Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Cyfrowy bliźniak - innowacyjny system asystujący kobietom w ciąży

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują, w ramach międzynarodowego konsorcjum, nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do stworzenia cyfrowego bliźniaka - systemu, który umożliwi monitorowanie i przewidywanie ryzyka powikłań związanych z ciążą, zanim jeszcze pojawią się objawy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski magnes środowisko medycyna stawy cukrzyca kobieta ciąża cyfryzacja społeczeństwo poród

Polityka wschodnia ojca i syna: Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego

Po prawie dwustu latach rozbicia dzielnicowego, mimo wielu przeszkód, które musiał pokonać przyszły władca, królestwo polskie zostało przywrócone pod berłem Władysława Łokietka w 1320 roku. Zarówno on, jak i jego syn Kazimierz Wielki w trakcie swojego panowania utrzymywali współpracę z Litwą i Węgrami.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Władysław Łokietek Wielkie Księstwo Litewskie Dorota Truszczak Andrzej Nowak

Wygrana Braci Włochów w wyborach. Ekspert: to ugrupowanie dysponuje solidną bazą wytrawnych polityków

Blok centroprawicy otrzymał ponad 43 proc. głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych we Włoszech - takie nadal cząstkowe dane z większości komisji podaje w poniedziałek przed południem agencja Ansa. Najwięcej głosów w obu izbach parlamentu - około 26 proc. - dostała partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni.
Zobacz więcej na temat:  Włochy Giorgia Meloni Matteo Salvini Silvio Berlusconi Giuseppe Conte Matteo Renzi ŚWIAT Europa

Trwa konkurs na słuchowiska dla dzieci. Jak napisać dobry scenariusz?

"Mój świat" to tytuł konkursu, którego współorganizatorami są Polskie Radio Dzieciom, Teatr Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Zainteresowani udziałem muszą napisać scenariusz słuchowiska dla dzieci. - Przed państwem sława i uznanie, a przed nami wielka rozkosz czytania pięknych tekstów - zachęca w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Jak powinien wyglądać scenariusz słuchowiska radiowego?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Janusz Kukuła słuchowisko dla dzieci

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. "Książki towarzyszą codzienności"

Wrzesień rozpoczęliśmy od Narodowego Czytania, ale chcielibyśmy, żeby Polacy mieli w rękach książki przez cały rok. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 zachęca więc do lektury. - Książki są dobrymi towarzyszami naszej codzienności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury czytelnictwo Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Michał Rydzewski Joanna Bancerowska

"Robię pewien rodzaj rozrywki dla widzów". Xawery Żuławski o filmie "Apokawixa"

- Nie jestem ani prorokiem, ani żadnym wizjonerem, tylko człowiekiem żyjącym świadomie na tej planecie i współodczuwającym cały nasz teraźniejszy czas - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Xawery Żuławski, reżyser pierwszego polskiego filmu o zombie pt. "Apokawixa", w którym połączył horror i film katastroficzny z czarną komedią. Co wspólnego z jego produkcją ma pandemia COVID-19? O tym w rozmowie, którą przeprowadziła Joanna Sławińska.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Xawery Żuławski film polski zombie

"Zaginione – odnalezione". Pasjonująca opowieść o odzyskanych dziełach sztuki

W koprodukcji z Narodowym Centrum Kultury powstała nowa seria 12 odcinków telewizyjnego cyklu "Zaginione – odnalezione", poświęconych odzyskanym po latach dziełom sztuki, które zaginęły podczas zawieruchy wojennej. - Jest to seria dość dynamiczna z wątkiem kryminalnym, detektywistycznym. Przede wszystkim chcieliśmy zwrócić uwagę, że wiele dzieł sztuki, które utraciliśmy, nieustannie wraz z muzealnikami staramy się odszukać - mówi w Programie 1 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury czytelnictwo II wojna światowa Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki

"Aktor, którego się pamiętało". Wspomnienie o Franciszku Pieczce

W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka. Wybitny aktor filmowy, serialowy i teatralny na stałe zapisał się w polskiej kulturze dzięki swoim znakomitym i niezapomnianym występom. - Gdybym miała jakoś ująć jego karierę w krótkich słowach, to powiedziałabym "aktor osobny". Sam mówił, że jego największe role, to są bohaterowie skazani na inność - mówi filmoznawczyni Katarzyna Wajda.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Franciszek Pieczka kino aktorzy FILM TEATR