Polskie Radio
Section05

zdrowie

Kleszcze atakują! Radzimy, jak uniknąć ukąszenia, rozprawiamy się ze szkodliwymi mitami [GRAFIKA]

Późna wiosna i lato to były tradycyjne pory, kiedy kleszcze atakowały ludzi. Zmiany klimatyczne i wyraźne ocieplenie sprawiły, że te pajęczaki są aktywne praktycznie przez cały rok. A że przenoszą groźne choroby, warto być czujnym i wiedzieć, jak zminimalizować niebezpieczeństwo ukąszenia. Przy okazji demaskujemy szkodliwe, a czasami wręcz niebezpieczne, mity związane z kleszczami.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA kleszcze borelioza Radosław Nałęcz Trójka

Edukacja zdrowotna będzie nowym przedmiotem od przyszłego roku szkolnego. Co oznacza ta zmiana?

Od września 2025 w szkole pojawi się nowy przedmiot - edukacja zdrowotna. Ma zastąpić wychowanie do życia w rodzinie. Co oznacza ta zmiana dla uczniów i nauczycieli? We wtorkowym "Klubie Trójki" wyjaśniali to podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Paulina Piechna-Więckiewicz i dyrektor Instytutu Sportu Konrad Witek.   
Zobacz więcej na temat:  aktywność fizyczna zdrowie dziecka zdrowie psychiczne Krzysztof Łoniewski Klub Trójki

Toksyczne diety. Nie dają trwałych efektów, nie zmieniają nawyków

Blisko 60 proc. Polaków jest otyłych, wielu próbuje się odchudzać na własną rękę, czerpiąc wiedzę na ten temat głównie z internetu, bez konsultacji z lekarzem czy dietetykiem. Jakie konsekwencje dla naszego zdrowia może mieć tego rodzaju sposób pozbywania się zbędnych kilogramów? 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka otyłość nadwaga dieta społeczeństwo psychoterapia insulinooporność Gabriela Słowińska infografika

Prof. Jacek Sobocki o żywieniu pozajelitowym

- Żywienie pozajelitowe jest w przypadku wielu chorób jedyną możliwością dostarczenia pacjentowi substancji odżywczych. - Są pacjenci, którzy mogą żyć tylko dzięki żywieniu pozajelitowemu i to żyć bardzo dobrze. Mamy pacjentów żywionych pozajelitowo do wielu dekad, mamy pacjentki, matki tak żywione, które rodzą dzieci - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Sobocki, chirurg, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego Szpitala im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Telmińska

Szczepionka przeciw fentanylowi? To możliwe! Trwają prace, wyniki są obiecujące

Pomysł wdrożenia szczepień do walki z uzależnieniami nie jest nowy: już wcześniej badacze próbowali stworzyć antidotum na niektóre z nich. Chodziło o amfetaminę, heroinę czy nikotynę, jednak bez skutku. Obecnie trwają prace nad szczepionkami przeciwko fentanylowi. Szczepionka taka nie ma chronić przed uzależnieniem, ale zapobiegałaby nawrotom u osób, które starają się z nim walczyć.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo uzależnienia narkotyki fentanyl nikotyna szczepionka szczepienia nałóg Radosław Nałęcz Trójka

Zdrowe jelita to podstawa naszej odporności. Co i jak jeść, by o nie zadbać?

Jak się okazuje, nasz układ odpornościowy w dużej mierze zależny jest od stanu naszych jelit. Zasiedlająca go flora bakteryjna, zwana mikrobiotą, odgrywa kluczową rolę w budowie odporności naszego organizmu. Oznacza to, że prawidłowa dieta zwiększa odporność, a powiedzenie "jesteś tym, co jesz" w tym kontekście nabiera zupełnie nowego znaczenia.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jedzenie dieta Trójka Krzysztof Łoniewski

Wypadek GOPR. Ostrzeżenia przed "dziką" zbiórką na samochód

W wypadku bieszczadzkiej grupy GOPR jeden z ratowników został ranny i nadal przebywa w szpitalu. Rozbity został land rover, którym jechali ratownicy. Zespół pędził na sygnale do potrzebującego pomocy turysty. Wkrótce potem okazało się, że w internecie bez konsultacji z poszkodowanymi zorganizowano zbiórkę pieniędzy na nowy samochód.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pożar Bieszczady straż pożarna służby i bezpieczeństwo GOPR góry

Walka z otyłością. Rozwiązanie polskich naukowców pozwoli łatwiej zdiagnozować chorobę

Rubid, potas, żelazo i brom - stężenie tych pierwiastków w tkankach ma być kluczem do wczesnej diagnostyki otyłości oraz związanych z nią powikłań. W szybkim i skutecznym wykrywaniu choroby ma pomóc rozwiązanie, nad którym pracują naukowcy z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Joanna Gąska medycyna zdrowe odżywianie zdrowie i dieta otyłość nadwaga