Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły trójka

Nie tylko czerwony dywan. Wspomnienia z festiwalu filmowego w Cannes

– My jako ATM Virtual jesteśmy absolutną forpocztą tego, jak się film przekształca, jak się przekształca sposób produkcji filmów. Naszym sztandarowym narzędziem jest tzw. wirtualna produkcja, która obecnie wygląda tak, że na ogromnych ścianach LED-owych wyświetla się wirtualną scenografię. W ogromnym uproszczeniu, w ten sposób to, czego nie ma w studiu, możemy zobaczyć w tym świecie cyfrowym. Zajmujemy się łączeniem świata fizycznego z cyfrowym, żeby dla widza było to zupełnie niedostrzegalne – wyjaśnia Maciej Żemojcin. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Arkadiusz Gołębiewski KULTURA festiwal filmowy Cannes

Muzeum Karykatury. Rysunki satyryczne to nie tylko współczesność

– Postanowiłem opracować historię karykatury polskiej. Jej początki znalazłem już w XII wieku. Nie było wtedy pism satyrycznych ani humorystycznych, ale byli karykaturzyści. Rzeźbili kapitele w kościołach i tam bardzo często umieszczali postacie karykaturalne. Byli faceci, co przepisywali książki i na marginesach książek inkaustem robili karykatury niemające nic wspólnego z treścią książki. Są karykatury polityczne, znalazłem bardzo ciekawą karykaturę z czasów Stefana Batorego – opowiadał w archiwalnym wywiadzie Eryk Lipiński, twórca Muzeum Karykatury świętującego właśnie swoje 45-lecie.   
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka pr poleca Eryk Lipiński KULTURA

Były ambasador Polski w Rosji: Kreml działał w wielu krajach w różny sposób, należy wyjaśnić wpływy

Były ambasador Polski w Rosji Włodzimierz Marciniak powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że podstawową sprawą, którą należy wyjaśnić, są ogólne rosyjskie nielegalne wpływy. Jak dodał, Kreml na przestrzeni lat działał w wielu krajach w różny sposób - np. poprzez wsparcie finansowe polityków oraz ich partii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka ŚWIAT Rosja Włodzimierz Marciniak Europa

Superbohaterowie wiecznie żywi? Oczywiście, chociaż ich świat się zmienia

Wielbiciele komiksów i superbohaterów nie mogą się doczekać: już w piątek, 2 czerwca na ekrany wchodzi „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, sequel przebojowego, rewolucyjnego, nagrodzonego Oscarem filmu „Spider-Man. Uniwersum”. W czym był tak rewolucyjny? Jak przez lata zmienił się obraz i świat superbohaterów?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM premiera animacja Oscary Katarzyna Cygler Michał Kowarski Trójka

Pando: niezwykły las, który jest jednym, wielkim organizmem. Najstarszym na Ziemi

To tylko z pozoru zwykły las osikowy. Ponad 47 tys. drzew zajmujących teren wielkości 30 boisk piłkarskich, połączonych korzeniami, jak wykazały badania genetyczne, tworzy jeden wielki organizm. Jego wiek oblicza się na ok. 16 tys. lat (chociaż jest teoria, że liczy sobie ponad 80 tys. lat!), znajduje się w USA i nazywa się Pando. Jakby było mało tych niezwykłości, wydaje także niezwykłe dźwięki.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA natura przyroda ekologia drzewa USA Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka las

Reduta w Lublinie. Czy wybudował ją Tadeusz Kościuszko? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Na planie Lublina z 1800 roku Mieczysław Kseniak znalazł naniesioną redutę. – Pomyślałem sobie, że to nie może być twór dziewiętnastowieczny, tylko raczej z końca Rzeczpospolitej, przedrozbiorowy. Porównując to z instrukcją z początku XIX wieku, jak ma wyglądać reduta, okazało się, że spełnia ona wszystkie wymogi wymiarowe. Był schron podziemny, była droga ukryta, droga ewakuacyjna. Były zabezpieczenia wodne. W stawie można było spuścić wodę i nie dopuścić wroga – wylicza dyrektor lubelskiego skansenu, który jako pierwszy opisał fortyfikację. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka pr poleca reportaż historia Polski

Polska – Ukraina. Historia i przyszłość naszych relacji

Polska stała się w ostatnim czasie głównym partnerem Ukrainy z uwagi na sytuację wojenną. – Nasz fundamentalny interes narodowy jest taki, aby współpracować z Ukrainą – mówił prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski podczas wykładu z cyklu Akademii Dyplomatycznej MSZ.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Magdalena Drohomirecka Andrzej Przyłębski Jan Piekło stosunki polsko-ukraińskie NATO wojna na Ukrainie Unia Europejska

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Prof. Domański: może całkowicie wykluczyć pewne osoby z polityki

- Zeznawanie przed komisją ds. wpływów rosyjskich może w przypadku niektórych polityków skutkować osłabieniem szans na kontynuowanie ich kariery politycznej, a może ich nawet wykluczyć całkowicie z polityki - podkreślił w Programie 3 Polskiego Radia socjolog prof. Henryk Domański. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka służby i bezpieczeństwo Henryk Domański Dariusz Wieczorkowski

"Klatka na klatki" – o filmowej cenzurze w czasach PRL-u

Funkcjonariusze urzędu cenzury w czasach PRL-u mieli tak wielki wpływ na zawartość dzieł artystycznych, że niektórzy chcieliby przyznać im miano współautorów. O różnych aspektach komunistycznej cenzury rozmawiają uczestnicy konferencji "Klatka na klatki. Cenzura filmowa w Polsce Ludowej", organizowanej przez Filmotekę Narodową w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  cenzura PRL FILM KULTURA Tomasz Miara filmoteka narodowa Trójka

26. Piknik Naukowy: nauka, odkrycia i świat wokół nas

26. edycja Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na PGE Narodowym spotkała się z ogromnym zainteresowaniem: w sobotę odwiedziło go kilkadziesiąt tysięcy osób. Największym powodzeniem cieszyła się jak zwykle strefa eksperymentów, ale w innych rejonach też było tłoczno. Podsumowujemy tę jedyną w swoim rodzaju popularno-naukową imprezę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA odkrycia i ciekawostki Piknik Naukowy 2023 Polskie Radio Centrum Nauki Kopernik Stadion Narodowy Warszawa Bartosz Bielecki Witold Lazar Trójka