Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły trójka

Jak nurkowano do wraku "Wilhelma Gustloffa"? Wyjątkowe dzieło polskich inżynierów

"Wilhelm Gustloff" to przedwojenny niemiecki statek pasażerski, który już podczas wojny był wykorzystywany przez armię. 30 stycznia 1945 roku statek wyruszył z Gdyni w rejs w ramach ewakuacji obywateli niemieckich z terenów Prus Wschodnich oraz Pomorza. Trafiony trzema torpedami wystrzelonymi z radzieckiego okrętu podwodnego S-13 zatonął, a wraz z nim co najmniej 6600 osób, które były na jego pokładzie. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA Witold Lazar Trójka II wojna światowa

"Nieodwracalnie" – niezwykły thriller o kruchości relacji

– Początki książek są wyjątkowo trudne, bo my pisarze mamy wyjątkowo mało czasu, żeby przykuć czyjąś uwagę. Zdecydowałem się tutaj na prowadzenie trochę innej narracji na początku, żeby zaciekawić czytelnika i trochę mu pokazać, o czym to może być. Nie zdradzając za dużo, co się dzieje na początku, mamy parę, która jest z psem na spacerze – mówi o swojej najnowszej powieści Bartosz Szczygielski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler literatura KSIĄŻKA KULTURA

Cud nad Wisłą i cud wolności. Reportaż "Pomnik ze starej fotografii" [POSŁUCHAJ]

Andrzej Sawicki zapamiętał z dzieciństwa fotografię pomnika stryja Michała Lubicz-Sawickiego, który poległ pod Włocławkiem w czasie wojny z bolszewikami 16 sierpnia 1920 roku i został pośmiertnie odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Po powrocie z emigracji odnalazł cenne dokumenty w Centralnym Archiwum Wojskowym.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Małgorzata Sawicka bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka Włocławek pr poleca

103. rocznica Bitwy Warszawskiej, 18 najważniejszej bitwy w dziejach świata

W podwarszawskim Ossowie 15 sierpnia odbyły się uroczystości z okazji 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Była uroczysta msza, piknik rodzinny i rekonstrukcja bitwy. Widzowie mogli podziwiać wozy bojowe, stroje z epoki. Wszystkiemu przyglądała się reporterka Trójki.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka Radzymin Święto Wojska Polskiego Józef Piłsudski Witold Lazar Piotr Firan Trójka bolszewicy

Defilada w dniu Święta Wojska Polskiego. Mimo upału, zgromadziła tłumy widzów

Msza święta za ojczyznę z udziałem władz państwowych, uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defilada wojskowa z udziałem około dwóch tysięcy żołnierzy: w Trójce podsumowaliśmy centralne obchody Święta Wojska Polskiego 2023. Jaki przebieg przybrały uroczystości? Zapraszamy do zapoznania się z relacją.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Święto Wojska Polskiego 2023 Święto Wojska Polskiego bitwa warszawska

Pielgrzymki na Jasną Górę. Trud, który odmienia codzienność

Pątnicy z całej Polski dotarli na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do Częstochowy. Osiągnięcie tego celu, jak przyznaje Cezary Baca, rekompensuje wszystkie wcześniejsze trudy. To kulminacyjny moment, w którym wierzący składają wszystkie swoje modlitwy i intencje, z którymi pielgrzymowali. – Zazwyczaj każdy pielgrzym bierze ze sobą intencję, może to być prośba, ale może to być też intencja dziękczynna, w której dziękujemy Bogu i Maryi za wszystko, co już otrzymaliśmy – wyjaśnia gość Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz pielgrzymka Jasna Góra Częstochowa

Pytania referendalne. Politolog: dotyczą spraw najistotniejszych dla każdego Polaka

Dr Tomasz Żukowski, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, w "Trójkowym komentarzu dnia" na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia zwrócił uwagę, że wszystkie pytania, które rządząca partia planuje postawić przed Polakami podczas jesiennego referendum dotyczą spraw, które dotyczyły najistotniejszych spraw dla opinii publicznej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Trójka Dariusz Wieczorkowski Tomasz Żukowski

Festiwal Wisły we Włocławku, Toruniu i Bydgoszczy, czyli tydzień z królową polskich rzek

Wisła jest jak wiadomo królową polskich rzek. Nią to flisacy przez wieki spławiali towary z Krakowa, Sandomierza, Kazimierza i Warszawy do Gdańska. Od kilku lat Wisła ma też swój festiwal przypominający tradycje flisackie, które w grudniu zeszłego roku zostały wpisane na listę UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA rzeka Wisła Włocławek ciechocinek Toruń Bydgoszcz historia Polski flisak Katarzyna Cygler Trójka Festiwal Wisły

Abramsy, HIMARS-y i Bieliki. Co zobaczymy podczas defilady "Silna Biało-Czerwona"?

W tegoroczne Święto Wojska Polskiego na ulice Warszawy, po trzech latach przerwy, wraca wielka parada sprzętu wojskowego. Z tej okazji przyjrzeliśmy się niektórym pojazdom i samolotom, które tego dnia będzie można zobaczyć na warszawskich ulicach i na niebie nad stolicą.  
Zobacz więcej na temat:  Abrams Wojsko Polskie Warszawa HIMARS Trójka Paweł Turski Święto Wojska Polskiego Święto Wojska Polskiego 2023