscem"

Wielkie Splendory wręczane są podczas uroczystej gali, która stanowi coroczne święto Teatru Polskiego Radia. Te prestiżowe nagrody przyznawane są twórcom teatru wyobraźni od 1988 roku. Od trzynastu lat wręczane są również nagrody dla debiutantów. Laureaci zgodnie podkreślali wyjątkowość radia i radiowej sceny. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Janusz Kukuła Martyna Podolska Leon Charewicz Tomasz Marzecki Anna Stempniak

"Choinki Jedynki 2023". Za nami trzecia licytacja obrazków i darów od Przyjaciół Programu 1

Trwa XXII Charytatywna Akcja Programu 1 Polskiego Radia "Choinki Jedynki 2023". W niedzielę (3 grudnia) w siedzibie Polskiego Radia odbyło się wspólne malowanie prac z udziałem Przyjaciół Programu 1 Polskiego Radia. Namalowane prace, od poniedziałku do piątku (od 4 do 8 grudnia) można wylicytować w ramach Akcji "Choinki Jedynki", a zebrane środki trafią do podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Fundacji "Wspólnota Nadziei". Za nami trzecia licytacja, która odbyła się we wtorek (5.12) w godz. 9.00-12.00.
Zobacz więcej na temat:  Choinki Jedynki Choinki Jedynki 2023 Anna Dymna prace plastyczne Agnieszka Kamińska Agata Kornhauser-Duda

"Choinki Jedynki 2023". Za nami piąta licytacja obrazków i darów od Przyjaciół Programu 1

Trwa XXII Charytatywna Akcja Programu 1 Polskiego Radia "Choinki Jedynki 2023". W niedzielę (3 grudnia) w siedzibie Polskiego Radia odbyło się wspólne malowanie prac z udziałem Przyjaciół Programu 1 Polskiego Radia. Namalowane prace, od poniedziałku do piątku (od 4 do 8 grudnia) można wylicytować w ramach Akcji "Choinki Jedynki", a zebrane środki trafią do podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Fundacji "Wspólnota Nadziei". O godz. 11.52 w środę (6.12) zakończyliśmy piątą licytację.
Zobacz więcej na temat:  Choinki Jedynki Choinki Jedynki 2023 Anna Dymna prace plastyczne Agnieszka Kamińska Agata Kornhauser-Duda

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Gen. Władysław Sikorski rozpoczął odtwarzanie armii

Po klęsce kampanii wrześniowej 1939 roku żołnierze polscy kontynuowali walkę z Niemcami. We Francji powstał rząd polski. Jego premierem został gen. Władysław Sikorski, który podjął decyzję o odtworzeniu polskich sił zbrojnych na wychodźstwie. Wiosną 1940 roku to było już 80 tysięcy ludzi. Szlak bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie wiódł przez wiele krajów, przyniósł krwawe wyniszczające boje, ale i zwycięstwa.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wojsko Polskie Władysław Sikorski Dorota Truszczak Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie